• Deviņi mēneši ar ginekoloģi Daigu Baranovsku – 2. mēnesis

    Grūtniecība
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    27. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Piecās sešās grūtniecības nedēļās 99% sieviešu jau apzinās, ka iestājusies grūtniecība, taču katrai atšķiras emocijas, noskaņojums un veselības stāvoklis, kas vairāk vai mazāk ietekmēs arī turpmākos mēnešus. Par svarīgāko otrajā grūtniecības mēnesī stāsta ginekoloģe Daiga Baranovska.

    Otrajā grūtniecības mēnesī sievietes ķermenis īpaši nemainās, vienīgās izmaiņas – nav mēnešreižu un var parādīties sūdzības par pašsajūtu. Var būt slikta dūša, kādai arī vemšana, miegainība, nespēks, iepriekš nebijuši galvas reiboņi, krūšu jutīgums velkošas sāpes vēdera lejasdaļā. Tās visas ir grūtniecības sākumposma tipiskās sūdzības, kas daļai sieviešu ir un daļai – nav. Tāpat daļa topošo mammu jūt biežāku vajadzību čurāt. Tā iemesls grūtniecības sākumā ir hormonālās izmaiņas, jo progesterons atslābina visu muskulatūru, tai skaitā slēdzējmuskuļus, tāpēc grūtāk noturēt ciet urīnizvadkanālu un biežāk gribas uz tualeti. Simptomu ilgums var atšķirties, taču parasti līdz 12.–14. nedēļai tie izzūd. Tikpat labi sievietei var nebūt nekādu simptomu, un arī tas nenozīmē, ka ar grūtniecības norisi kaut kas nav kārtībā. Tās visas ir veģetatīvās reakcijas uz adaptēšanās izmaiņām, kas katrai ir individuālas un atšķirīgas. Vienīgais, kas ārstus dara uzmanīgus un prasa lieku reizi pārbaudīt, – ja sievietei visu laiku bijis ļoti slikti – nelaba dūša,  vemšana, izteikts miegainums – un pēkšņi vienā dienā tas viss strauji beidzas. Lielā daļā gadījumu tas var radīt aizdomas, ka ar grūtniecības attīstību un norisi kaut kas nav kārtībā.

    Var būt slikta dūša, vemšana, miegainība, nespēks, iepriekš nebijuši galvas reiboņi, krūšu jutīgums velkošas sāpes vēdera lejasdaļā.

    Izmaiņas intīmajā zonā

    Grūtniecības laikā gan hormonālo, gan imunitātes izmaiņu dēļ palielinās izdalījumu apjoms no maksts. Tas var būt saistīts ar iekaisumu un infekciju, bet, ja tie ir izslēgti un nav ne sēnītes, ne baktēriju, izdalījumu apjoms saistīts ar progesteronu, kas ir augstā koncentrācijā un pastiprināti stimulē arī maksts un dzemdes kakla gļotu sekrēciju. Izdalījumu ir daudz, tie ir gaiši, caurspīdīgi, gļotaini. Reizēm var būt sajūta, ka tie pat tek, taču, ja nav sēnītes vai citas maksts slimības, kas jāārstē, ar izdalījumiem nekas nav jādara, vienīgi jāievēro elementāra higiēna. Jārēķinās, ka grūtniecības laikā intīmā zona pilnasinības dēļ kļūst jutīgāka, tāpēc intīmā kopšana jāveic uzmanīgāk un piesardzīgāk. Jāizmanto šim nolūkam speciāli radītos intīmās kopšanas līdzekļus, nevis parastās ziepes un dušas želejas. Ņemot vērā grūtniecības specifiku, var gadīties, ka līdzeklis, kas iepriekš patika, pēkšņi vairs nepatīk, un var nākties to nomainīt pret citu intīmās kopšanas līdzekli. Dažiem ražotājiem pat ir norādīts, ka to ieteicams lietot grūtniecības laikā, taču nekādu striktu nosacījumu, kādam līdzeklim jābūt, nav. Ja pie rokas nav intīmās kopšanas līdzekļa, labāk mazgāties ar tīru ūdeni, nevis parastajām ziepēm, jo grūtniecības laikā izjaukt trauslo līdzsvaru, kas nodrošina komfortu un veselību, ir vienkārši, bet atrisināt problēmu – sarežģīti. Aptuveni 75% grūtnieču vismaz reizi grūtniecības laikā hormonālo un imunitātes izmaiņu dēļ aktivizējas sēnīte. Tā notiek, jo mainās maksts mikroflora un samazinās pienskābo baktēriju daudzums. Daļai tā ir tikai reizi, daļai – atkārtojas vairākas reizes, un tad kopā ar ārstu jāizvēlas piemērotākais ārstēšanas veids.

    Hormonālais fons, kas nemitīgi šūpojas un vēl vairāk veicina nosacīti depresīvās izjūtas, bažas, bailes, skumjas un pārspīlētu atbildības izjūtu.

    Īsti nav prieka?

    Dažkārt mazulis ir ļoti gribēts un gaidīts, taču tad, kad sieviete apzinās, ka mazulis tiešām būs, jūtas bēdīga, satraukta, pat izmisusi. Šīm bažām pievienojas arī satraukums, vai ar šādām domām viņa nenodarīs pāri mazulim. Daiga Baranovska uzsver, ka lielākoties tā ir normāla, dabiska psiholoģiska aizsargreakcija. No vienas puses, katra sapņo par to, kā nav un ko gribētu, bet, kad tas notiek, tas ir satraucoši. Sieviete šajā brīdī saprot, ka dzīve pilnībā mainīsies un nekad vairs nebūs tāda, kāda bija pirms tam. To visu pastiprina hormonālais fons, kas nemitīgi šūpojas un vēl vairāk veicina nosacīti depresīvās izjūtas, bažas, bailes, skumjas un pārspīlētu atbildības izjūtu. Tas viss var summēties pārspīlētā emociju kompleksā, līdz kādā brīdī pat var sākt šķist: vai man to tiešām vajadzēja? Vai tā ir pareizi, un kā tas būs? Tāpēc vērts atcerēties, ka tā notiek ar daudzām, sevišķi, ja gaida pirmo mazuli. Turklāt tas ir tikai pārejas posms, kad jāadaptējas jaunajai situācijai un jāsagatavojas mazuļa ienākšanai ģimenē.

    Emocijām sākumā ir jāizsvārstās, un pēc tam divu triju mēnešu laikā tās parasti norimst.

    Protams, vienmēr ir stabilākas sievietes, kam svārstības nav tik izteiktas, un ir jūtīgākas topošās māmiņas, kas visu grūtniecības laiku ir ļoti emocionālas un svārstīgas, bet tie ir hormonu viļņi, kam jāiziet cauri. Kopumā šādas mirkļa šaubas vai negatīvas emocijas ir dabiskas, un tās neietekmē mazuli. Lai nomierinātu satraukto prātu, var meditēt, nodarboties ar jogu, krāsot mandalas, skaitīt lūgšanas – darīt jebko, kas palīdz justies labāk un ir sievietei pieņemams. Un, ja gribas raudāt, ir jāraud! Tāpat ieteicams izrunāties ar partneri, lai arī viņš saprot, kas notiek ar sievieti un ka viņas emocionālās svārstības nav vērstas pret vīrieti personīgi.

    Mazulis aug!

    Otrajā mēnesī mazulis turpina augt un attīstīties. Viņam veidojas un attīstās sirds asinsvadu, uroģenitālā, nieru sistēma, lēnām attīstās dzimumorgāni, kuņģa un zarnu trakts, mugurkauls, veidojas centrālā nervu sistēma, var parādīties arī zobu aizmetņi. Otrā mēneša pašās beigās sāk iezīmēties mazuļa sejiņa. Astoņās nedēļās bērniņš ir izaudzis apmēram pusotru centimetru garš. Ultrasonogrāfijā var redzēt, kā viņš mazliet kustas jeb svārstās uz vienu un otru pusi, taču sieviete to vēl nejūt.

    Cik bieži jādodas pie ārsta?

    Ja ir normāli ritoša grūtniecība bez īpašiem sarežģījumiem un riskiem, līdz septītajam astotajam grūtniecības mēnesim vizītes pie ārsta notiek vienu reizi mēnesī. Beigu posmā vizītes ir biežākas. Taču kopumā vizīšu un izmeklējumu skaits nav strikti noteikts, bet atkarīgs no katras sievietes veselības un organisma īpatnībām, kā arī grūtniecības norises. Visbiežāk otrais grūtniecības mēnesis ir laiks, kad sieviete pirmo reizi atnāk pie ārsta. Ir dažādas prakses – var apskatīties sievieti uz krēsla un, vagināli izmeklējot, secināt, ka iestājusies grūtniecība, veikt analīzes: noteikt pilnu asinsainu, asinsgrupu, urīna analīzes, pārbaudīt, vai nav biežāk sastopamo infekciju, varbūt veikt vēl kādu izmeklējumu atkarībā no konkrētās situācijas. Taču, ja ir sešu līdz astoņu nedēļu grūtniecība, laba medicīniskā prakse pirmajā vizītē būtu pirmās ultrasonogrāfijas veikšana, lai precizētu, ka tā ir dzemdes, nevis ārpusdzemdes grūtniecība, un ne mazāk būtiski ir noteikt, vai plānotais grūtniecības laiks pēc mazuļa izmēriem atbilst sievietes sacītajam par pēdējām mēnešreizēm, jo pusei šis laiks sakrīt, pusei – ne. Ja sieviete nevēlas, sonogrāfiju var neveikt.

    Uzzini par svarīgāko nākamajos grūtniecības mēnešos!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē