• Tikko dzimusi mamma. Kas notiek ar manu ķermeni?

    Grūtniecība
    Tīna Sidoroviča
    Tīna Sidoroviča
    6. maijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Freepik
    Darbs, ko mammas ķermenis paveic, laižot pasaulē bērniņu, atstāj sekas, par kurām daudzas sievietes uztraucas, bet citas nemaz nenojauš, kas patiesībā notiks ar ķermeni dzemdībās un uzreiz pēc tām. Konsultē dūla un vecmāte Līga Giniborga.
    1. Plīst vai neplīst? Plīsumi dzemdībās ir atkarīgi no daudziem un dažādiem aspektiem, bet nav teikts, ka tie būs. Jā, ādas elastība, pirmās vai atkārtotās dzemdības, arī dzemdību gaita – cik tā ir strauja – to var ietekmēt, bet tikpat labi nekas no iepriekšminētā var neietekmēt plīsumu rašanos.
    2. Epiziotomija ir iegriezums starpenē, kam raksturīgs lielāks diskomforts un sāpes, kā arī sliktāka dzīšana nekā plīsuma gadījumā. Ilgtermiņā negatīvi ietekmē anālā sfinktera nesaturēšanu un zarnu gāzu nesaturēšanu. Nākamajās dzemdībās palielina starpenes plīsuma risku.
    3. Čurāšana pēc dzemdībām sāp! Ja ir bijuši plīsumi, kas sašūti, vai starpene vienkārši ir izstaipīta, pirmais un sāpīgākais veids, kā to sajust, ir čurājot. Ievainotās vietas un rētas sūrst. Palīdz silta ūdens strūkla, apslapināšanās.
    4. Pirmā vēdera izeja ir bailīga. Iesaka to darīt tad, kad tiešām ļoti gribas un ar salocītu salveti pieturēt starpeni, jo sajūta var būt mulsinoša.
    5. Izdalījumi – līdz pat sešām nedēļām! Tas, vai esi dzemdējusi bērniņu pati vai arī viņš nācis pasaulē uz operāciju galda, neietekmē izdalījumus no maksts pēc dzemdībām. Tie izdalās, un tādējādi no dzemdes iznāk ārā viss, kas pēc grūtniecības tai vairs nav vajadzīgs. Izdalījumi ātrāk beidzas tām sievietēm, kas pēc dzemdībām atpūšas – ievēro šo pamatprincipu: 6 dienas pa gultu; 6 nedēļas ap gultu, māju.
    6. Lielās krūtis. Protams, ka bērnam gribēsies ēst, tāpēc ķermenis zina, ko dara, – sāk ražot pieniņu, tiklīdz bērns devis signālu – likts pie krūts, lai ar savu zīšanu iekustinātu mammas piena padeves sistēmu. Tas nozīmē: lai arī pirmā maltīte būs vien dažas trekna pirmpiena lāses, ar laiku piens veidosies un mamma to jutīs līdz ar piebriedušām, iespējams, sāpīgām un cietām krūtīm. Nebaidies – tas ir pārejoši!
    7. Krūtīs palielinātas, karstas, pietūkušas un smagas. Lai zīdainim būtu vieglāk piezīsties un tev sāpētu mazāk, pirms zīdīšanas liec siltu kompresi, paglaudi un nedaudz atslauc, lai krūts audi kļūtu mīkstāki. Pēc zīdīšanas krūšturī liek kāpostu lapas, kas noņem tūsku un sāpīgumu.
    8. Jēli un saplaisājuši krūšu gali. Risinājumi – mainīt zīdīšanas pozas, satvērienu, lietot mitrās kompreses.
    9. Temperatūra: var pacelties līdz 38,4oC, jo 3–4. dienā krūtīs sariet piens. Bet tas var liecināt arī par dzemdes infekciju. Ja būs dzemdes infekcija, būs arī citas sūdzības (par izdalījumiem un smaku makstī). Ieteicams mērīt temperatūru nevis padusē, bet elkoņa locītavā!
    10. Vēders uzreiz nepazudīs. Tas ir mīts, ka vēders pēc dzemdībām vai ķeizargrieziena operācijas var pazust. Arī te noteikti katrai būs savs stāsts, bet ir slimnīcas, kur pēc dzemdībām un operācijas sievietei uz vēdera liek ledus maisu, tā liekot vēdera muskuļiem ātrāk tonizēties, ir iespēja valkāt pēcdzemdību savelkošo jostu. Visefektīvākie laikam tomēr būs vingrojumi, kas veicami tikai tad, kad beigušies izdalījumi, – šos vēdera preses vingrojumus nedrīkst veikt vismaz vairākas nedēļas pēc bērniņa nākšanas pasaulē!
    11. Dzemdei vajadzētu būt cietai un sataustāmai zem nabas. Zīdot bērnu sieviete jūt atsāpes – velkošas sāpes vēderā, stiprākas – pēc atkārtotām dzemdībām. Pirmajās dienās vecmāte to iztausta, lai pārliecinātos, vai dzemde saraujas. Sarāvusies kā kulaks un savā vietā – iegurnī – dzemdīte atgriežas 10.–12. dienā pēc dzemdībām.

     

    Pret atsāpēm palīdzēs

    • Bieža zīdīšana.
    • Regulāra čurāšana, lai netraucētu dzemdes savilkšanos.
    • Gulēšana ar vēderu uz spilvena, lai radītu pretspiedienu dzemdei.
    • Palūdz vecmātei vai ārstam pretsāpju svecītes, ko var iegādāties ar recepti.

    Kas ir rebozo masāža?

    Pēcdzemdību aizvēršanas masāža ar rebozo lakatiem fiziski savelk kopā iegurņa kaulus un iedarbojas uz mīkstajiem audiem līdzīgi kā pēcdzemdību josta – veicina limfodrenāžu un palīdz ķermenim saprast pareizo veidu, kā atgūt formu. Emocionāli tā palīdz aizvērt grūtniecības un dzemdību laikā gūto pieredzi, lai pilnvērtīgāk atvērtos būšanai kopā ar bērniņu. Masāžas laikā ar stipriem audekla lakatiem (ko citkārt izmanto arī kā slingus) pakāpeniski tiek savilkts un tādējādi izmasēts viss ķermenis no galvas līdz pēdām un atpakaļ – no pēdām līdz galvai.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē