HIV pozitīva mamma, grūtniecība un vesels bērns

HIV
Kristiāna Kalniņa
7. septembris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
2013. gadā Latvijā bija jau 581 bērns, kas dzimis HIV inficētai mātei un HIV izplatība visā pasaulē turpina pieaugt. Izārstēt to joprojām nav iespējams, taču pastāv iespēja ar to dzīvot un arī laist pasaulē bērnus. Tieši tā! Arī HIV inficēta mamma var iznēsāt un laist pasaulē veselu bērnu.

Konsultē Anda Karnīte, Baltijas HIV asociācijas valdes locekle, Rīgas Stradiņa universitātes docente un Inga Januškeviča, sertificēta infektoloģijas un dermatoveneroloģijas ārste, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja.

Nav šķērslis grūtniecībai

Pat, ja viens vai abi vecāki ir HIV inficēti, mūsdienās HIV infekcija nav šķērslis nedz bērna laišanai pasaulē, nedz apzinātai grūtniecības plānošanai. Patlaban Latvijā HIV nodošanas līmenis no mātes jaundzimušajam ir mazāks par 1% ar nosacījumu, ka sieviete laikus stājusies grūtniecības uzskaitē un lietojusi ārsta izrakstītos antiretrovīrusu preparātus – tā sauc specifiskos medikamentus HIV profilaksei un ierobežošanai, un ne grūtniecībai, ne mazulim tie nekaitēs, bet pasargās. Tas ir ļoti svarīgi, jo statistika rāda, ka bez terapijas katrai ceturtajai HIV pozitīvajai sievietei piedzimst HIV pozitīvs bērns. Svarīgi jau no 14. grūtniecības nedēļas saņemt antiretrovīrusu terapiju, kas ir valsts apmaksāta. Arī dzemdību laikā sievietei vēnā tiek injicēti specifiski preparāti, lai pasargātu mazuli no inficēšanās riska, un parasti mazulis nāk pasaulē ar ķeizargriezienu – arī tas samazina inficēšanās iespēju. Taču ir gadījumi, kad sieviete var dzemdēt dabiski. Pirmajā gadā mazulim jāveic HIV analīzes, viņš tiek novērots un saņem profilaktisku terapiju – lielākoties viņam jādod dzert speciāls sīrups. Bērnam HIV būs asinīs, taču viņam nebūs šī slimība, bet gan antivielas. «Ja bērna organismā būs antivielas pret HIV, tad var uzskatīt, ka viņš ir praktiski vesels no šīs infekcijas,» skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja Inga Januškeviča.

Inficēšanās ar mātes pienu

Joprojām nav īsti skaidrs, kā tieši HIV tiek nodots no mātes bērnam. Medicīnā to sauc par vertikālo transmisiju, un tā pārsvarā var notikt grūtniecības beigu posmā, risks ir arī dzemdībās un arī zīdaiņa barošanas laikā ar krūti. Tādēļ HIV pozitīvām mātēm aizliegts mazuļus barot ar krūti un savu pienu! Speciālisti pieļauj, ka mazu bērnu gremošanas trakts nav tik nobriedis kā pieaugušam cilvēkam, tāpēc vīruss nokļūst cauri gļotādai līdz ar mātes pienu. Pavisam citādi ir ar bērna tēti, kam ir HIV – bērns no HIV inficēta vīrieša apaugļošanās gaitā infekciju nepārņems, un tāpat inficēšanos neietekmē arī tas, ja kādam no citiem vecāka bērniem ir HIV.

Sabiedrības neiecietība

Viena no lielākajām problēmām, ar ko sastopas HIV inficētie, – sabiedrības nosodījums, tādēļ arī pacienti bieži vairās meklēt palīdzību. Anda Karnīte stāsta, ka aptaujājot ārstus, kas strādā valsts iestādēs, viņi nereti pauduši viedokli, ka grūtnieces ar HIV ir neapzinīgas, pašas neiet pie ārsta, nepasargā savus bērnus no infekcijas un viņas pašas pie tā ir vainīgas…  «Tomēr tā nav pilna patiesība – manā pētījumā no 10 intervētām sievietēm četras atklāja, ka viņām bijušas problēmas stāties grūtniecības uzskaitē tieši ārstu dēļ. Piemēram, kāda ārste, paskatījusies grūtnieces slimības vēsturē un uzzinājusi, ka sievietei ir hepatīts, HIV un bijusi arī narkomānija, pateikusi: «Nē, es šādu gadījumu neuzņemšos, man ir tiesības atteikties, meklējiet citu ārstu!» Zinu sievieti, kas gājusi pie vairākiem ginekologiem, un tikai trešais vai ceturtais viņu pieņēmis grūtniecības uzskaitē, kad jau gandrīz tika nokavēts terapijas sākšanas laiks… tas ir briesmīgi, ja mēs, mediķi, nevis domājam, kā palīdzēt sievietei, bet sadodam pa kaklu – kas tu tāda, kāpēc tev vispār vajag bērnu…» ar nožēlu saka Anda Karnīte. Esot dzirdēti arī sieviešu stāsti, ka slimnīcā mazpilsētā tiek atteiktas dzemdības un dzemdību laikā pēkšņi jāved uz Rīgu.

Citu bērnu vecāki, bērni un pat skolotāji baidās, ka vīruss tiks pārnests, piemēram, ar siekalām, nejauši padzeroties no vienas krūzes.

«Diemžēl sabiedrība nav gatava sadzīvot ar HIV inficētiem pacientiem, arī bērniem. Vecāki baidās, ka citi uzzinās, ka viņu bērnam ir HIV, savukārt citu bērnu vecāki, bērni un pat skolotāji baidās, ka vīruss tiks pārnests, piemēram, ar siekalām, nejauši padzeroties no vienas krūzes…» par sabiedrībā joprojām dzīvajiem mītiem dalās Inga Januškeviča. Viņa uzsver – tieši tāpēc skolās pusaudžiem jāskaidro, kas ir seksuālās attiecības un kā lietot prezervatīvu, kas patiešām palīdz izsargāties no nāvējošās slimības, nevis jāļauj baidīties, ka HIV pozitīvais bērns inficēs citus ar siekalām vai pārnesīs infekciju caur skrāpējumiem…

Kā dzīvo HIV inficētie bērni?

HIV infekcija tika atklāta 1981. gadā, un kopš tā laika jau izauguši arī bērni, kas tolaik bija inficēti – tagad viņiem jau ir 30 gadu. Cilvēkam, kas inficēts ar HIV, ir darbs ar sevi visu mūžu, jo var izpausties dažādas HIV blaknes. Papildus var būt gan neiroloģiskas, gan sirds veselības problēmas, tomēr arī HIV pacientus var ārstēt no dažādām slimībām, arī operēt, un viņi kopumā var dzīvot kā jebkurš. Taču vienmēr jānēsā līdzi koferītis ar zālēm, kas jālieto noteiktā laikā, lai slimība neprogresētu. Tieši tādēļ piesardzība un savlaicīga ārstēšana ir ļoti svarīga. Latvijā patlaban zināms viens bērns, kas ar HIV diagnozi ir izdzīvojis, patlaban 16 gadu vecs. Pēdējos gados Latvijā pieaudzis arī to bērnu skaits, kas dzimuši HIV inficētām mātēm –2013. gadā tas bija 581 bērns, bet iepriekš – 2012. gadā 496 un 2011. gadā 445 bērni. Var būt arī viltus trauksme! Grūtnieces analīzes uzrāda HIV Ļoti reti, bet pastāv iespēja, ka grūtniecības laikā nodotās analīzes uzrāda HIV pozitīvu, lai gan topošā māmiņa nav inficējusies ar šo vīrusu! Kā tā var būt? Asins analīzē nosaka antivielas, nevis pašu aģentu (infekciju). Grūtniecības laikā organismā notiek ievērojamas hormonālās pārmaiņas, un mainīgo hormonu ietekmē izveidojas šo infekciju antivielām līdzīgas antivielas. Diagnostikas sistēma nav tika smalka, lai noteiktu atšķirību, un līdzīgās antivielas fiksē kā tās, ko pazīst, – HIV vai kādas citas infekcijas antivielas. Tāpēc asins analīžu rezultāts vēl nav pamats panikai. Jādodas pie infektologa, kura rīcībā pieejama daudz smalkāka un niansētāka diagnostika. Zināji?! Sievietēm inficēties vieglāk Anatomiski sievietēm seksa laikā inficēties ar HIV ir lielāks risks nekā vīriešiem. Savukārt liela daļa vīriešu HIV infekciju iegūst, izmantojot prostitūtu pakalpojumus. Dati Latvijā rāda, ka katra ceturtā prostitūta, kas strādā ielās (bet nevis klubos) ir HIV pozitīva – inficētām prostitūtām darbs nav atļauts, tomēr prakse rāda, ka likums tiek apiets un viņas sevi pārdod ielās, secina docente Anda Karnīte.

Kā tikt pie bērniņa, ja vienam no partneriem ir HIV…

Ja HIV pozitīvs ir vīrietis un HIV negatīva ir sieviete, tad, lai tiktu pie bērniņa, mēdz izmantot tā dēvēto spermas tīrīšanu. Vispirms vīrietim jānodod klīnikā spermas paraugs. Ar speciālu aparātu tiek atdalītas spermas šūnas no sēklas šķidruma, jo tikai sēklas šķidrums var saturēt HIV, savukārt spermatozoīdi to nepārnēsā. Attīrītajai spermai tiek pārbaudīta HIV klātbūtne, un tad to ar katetru ievada sievietes dzemdē. Nav reģistrēti gadījumi, kad sieviete iegūtu HIV pēc šāda veida apaugļošanas. Ja HIV pozitīva ir sieviete un vīrietis ir HIV negatīvs, iespējams veikt mākslīgo apaugļošanu ar īpašu šļirci.

Kas ir HIV?

Lēni progresējoša, bet hroniska infekcijas slimība, kuru izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss jeb – saīsinājumā no angļu valodas – HIV. Vīruss, nokļuvis organismā, lēnām sagrauj imūno sistēmu – inficē īpašu balto asinsķermenīšu veidu – CD4 šūnas – un izmanto tās, lai veidotu savas kopijas. Šīs šūnas palīdz organismam cīnīties pret infekcijām, bet HIV inficēšanās gadījumā to skaits asinīs krītas. Ja vīrusu laikus atklāj, ar specifisku ārstēšanas kursu var ievērojami pagarināt latento infekcijas periodu, kad cilvēks jūtas vesels, citiem vārdiem – var aizkavēt AIDS stadiju, kad organisms vairs nav spējīgs cīnīties ar audzējiem un infekcijām, kas parastos apstākļos slimību pat neizraisa. Piemēram, Latvijā ļoti bieži AIDS ir kopā ar tuberkulozi.

Ar HIV nevar inficēties:

– sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties; – šķaudot vai klepojot; – lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus (telefonu, datoru, u. c.); – apmeklējot ārstniecības iestādes; – lietojot kopīgu uzturu, traukus; – apmeklējot kopīgu tualeti un dušu; – peldoties vienā baseinā; – braucot sabiedriskajā transportā; – saskaroties ar izkārnījumiem, urīnu, vēmekļiem, asarām, siekalām vai deguna izdalījumiem (ja vien tie nesatur asinis!); – insektu vai dzīvnieku kodumu rezultātā, jo brīdī, kad ods sūc asinis, tas ielaiž brūcītē nevis iepriekšējā upura asinis, bet gan savas siekalas, kas nesatur HIV.

Ar HIV var inficēties:

-          seksuālo kontaktu laikā (arī orāla seksa laikā), nelietojot prezervatīvu; -          ar inficētām asinīm, to preparātiem un citiem organisma bioloģiskajiem šķidrumiem, ja tie satur asinis; -          bērns var inficēties no mātes grūtniecības un dzemdību laikā, ja nesaņem atbilstošu terapiju, kā arī krūtsbarošanas laikā; -          ar HIV inficēto izmantojot vienu adatu un šļirci, injicējot narkotiskās vielas.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs