Juris Pūce: “Rīgas pašvaldība ir zaudējusi savas organizatoriskās spējas un pretēji tam, ka valdība un Saeima līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu bija devusi uzticības kredītu – iespēju sakārtot atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošināšanu pašvaldībā, tas šajos trīs mēnešos nav darīts, un šī iespēja nav izmantota saskaņā ar normatīvo aktu prasībām. VARAM aicina MK pagarināt ārkārtējo situāciju nevis kā piekāpšanos RD nespējai rīkoties, bet gan iestājoties par rīdzinieku interesēm.”
Pamatojoties uz faktu, ka ārkārtējā situācija beidzas jau nākamnedēļ, bet Rīgas dome atkārtoti nespēj nodrošināt atbilstošu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanu un atkritumu apsaimniekotāja izvēli saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, VARAM ir sagatavojusi MK rīkojuma projektu. Tas paredz pagarināt ārkārtējo situāciju Rīgas teritorijā līdz 2020.gada 12.martam.
Šobrīd Rīgas domes rīcība rada šaubas, ka situācija pēc 11.decembra būs atrisināta un atkritumi tiks savākti un izvesti, kā arī domes lēmumi būs ar ilgtermiņa rezultātu – Rīgas dome būs nodrošinājusi nevis pagaidu risinājumu, bet veikusi iepirkuma procedūru atkritumu apsaimniekotāju izvēlei, lai atkritumu apsaimniekošanas pakalpojums tiktu nodrošināts un vienlaikus būtu izpildītas visas normatīvo aktu prasības par atkritumu apsaimniekošanu.
Lai gan Rīgas dome sarunu procedūras ceļā ir vienojusies ar atkritumu apsaimniekošanas komersantiem par sadzīves atkritumu savākšanas pakalpojumu turpināšanu, līdz ārkārtējās situācijas beigām nākamnedēļ iedzīvotājiem un komersantiem nav iespējams noslēgt jaunus līgumus par pakalpojuma saņemšanu.
Šodien pēc MK sēdes, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem būs iespējams saņemt ministra J. Pūces komentārus par ārkārtējās situācijas pagarināšanu Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā un MK lēmumu.
Ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā MK ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot tajā skaitā pašvaldību institūciju tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildus pienākumus.