• Šobrīd

  weather img

  Rīga +19°C Skaidrs, D/DA vējš, 2.57 m/s

  Psihiatri aicina pievērst īpašu uzmanību savu pusaudžu psihiskajai veselībai

  Pusaudža veselība
  Santa.lv
  Santa.lv
  19. februāris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Covid-19 pandēmijas ietekmē strauji audzis Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļas neatliekamo pacientu skaits. Ārsti aicina pievērst īpašu uzmanību savu pusaudžu psihiskās veselības stāvoklim, atbalstīt viņus, un atpazīt signālus, kas liecina par nepieciešamību vērsties pie speciālista pēc palīdzības.

  Salīdzinājumā ar 2019. gadu, 2020. gadā Bērnu psihiatrijas nodaļā par 20% palielinājies stacionēto jauniešu īpatsvars, un 2020. gadā vairāk nekā puse jeb 55% psihiatrijas nodaļas pacientu stacionēti neatliekamā kārtā.

  “No vienas puses, tas, ka ģimenes arvien biežāk vēršas pie bērnu psihiatra pēc palīdzības, liecina par psihiskās veselības traucējumu stigmas mazināšanos. Tomēr redzam, ka pašreizējo situāciju nodaļā veicinājusi tieši pandēmija un ar to saistīti ierobežojumi. Pusaudžu vecumā komunikācijai ar vienaudžiem ir īpaši svarīga loma jaunieša identitātes veidošanā un pašvērtējuma uzturēšanā. Pašlaik, kad Covid-19 pandēmijas ietekmē viņu iespējas uzturēt kontaktus ar draugiem un citiem pusaudžiem ir ierobežotas, cieš viņu psihe,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērni psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs. 

  Bērnu slimnīcas psihiatrijas speciālisti pusaudžu vecākiem atgādina, ka rūpes par psihisko veselību ir vienlīdz svarīgas ar rūpēm par fizisko labsajūtu. Viņi iesaka ikdienā meklēt iespēju uzturēt ar bērniem dabisku saskarsmi, piemēram, kopīgi gatavojot maltītes, skatoties saistošas televīzijas pārraides, palīdzot mācībās vai nodarbojoties ar kopīgiem hobijiem. Būtiski meklēt veidus, kā dalīties savās pārdomās un emocijās. Laikā, kad saskarsme ar vienaudžiem ir iespējama tikai ar tehnoloģiju palīdzību, vecākiem vajadzētu savas atvases atbalstīt, rosināt un palīdzēt atrast veidus, kā to nepārtraukt.

  Nopietni signāli, kas varētu liecināt par psihiskās veselības sarežģījumiem, ir, ja vismaz divas nedēļas novērojams, ka:

  • zudušas intereses, kas līdz šim jaunietim sagādājušas prieku;
  • pusaudzis kļuvis neparasti viegli aizkaitināms;
  • ieilgušas grūtības iemigt un pamosties;
  • manāmi mainījusies apetīte – tā ir palielinājusies vai zudusi;
  • pusaudzis pauž domas par paškaitējumu vai rīkojas paškaitējoši;
  • jaunietis cieš no nepamatotas, saasinātas vainas apziņas.

  Ja sava pusaudža ikdienā atpazīstat kādas no šīm pazīmēm, ir nepieciešams vērsties pēc palīdzības. Lai saņemtu Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas speciālista konsultāciju, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai speciālista, kas izrakstīs pamatotu e-nosūtījumu ar informāciju par to, kādēļ pacientam nepieciešama bērnu psihiatra konsultācija, kādi izmeklējumi jau veikti un kāda terapija jau saņemta. Pateicoties šādai nosūtījumu kārtībai, Bērnu psihiatrijas klīnikas ārsti var izvērtēt katra individuālā gadījuma steidzamību un pirmkārt nodrošināt konsultāciju pieejamību tiem pacientiem, kam palīdzība nepieciešama pēc iespējas ātrāk. Steidzamos gadījumos psihiatra konsultāciju var saņemt septiņu dienu laikā, prioritāros – 30 dienu ietvaros, bet citos gadījumos – plānveida kārtā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē