• Šobrīd

  weather img

  Rīga +1°C Daļēji apmācies, ZR vējš, 5.14 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  ASV dzīvojošā Anita Šmite par grautiņiem un Covid-19 šausmām Ņujorkā

  Privātā Dzīve
  Zane Piļka-Karaļeviča
  Zane Piļka-Karaļeviča
  19. jūnijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: No privātā arhīva
  Sporta deju trenere un tiesnese jau vairākus gadus ar bērniem dzīvo Ņujorkā – pilsētā, kur vēl nav rimies Covid-19 uzliesmojums, bet jau uzbrukusi jauna nelaime – vardarbīgi protesti.

  Jāmācās dzīvot citādi

  Sporta deju treneri Anitu Šmiti daudzi iepazina populārajā TV šovā Dejo ar zvaigzni, kur viņa bija žūrija. Jau astoto gadu Anitas dzīve rit Amerikā, kur kādā Bruklinas deju studijā latviete amerikāņu bērniem māca dejot. Kopš marta beigām, kad Ņujorka kļuva par Covid-19 uzliesmojuma epicentru ASV, viņas dzīve apmeta kūleni, un Anitas ģimenei vajadzēja iemācīties dzīvot pēc jauniem noteikumiem.

  «Ar saviem nu jau pieaugušajiem bērniem – meitu Klintu (21) un dēlu Kristeru (19) – dzīvojam Ņujorkā, Bruklinā. Covid-19 mūsu dzīvē ienāca negaidīti un ar lielu troksni. Domāju, Ņujorka ir viena no Covid-19 visstiprāk skartajām pilsētām pasaulē.

  Neslēpšu, kad viss tikai sākās – marta beigās un aprīļa sākumā –, bija baisi. Bija jāmācās dzīvot citādi.

  Nēsāt maskas, dezinficēt un cītīgi mazgāt rokas, seju un pat degunu, skalot kaklu vairākas reizes dienā, īpaši atnākot no āra,» PDz stāsta Anita. Taču sporta deju trenere neļāva sev un ģimenei grimt grūtsirdībā. «Nolēmām, ka galvenais ir stiprināt imunitāti, uzturēt pozitīvu garu, domāt labas domas un saprāta robežās ievērot piesardzību. Baiļu nebija, jo mēs pēc dabas esam pozitīvi, mūsu dzīve saistīta ar sportu un veselīgu dzīvesveidu,» norāda viņa.

  «Turklāt man patīk būt mājās ar bērniem, runāt par daudzām dzīves jomām, apspriest dažādas situācijas, spēlēt galda spēles, skatīties kopā filmas un apspriest tās. Pateicoties tam, esam kļuvuši vēl tuvāki un saprotamies vēl labāk,» piebilst Anita.

  Pandēmijas laikā dodas pārgājienos

  Koronavīrusa dēļ Ņujorkā stājās spēkā vairāki ierobežojumi. «Visas deju studijas tika slēgtas. Mani bērni vēlējās palīdzēt cilvēkiem šajā grūtajā laikā un, protams, nopelnīt naudu iztikai. Tāpēc atrada darbu pārtikas piegādes firmās,» stāsta Anita.

  «Cilvēki internetā pasūta pārtikas produktus, mani bērni dodas uz konkrētu veikalu, veic pirkumus un piegādā tos cilvēkiem līdz pašām mājas durvīm. Jā, mūsu ģimene nemitīgi bija pakļauta riskam, taču mēs ievērojām visas piesardzības procedūras un ticējām, ka būs labi,» stāsta Anita.

  ASV valdība mudināja cilvēkus strādāt no mājām un nepamest dzīvesvietu bez nopietna iemesla.

  «Mūs aicināja uz veikalu doties tikai pa vienam. Taču nekādas pārbaudes netika veiktas, nebija arī nekādu caurlaižu sistēmu. Viss balstījās tikai uz cilvēku godaprātu. Lai nevajadzētu nemitīgi sēdēt četrās sienās, devāmies prom no pilsētas un pavadījām dienas, dodoties pārgājienos, kāpjot kalnos, iepazīstot skaisto Amerikas dabu,» stāsta Anita.

  Viņa priecājas, ka tuvo cilvēku lokā nav neviena, kurš būtu zaudējis cīņā ar Covid-19. «Dažiem gan bija smaga slimības gaita ar augstu temperatūru desmit dienas no vietas un tik lielu bezspēku, ka pat nebija spēka piecelties, lai aizietu līdz tualetei. Taču bija arī tādi, kuriem, sasirgstot ar koronavīrusu, parādījās tikai iesnas un neliels drudzis.»

  Ieviesta komandantstunda

  Jau divas nedēļas ASV nerimst protesti, kurus sākotnēji izraisīja sašutums par afroamerikāņa Džordža Floida nāvi, kuru izraisīja Minapoles policista darbības. Protesti daudzviet, arī Ņujorkā, pārauga vēl nepieredzētā ielu vardarbībā un grautiņos.

