• Vienkārši un iedarbīgi! Tautas metodes pret augu slimībām un kaitēkļiem

  Praktiski padomi
  Māra Jakubovska
  12. maijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Oficiālo augu aizsardzības līdzekļu saraksts kļuvis pavisam īss, turklāt ne vienmēr ir vēlēšanās un iespējas tos nelielam dārziņam vai puķu dobei izmantot. Kādas ir alternatīvas cīņā pret slimībām un kaitēkļiem? Iesaka Māra Jakubovska, dārzniece un rakstniece no bulduriešu mafijas – mācījusies Bulduru sovhoztehnikumā, tagadējā Bulduru dārzkopības vidusskolā.

  Saimniecības ziepes

  Derēs parastās, brūnās, bez jebkādām smalkām piedevām. Ziepjūdens lieliski pasargā no miltrasām flokšus, ērkšķogas… Ziepes sarīvē uz rupjās rīves, izšķīdina siltā ūdenī un laiku pa laikam (reizi 2 nedēļās) ar lejkannu izlaisti pār augu tā, lai notek pa lapām.

  Trauku mazgāšanas līdzeklis Fairy

  Labi palīdz pret laputīm. Uzputo bļodā putas un ar sūklīti uzcilā tās uz laputu apsētajām rozēm vai citiem augiem. Šī ir izdevīga metode, ja jāpaglābj pāris augu un speciālos līdzekļus neatmaksājas iegādāties. Labāk to darīt, kad ir apmācies un nav ļoti karsts, lai augiem nerodas papildu stress. Fairy palīdz arī noķert zemesvēžus. Pašā pavasarī, kad redzams, kur ir zemesvēža ligzda – zemē ir caurumiņš, kam apkārt nokaltuši augi –, turklāt var dzirdēt kukaiņa dziesmu – savdabīgu strinkšķināšanu –, sagatavo spaini ūdens, pielej krietnu porciju šī trauku mazgāšanas līdzekļa un lej zemesvēža alā. Kaitēkļi paši izlien ārā, atliek tos tikai savākt un iznīcināt.

  Coca-cola

  Diezgan universāls līdzeklis pret sīkajiem lapu sūcējkaitēkļiem – laputīm, blaktīm, tīklērcēm. Lietošana vienkārša: ielej miglotājā un apsmidzini augus. Arī vēlama apmākusies, ne pārāk karsta diena.

  Kafija

  Derēs jebkura, pat vislētākā, labāk šķīstošā. Labi iznīcina gliemežus. Jāuztaisa pastiprs šķīdums un jāuzmiglo vietās, kur pulcējas gliemeži. Kofeīns viņus nogalina.

  Tabakas uzlējums

  Var izmantot jebkuras cigaretes, visekonomiskāk – izsmēķēto galus. Tos izmērcē ūdenī, nokāš un uzlējumu izsmidzina pret laputīm.

  Jāpiebilst, ka šie tautas līdzekļi nav oficiāli atzīti un tiem, saprotams, nav izstrādātas normas un lietošanas pamācības. Taču tas nenozīmē, ka tie netiek lietoti.

  Daudzums un proporcijas vienkārši jāizmēģina pašiem savā dārzā, vadoties pēc veselā saprāta un pieredzes.

  Pret Kolorādo vabolēm un gliemežiem – ar nāves smaku!

  Pieredzē dalās Maruta Audere, dārzkope no Liepājas. Daru tā: salasu Kolorādo vaboles, saspiežu un atstāju 2–3 dienas istabas temperatūrā traukā ar vāku. Kad parādījusies smaciņa, apleju ar ūdeni, rēķinot aptuveni 1 litru uz 2 vabolēm, samaisu, izkāšu. Ar šo maisījumu migloju kartupeļus siltā laikā, kad ir plus 25–27 grādi. Miglojums jāatkārto pāris reižu, jo tas neiedarbojas uz kaitēkļu oliņām.

  Tāpat šī nāves smaka iedarbojas uz gliemežiem. Sauju gliemežu sadedzinu, pelnus izmaisu karstā ūdenī, atšķaidu ar palielu daudzumu ūdens un trīs vakarus pēc kārtas izsmidzinu gliemežu apdraudētajās platībās. Ja dedzināšana sagādā grūtības, var rīkoties līdzīgi kā ar Kolorādo vabolēm: savāc 50–60 gliemežus, ievieto spainī ar stingru vāku un, kad tie ir satrūdējuši (2–3 nedēļu laikā), aplej ar ūdeni un vircu izsmidzina uz dobēm. Metode ir efektīva, bet diemžēl ar ļoti nelabu un ilgi negaistošu smaku – no miglotāja to nevar dabūt ārā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē