• Ceriņi ir indīgi, taču tos lieto, ja ir podagra, locītavu sāpes, klepus un citas vainas!

    Padomi
    Arta Lāce
    5. jūnijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Maya Kruchankova/Shutterstock.com
    Lai gan tagad tiek selekcionētas cita par citu krāšņākas ceriņu šķirnes, dziedināšanai izmanto tikai senās, ko pazina arī mūsu omītes, – parastos baltos vai zilos ceriņus! Un raugies, lai tie neaugtu ceļmalā vai pilsētā. Kā ceriņus izmantot mājas aptieciņā, stāsta savvaļas augu izzinātāja Vaira Kārkliņa.
    • Tautas medicīnā ceriņkrūms nebūt nav no populārākajiem drogu ievākšanai. Tam ir pavisam vienkāršs izskaidrojums – parastais ceriņš Syringa vulgaris patiesībā ir indīgs!

    Pie tā vainojams visās auga daļās – jaunajos dzinumos, ziedos, pumpuros un lapās – esošais glikozīds siringīns, kas ceriņiem piešķir dikti rūgtu garšu.

    Dažiem ceriņa ēteriskās eļļas izgarojumi mēdz arī radīt galvassāpes.

    • Pieaugušam cilvēkam, lai saindētos, nāktos apēst visai pamatīgu daudzumu ceriņu, turpretim bērniem siringīns var izraisīt krampjus vēderā un caureju. 
    • Tautas medicīnā izmanto ne vien smalkos ziediņus, bet arī lapas, pumpurus un jaunos dzinumus, tomēr ziedus nebūtu labi lietot neapstrādātus, piemēram, kā salātu dekorācijas.

    Toties, ceriņu ziedus 20 minūtes karsējot, siringīns zaudē savu spēku.

    Ziedi satur arī aromātisko farnezolu, ko izmanto kosmētikas ražošanā, taču apēdot tas ir nedaudz toksisks.

    • Neskatoties uz ceriņu ēnas pusēm, tie ir neatņemama tradicionālās medicīnas sastāvdaļa Ķīnā, kur dažādus auga paveidus izmanto klepus, miokarda išēmijas (samazināta asins padeve sirds muskulim), akūta hepatīta jeb aknu iekaisuma, caurejas, konjunktivīta jeb acs gļotādas iekaisuma, bronhīta un citu kaišu ārstēšanai. 
    • Mūsdienu pētījumi liecina, ka ceriņu ziedu, pumpuru un lapu preparātiem piemīt antibakteriālas, pretvīrusu un pretiekaisuma īpašības, un par to var pateikties kumarīnu savienojumiem.

    Tomēr – jau atkal – augstās koncentrācijās tie var būt toksiski.

    Ceriņiem piemīt spēja aizsargāt aknas un cīnīties ar oksidatīvo stresu – šūnu rūsēšanu. Ceriņos ir arī miecvielas, kam raksturīga savelkoša iedarbība, un askorbīnskābe jeb C vitamīns. 

    Svarīgi! Viss ir zāles, un viss ir inde – izšķirīgā ir deva. Tātad – ceriņu labumiem drīkst atrasties vieta tavā aptieciņā un virtuves plauktā, bet lieto tos ar mēru, ne ilgāk par pāris nedēļām. Un, ja sirgsti ar kādu hronisku kaiti, vispirms konsultējies ar savu ārstu!

    • Komprese pret galvassāpēm

    Saplucinātas ceriņa lapas vai sasmalcinātu jauno dzinumu mizu izmanto kā kompresi un liec pie deniņiem, ja tevi piemeklējušas galvassāpes. Turi 5–10 minūtes, vajadzības gadījumā atkārto.

    • Tinktūra iekšķīgi un ārīgi

    Ja tevi moka reimatisms, podagra vai locītavu sāpes, pagatavo ceriņu tinktūru. Kaltētus ceriņu pumpurus un/vai ziedus un lapas pārlej ar degvīnu tā, lai nosegtu auga daļas, un ļauj ievilkties veselu mēnesi.

    Tos lieto iekšķīgi, sākot ar trīs pilieniem, bet ne vairāk kā 8–10 pilienus trīs reizes dienā.

    Ārīgi izmanto ierīvēšanai, lai mazinātu locītavu sāpes. Šāds izvilkums palīdzēs arī tad, ja kājas vienkārši ir nogurušas un sāp.

    Svarīgi! Nelieto ceriņu izvilkumu, ja tev ir hroniska nieru mazspēja, glomerulonefrīts jeb nieru kamoliņu iekaisums, aknu slimība.

    • Sīrups pret klepu

    1. Vienādās proporcijās ņem ūdeni, cukuru un svaigi ievāktus, traukā sablīvētus violeto ceriņu ziedus bez kātiņiem. Vispirms uzkarsē ūdeni un izšķīdini tajā cukuru. Pēc garšas vari pievienot arī citrona sulu. Lai iegūtu zilgani rozā, nevis zeltaini brūnu nokrāsu, pieliec klāt dažas mellenes. Pēc tam liec iekšā ceriņu ziedus, samaisi, uzliec katlam vāku un uz lēnas uguns vāri apmēram piecas minūtes. Nenoņemot vāku, noturi sīrupu 3–8 stundas – jo ilgāk, jo intensīvāka būs tā garša. Kad esi ieguvusi kāroto niansi, nokās.
    2. Uzglabā ledusskapī un izlieto divu nedēļu laikā. Ja sīrupa pudeli vai burciņu izkarsēsi verdošā ūdenī, tas būs uzglabājams ilgāk – pat veselu gadu.
    3. Lieto tad, ja tevi piemeklējis klepus vai rīkles iekaisums – trīs reizes dienā pa ēdamkarotei. Vari izmantot limonādes pagatavošanai vai kā saldinātāju kokteiļos.
    • Novārījums mutes dobuma skalošanai

    Balto ceriņu lapas pievieno verdošam ūdenim. Vāri trīs minūtes, nostādini un atdzesētu trīs reizes dienā izmanto mutes dobuma skalošanai angīnas gadījumā.

    • Uzlējums pret dažādām kaitēm

    Ēdamkaroti kaltētu ceriņa ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens un ļauj ievilkties aptuveni 10 minūtes. Lieto pa vienai ēdamkarotei trīs četras reizes dienā pie nieru slimībām, urīnakmeņiem un aizdusas. Līdzīgi gatavo un lieto tēju, ja ir bronhīts un klepus, tikai tad uzlējumam ļauj ievilkties veselu stundu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk