• Šobrīd

  weather img

  Rīga +12°C Daļēji apmācies, Z/ZR vējš, 5.66 m/s

  Ieteikumi, lai bērns labāk gulētu!

  Mans Mazais
  Sindija Meluškāne
  Sindija Meluškāne
  22. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: shutterstock
  Mammu pieredzē balstītas atziņas, kas pirmajos mēnešos palīdzēs bērniņam un vecākiem izbaudīt veselīgāku miegu.

  Iemācies saprast, ko saka bēbītis

  Lai arī mazais vēl neprot runāt, viņš spēj pastāstīt par savām vajadzībām ar ķermeņa valodu – kustībām, žestiem un dažādām skaņām. Kad bērniņš būs izsalcis, noguris, jutīs diskomfortu vai vēlēsies tikt paauklēts, viņš to parādīs! Mums tikai uzmanīgi jāvēro un jāmācās atpazīt.

  Jāpakārtojas bērniņam

  Mums, vecākiem, gribētos, lai bērniņš iekļaujas mammai, tētim un citiem ģimenes locekļiem ierastajā dienas kārtībā. Taču pirmie mēneši kopā ritēs daudz harmoniskāk, ja centīsieties pielāgoties bēbīša dienas ritmam, nevis pieskaņot to savējam.

  Gulētiešanas rituāls

  Jau no pirmajām dienām var veidot gulētiešanas rituālu. Iespējams, tas nenotiks uzreiz, taču pamazām bēbītis pieradīs, ka pēc vakara vanniņas seko maiga ķermeņa masāža, dziesmiņa, pieniņš un tad arī miega pele ir klāt…

  Jāpaguļ kopā ar mazo

  Jārēķinās, ka bēbīša 15–18 stundu diennakts miegs ir ļoti nevienmērīgi sadalīts. Tas var ilgt gan 20 minūtes, gan piecas stundas. Turklāt diena no dienas var atšķirties un par rītdienu neko nevar droši zināt, tāpēc labākais padoms mammai – brīdī, kad bērniņš guļ, nesteigt kārtot māju, bet atpūsties un pagulēt arī pašai.

  Punča skaņas ierakstā

  Dzīvojot mammas puncī, bērniņš dzird, kā pukst mammas sirds, kā burbuļo vēders un kā darbojas citi iekšējie orgāni. Kopā tas viss atgādina maigu motora dūkoņu un bērniņš pie šīm skaņām ir pieradis, tāpēc tās viņu var ieaijāt saldam miedziņam, jo, izrādās, youtube.com var atrast veselas kolekcijas ar šādiem ierakstiem (meklē pēc atslēgas vārdiem womb sounds).

  Pamani bērna nogurumu

  Uzreiz pēc piedzimšanas bērniņš nogurst jau pēc vienas vai pāris nomoda stundām. Pakāpeniski šis laiks palielinās, taču svarīgi bērniņu vērot un pamanīt brīdi, kad viņš sāk justies saguris. Pārguris mazulis būs satraukts un sliktāk iemigs, tāpēc nelieciet bērnam būt nomodā par ilgu.

  Atšķir miega skaņas un nomoda skaņas

  Itin bieži jaundzimušie nav nekādi klusie gulētāji – viņi miega laikā sten, čāpstina, dūdo un dažreiz pat raud. Šīs skaņas ne vienmēr nozīmē pamošanos, tāpēc, ja atsauksies par ātru, vari iemācīt bērnam atmosties biežāk. Mazliet jānogaida un tikai tad, ja bērniņš tiešām pamostas, vari steigties pie viņa.

  Noregulē mazuļa bioloģisko pulksteni

  Cilvēka miegs tiek regulēts pēc iekšējā bioloģiskā pulksteņa, kas mazuļiem vēl nav attīstīts. Taču vecāki var palīdzēt to noregulēt, rādot, kas notiek dienā – rotaļas, pastaigas, darbošanās un, kas naktī – miers, atpūta un miedziņš. Tieši tāpēc pirms iemigšanas ieteicams, lai istabā būtu vājš apgaismojums. Arī naktī barojot mazuli, labāk to darīt tumsā vai bez spilgta apgaismojuma. Pat tad, ja pēc paēšanas bērniņš uzreiz neiemieg, nakts stundās nevajadzētu sākt spēlēties un rotaļāties, lai diena un nakts nesajūk vietām.

  Iešūpošana miedziņā

  Mammas vēderā bērniņš pieradis gulēt, liegi un maigi šūpojoties augļūdenī, tāpēc arī pēc piedzimšanas viņam ierastāka vieta būs šūpulītis, nevis taisna gultiņa. Ap divu, trīs mēnešu vecumu, kad bērniņš jau vairāk apradis ar dzīvi ārpus mammas vēdera un kļūst kustīgāks, jāsāk domāt par pāriešanu uz parasto gultiņu.

  Ciešākam miedziņam ciešāka apkārtne

  Tieši tāpat, kā mammas vēderā bērniņš pieradis pie līganām kustībām, viņš pieradis arī, ka tur viss apkārt bija silts un ciešs, rociņas un kājiņas saliektas embrija pozā, bet nu ārpasaulē viss ir tik plašs un nesasniedzams. Bērniņš jutīsies drošāk un mierīgāk, ja cieši apkārt būs aplikts pakaviņš, paladziņš vai sedziņa. Dažkārt mammas mēdz noadīt bērnam īpašu kokoniņu. Tāpat palīdzēt var mazuļa ietīšana autiņā.

  Nakts miedziņš savā gultā

  Daudzi bērniņi guļ mierīgāk blakus mammai un tētim, un tik tiešām ir uzskats, ka, jūtot tik labi pazīstamos mammas sirdspukstus, bērniņš jūtas drošāk. Arī mammai tas var būt vieglāk, lai naktī pabarotu bērniņu, pat neizkāpjot no gultas. Vai šis variants būs piemērots jūsu ģimenei, jāizlemj pašiem, taču, ja gribat, lai bērns iemācās aizmigt un gulēt pats savā gultiņā pēc iespējas ātrāk, tad pēc mazuļa aizmigšanas ieteicams pārcelt viņu uz šūpuli vai gultiņu.

  Zīdīšana ir svarīga

  Mammas piens ir ne vien uzturs, bet arī relaksācija, tāpēc itin bieži, ēdot mammas krūti, bērniņš nomierinās, atslābst un iemieg. Barošana pirms miega tik tiešām ir viena no labākajām metodēm, kas palīdz saldam miedziņam.

  Miers mājās

  Lai noskaņotos miedziņam, 15–20 minūtes pirms miega var izslēgt televizoru un runāt klusāk, samazināt apgaismojumu, ieslēgt mammas punča skaņas, pašūpot un maigi paglāstīt bērniņu, kaut ko viņam pastāstīt un nodungot, jo vēl no laika mammas puncī bērniņš jau pazīst mammas un tēta balsi. Tās abas ir viņa mīļākās skaņas pasaulē. Tas viss bērniņu nomierina. Un, ja vēl tiek pie mazliet silta mammas piena, tad miedziņš ir klāt.

  Izbaudi mazuļa augšanu

  Visbeidzot, bērniņš gulēs daudz mierīgāk, ja nebūsiet tik fokusēti uz gulēšanas jautājumiem vai citām problēmām, kas traucē izbaudīt kopā būšanu ar mazuli. Ir jādzīvo un jābauda, jo īpaši jau pirmie mēneši paskries kā viens acumirklis.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+