  «Arī Bruklinā nav tas labākais noskaņojums. Tiek rīkotas manifestācijas, kas vērstas pret policijas darbiniekiem. Izskatās, ka ir daudz cilvēku un grupējumu, kuri izmanto šo situāciju – izgāž dusmas un veic krimināli sodāmas darbības. Izsistas veikalu vitrīnas, aplaupīti dārgu zīmolu veikali, iznīcināti mazie uzņēmēji, nodedzinot veikaliņus un sagraujot visu, ko šie cilvēki dzīves laikā sastrādājuši, ieguldot savu darbu, laiku un sirdi. Tas ir ļoti sāpīgi,» saka Anita.

  «Šobrīd Ņujorkā ieviesta komandantstunda – no pulksten astoņiem vakarā līdz pieciem rītā neviens nedrīkst atrasties uz ielas,» stāsta viņa.

  «Notiekošais ir liels pārbaudījums, un ir nedaudz baisi, jo mēs nespējam kontrolēt citu cilvēku darbības. Ceru, ka valdība atradīs veidu, kā apstādināt šo negatīvo kustību.»

  Tagad dejas pasniedz internetā

  Dejas ir visa Anitas dzīve. Sporta dejās viņa nodejoja 16 gadu, vēlāk kļuva par treneri un deju tiesnesi. Izveidoja savu Anitas deju skolu, kura Latvijā joprojām darbojas. Sporta dejās iesaistīti arī Anitas bērni, un dēlam ir ļoti labi panākumi.

  «Mana dēla galvenie treneri joprojām ir latvieši. Latīņamerikas dejā Aigars Štolcers un Agita Baranovska, kuri tagad dzīvo tepat netālu Ņūdžersijā, bet standartdejās dēlu trenē Raimonds Piševs, kurš dzīvo un strādā Latvijā, bet bieži atbrauc pie mums dalīties savā pieredzē,» stāsta Anita.

  «Tā kā deju studijas no 15. marta ir ciet, es pati turpinu deju mācības online režīmā. Saprotot, ka daudzu audzēkņu vecāki Covid-19 krīzes dēļ zaudējuši darbu un viņiem būs grūtāk samaksāt par nodarbībām, piedāvājām bērniem bezmaksas grupu nodarbības divas reizes nedēļā. Kad vecāki redzēja, ka bērniem tas patīk, palūdza noorganizēt vēl divas nodarbības, par kurām jau bija gatavi samaksāt. Šajās nodarbībās piedāvājam arī dažādus fiziskos treniņus.

  Ir arī vecāki, kuri grib, lai ar viņu bērniem online strādāju privāti. Tāpēc darba man netrūkst.

  Vajadzēja tikai iemācīties strādāt citādi – bez mums tik ierastā ciešā kontakta ar studentu,» pieredzē dalās Anita. To apgūt viņai palīdzēja Latvijas deju skolotāja Egīla Šmagra videostundas internetā, kur viņš ierāda, kā var mācīties dejot, esot mājās mazā telpā. «Man ir liels prieks mācīties no savējiem,» teic Anita. 

  Jāņus Latvijā šogad nesvinēs

  «Ikvienu situāciju savā dzīvē pieņemu kā jaunu izaicinājumu. Saprotu, ka dzīve krasi mainīsies un šeit nekas nekad vairs nebūs kā agrāk. Tas ir jāpieņem. Tas ir labi vai slikti? Nezinu… Pagaidām man atbildes vēl nav. Domāju, katrs šo krīzi pārvarēs citādi. Kā nu kurš pratīs savu jauno dzīvi sakārtot,» spriež Anita. Viņas ģimene nebaidās no pārmaiņām, jo citādi jau nemaz nebūtu nonākuši ASV. «Mēs jau vienreiz izgājām cauri pārbaudījumam, pārceļoties uz dzīvi no Latvijas uz Ameriku. Tāpēc zinām – esot kopā kā ģimene un atbalstot citam citu, mēs varam visu.»

  Pandēmijas dēļ Anitai ar bērniem šovasar ies secen atvaļinājums Latvijā.

  «Katru vasaru pusotra mēneša mēs pavadām Rīgā ar saviem mīļajiem. Kopš man ir deju studija Latvijā, tiekos arī ar studentiem nometnēs, apmaināmies ar zināšanām ar studijas skolotājiem. Šovasar mums jau bija nopirktas biļetes uz Latviju, lai ierastos īsi pirms Jāņiem, jo mums patīk tos svinēt ģimenes lokā. Taču visi lidojumi ir atcelti un nez vai šovasar vispār tiks atjaunoti. Lai būtu droši, ka neatvedam kādu vīrusu radiniekiem, uz dzimteni dosimies nākamvasar,» teic Anita.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+