• Dzimumzīmes – labās un sliktās. Kad jāparāda ārstam?

  Skaistums un mode
  Indra Ozoliņa
  20. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Pie dzimumzīmēm esam pieraduši, reti tām pievēršam uzmanību. Tomēr tās ik pa laikam jāapskata, vai viss labi. Kuros gadījumos jādodas pie ārsta? Skaidro dermatologs Raimonds Karls.

  Vairums visus ādas veidojumus mēdz saukt par dzimumzīmēm. Melanomu dēvē par lielu melnu dzimumzīmi, bazaliomu par asiņojošu dzimumzīmi, bet plakanšūnu karcinomu par kreveļainu dzimumzīmi… Arī par īstajām dzimumzīmēm ir daudz dažādu uzskatu un mītu…

  Vispirms pareizāk būtu dzimumzīmes saukt par nēvusiem, jo ar vārdu dzimumzīme saprot veidojumus, kurus novēro, jau cilvēkam piedzimstot.  

  Nēvusi jeb pigmenta šūnu sakopojumi mēdz veidoties jebkurā ķermeņa daļā, un to krāsa var variēt no gaiši līdz tumši brūnai. Arī izmēri mēdz būt ļoti dažādi – no pāris milimetriem līdz tādiem, kuri pārklāj visu ekstremitāti vai pat pusi ķermeņa. Šīs lielās dzimumzīmes sauc par peldkostīma nēvusiem. Dzimumzīmes var būt iedzimtas un iegūtas.

  Iegūto nēvusu galvenais iemesls ir saules ietekme agrā bērnībā no 2 līdz 6 gadu vecumam.

  Vēlāk vecāki sāk pamanīt, ka bērniņam parādās daudz jaunu dzimumzīmju. Pieaugot jaunu nēvusu skaits sāk mazināties, bet pēc 35 gadu vecuma jaunas dzimumzīmes tikpat kā neveidojas.

  Nēvusi jeb dzimumzīmes
  Nēvusi jeb dzimumzīmes

  Kā rīkoties? Ja vēlies atbrīvoties no dzimumzīmes, vispirms jāpārbauda, vai tā ir labdabīga, un jāizvēlas piemērotākais noņemšanas veids. Ārsts piedāvās divus variantus. Pirmais ir ķirurģiska ārstēšana. Otrs – erbija lāzers vai ogļskābais lāzers. Ja dzimumzīme ir dziļa un ilgi attīstījusies, biežāk izvēlas ķirurģisku operāciju, bet virspusējiem veidojumiem – lāzeru. Ar skalpeli dzimumzīmi izņem, ja nav pilnībā skaidra tās daba. Abas procedūras veic ar lokālu atsāpināšanu, un tās atstāj nelielas rētiņas. 

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē