Zilie dārgakmeņi – krūmmellenes

Augļu un sakņu dārzs
Ginta Auzniece
19. aprīlis
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: shutterstock
Kārdinājums izaudzēt savā dārzā lielas un saldas melleņogas, kas nekrāso muti zilu, ir liels. Padomi, kur pirkt melleņu stādus, kā tos pareizi stādīt un kā rūpēties par mellenēm, lai tās dotu bagātīgu ražu. Skaidro Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte, Krūmmelleņu audzētāja ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi, uzņēmuma SIA Arosa-R līdzīpašniece.

Krūmmellenes CV

Cits vārds: augstās zilenes, liellogu zilenes, vairogu zilenes.

Senči: selekcionētas Ziemeļamerikā, krustojot ASV un Kanādā augošās vairogu zilenes (Vaccinium corymbosum) ar citām šķirnēm. Pieder ēriku dzimtai (Ericaceae).

Radi: arī mūsu meža mellenes.

Krūmmellenes pēc savas dabas ir meža augs – prasībās līdzīgas viršiem, skujeņiem, rododendriem, tāpēc audzējot tik vienkārši kā ar jāņogu krūmu vis nebūs! Bet, ja tai nodrošina visu nepieciešamo, krūmmellene nemaz nav cimperlīga un apbalvo pat ar desmit kilogramiem ogu no krūma.

Mācies no dabas

Tātad likums numur viens – vietā, kur paredzēts audzēt krūmmellenes, augsne nedrīkst būt trekna. Pavēro, kur zilenes aug dabā – tie ir priežu meži, nabadzīga, smilšaina augsne.

Otra svarīgā lieta – mitrums. Tas krūmmellenēm ļoti vajadzīgs, bet – augu saknes mitrumā nedrīkst atrasties ilgstoši. Arī mežos mitrās vietās tās aug uz ciņiem, paaugstinājumā, nevis taisni mitrumā. Tas savukārt nozīmē, ka stādīšanas vietā gruntsūdeņi nedrīkst būt augstāki par 30–50 centimetriem. Tāpēc arī, stādot krūmmellenes purvā vai kūdrājā, parasti veido paaugstinātās vagas – līdz pat 60 centimetru augstas. Vai krūmmellenes var izaudzēt Zemgales mālā? Lai gan tā nav augsne, kas šiem ogulājiem visvairāk tīk, tomēr – var.

Būtībā šo augu iespējams audzēt pat Alpu kalnos – atliek tikai izcirst akmenī dobi, piepildīt to ar krūmmellenei derīgu substrātu, pievienot pilienlaistīšanas sistēmu, un tā augs!

Var audzēt arī podos, piemēram, uz balkona, ja vien nodrošina augam nepieciešamās prasības.

Svarīgākais par stādīšanu un kopšanu

 1. Stādīt var visu veģetācijas periodu, arī rudenī. Amerikāņi stāda pat ziemā, jo pie viņiem ziemas ir ļoti siltas – ja vien zemē var iedurt lāpstu, tad stādīt var. Pat plus 4 grādos saknītes ir aktīvas un spējīgas iesakņoties. Augi spēj iesakņoties, arī ja tiek stādīti ziedēšanas un ogu periodā.
 2. Vislabāk patiks skāba, irdena augsne ar pH 4–5. Izcili, ja tā ir kūdra. Stādīšanai jāizvēlas saulaina, ja vien iespējams, aizvēja vieta.
 3. Ja augsne ir mālaina, smaga, vajadzētu darīt šādi: izrok dobi, kas ir 35 centimetru dziļa un 60 centimetru plata. Saknes krūmmellene veido plašumā, nevis dziļumā, tāpēc dziļāku dobi noteikti nevajag. Visa bedre jāpiepilda ar kūdru, vislabāk ar Laflora KKS–M1, kas paredzēta tieši skābumu mīlošiem meža augiem. Stādot kūdrai var pievienot arī priežu mizu mulču, lai augsnei būtu labāka aerācija.
 4. Ja gruntsūdeņi ir augsti, augsni var uzirdināt, sajaukt ar kūdru un stādīt krūmus uz uzbēruma jeb kupicas. Tiesa, uzbērums tādā gadījumā jāveido diezgan augsts, ar kārtīgu kaudzi, lai augs neapgāžas. Un sausā laikā stādi dūšīgi jālaista.

   Tā krūmmellenes stāda uz uzbēruma

 5. Jāstāda 7–8 centimetrus dziļāk, nekā augs audzis podā, lai labāk iesakņojas.
 6. Mulčē – to var darīt ar tīru Laflora KKS–M1 kūdru vai arī piejaukt tai priežu mizu mulču. Šim nolūkam der arī priežu zāģu skaidas, tikai tad papildus jāpievieno slāpeklis, jo, priežu skaidas sadaloties, to patērē.
 7. Lai krūmmellenes labi augtu un ražotu, tās obligāti jāmēslo. Pavasarī, aptuveni aprīļa beigās, augus vajag labi pabarot ar slāpekli amonija sulfāta vai karbamīda veidā – pa saujai uz vienu krūmu – un kārtīgi aplaistīt. Pa virsu mēslojumam var uzrušināt mulču, tad laistot aktīvās vielas labāk uzsūksies. Vasarā izmanto kompleksos ūdenī šķīstošos mēslojumus, kas paredzēti tieši krūmmellenēm. Piemēram, Kano organiskais mēslojums augiem, kam patīk skāba augsne, Vito Silva, Schultz Blueberry Food atbilstoši instrukcijai. Var izmantot arī rododendriem paredzēto barību. Tikai jāņem vērā, ka ar mēslošanas devām nedrīkst pārcensties (labāk, lai krūmmellenes ir nedaudz badā nekā pārēdušās) un mēslot ar laistīšanu nevajadzētu vēlāk par 10. jūliju. Pēc tam var miglot uz lapām. Slāpeklis vairāk nepieciešams tieši pavasarī, bet, ja vasarā lapas ir sarkanīgi dzeltenas, tas nozīmē, ka ir slāpekļa trūkums – tad var augus pabarot ar amonija sulfātu vai amonija nitrātu, izšķīdinot to ēdamkaroti uz spaini un apliet (spaini uz krūmu). Karbamīdu gan drīkst lietot tikai pavasarī! Rudenī krūmus vēlreiz kārtīgi nomulčē ar kūdru vai arī kūdras un priežu mizu maisījumu un ierušina mulčā pa saujai superfosfāta un kālija magnēzija. Vecākiem un lielākiem stādiem deva var būt trīs saujas minerālmēslu uz krūma. Atceries! Ar kūtsmēsliem un vircu krūmmellenes mēslot nedrīkst!
 8. Apgriešana. Ogas veidojas uz sānu dzinumiem, kas ir 3–10 centimetru gari. Krūms jāapgriež tā, lai saule tiktu klāt krūma viducim un visām vietām, kur veidojas ogas, citādi tās būs sīkas un mazas. Vēlams, lai krūmam būtu 7–8 lielie zari. Labāk apgriezt pavasarī, jo tad var redzēt, kuri zari ziemā bojāti.
 9. Laisti! Ja krūmi iestādīti tīrā kūdrā, laistīšana nav tik būtiska, jo kūdrai piemīt īpašība pumpēt ūdeni uz augšu, tāpēc arī ļoti lielā sausumā augu saknes tiek pie mitruma un neizžūst. Bet, ja mellenes aug minerālaugsnē, zemē, obligāti jālaista! Te gan svarīgi laistot nesamazināt augsnes skābumu, jo, piemēram, akas ūdenim pH ir 7–8, bet mellenēm vairāk par pH 5 nav vēlams. Ja vien iespējams, labāk izmantot laistīšanai lietus ūdeni vai filtrētu (no kaļķa attīrītu) krāna ūdeni. Vēl laistāmajam ūdenim var pievienot Vito Silva ūdens paskābinātāju vai spainī izšķīdināt šķipsniņu citronskābes.

Sargā no sala

Ja temperatūra ziemā ir līdz mīnus 20 grādiem, mellenes to var izciest, tāds aukstums mēdz nodarīt pāri tikai auga virszemes daļai. Vienīgais – ja bijis slapjš rudens un auga saknes atrodas ūdenī ilgāk nekā divas nedēļas, tad gan pat nelielā salā augi iet bojā. Arī ja krūms nav nobriedis, tam sals ir ļoti bīstams.

Tāpēc, ja krūmi, sākoties sala periodam, nav nometuši lapas vai tās nav iekrāsojušās sarkanas un zari nav stingri, uz ziemu krūmus vajadzētu piesegt.

Vislabāk to darīt ar egļu zariem, saspraužot tos ap krūmu un tā viducī un veidojot tādu kā mežu. Var apkārt izveidot arī skuju žodziņu, bet nekādā ziņā krūmmellenes nedrīkst segt kā rozes – pieliecot zarus. Nedrīkst arī likt egļu zarus virs krūma un segt ar plēvi, mazliet jāļauj sniegam iekrist krūma viducī. Galvenais nolūks ir ierobežot vēju, tas arī paaugstinās temperatūru par 4–5 grādiem.

Ja gadījumā ziemu sola ļoti aukstu, pāri mīnus 25 grādiem, krūmus var kārtīgi apraust ar sniegu. Visbīstamākās krūmmellenēm ir tādas ziemas, kad rudenī uznāk mazliet vēsums, ap mīnus 7 grādiem, un tad decembrī strauji kļūst silts un sāk raisīties ziedpumpuri. Arī man daži krūmi tajos decembra plus 12 grādos uzziedēja – augi modās no ziemas miega ar domu, ka atnākušais siltums liecina par pavasari. Bet tā nebija – pēc tam uznāca sals un ziediņi nosala. Un arī ogas, kas tajos varēja ieriesties.

Kāpēc vēl nav ogu?

Būtībā, ja iestādīti divus gadus veci krūmi un tie tiek labi kopti, krūzīte ogu būs jau otrajā gadā, un tad ar katru gadu arvien vairāk un vairāk. Savu ražas pilnbriedu krūms sasniedz aptuveni desmitajā gadā – tad var novākt arī desmit kilogramu ogu no krūma. Bet dažreiz ogu nav un nav… Tam ir dažādi iemesli.

 • Diemžēl, ja ziediņu un ogu nekad nav bijis, to, visticamāk, arī nebūs. Viena no tipiskākajām kļūdām (es gan ceru, ka tāda vairs neeksistē), kāpēc tā notiek, – nepareiza stādu izaudzēšana. Agrāk poļiem un rumāņiem bija populāri pavairot krūmmellenes ar meristēmām (šī metode ļauj īsā laikā no viena pumpura iegūt tūkstošiem stādu), un, ja šajā procesā kļūdās, ogu tiešām nekad nebūs. Esmu to piedzīvojusi. Tāpat atkarīgs, no kādiem mātes augiem paņemti spraudeņi, kādā veidā tie audzēti, kas tiem nodrošināts… Ja tehnoloģijā notikusi kļūda, pie ogām tikt nesanāks, pat izcili kopjot krūmus, un tad labāk iegādāties jaunus stādus.
 • Ja kaut kad ziediņi bijuši, bet krūmi neražo, nīkuļo, tam par iemeslu var būt bora trūkums. Šogad daudziem nav ieriesušies pumpuri, jo pagājušā vasarā bija vien plus 17 grādu dienā un neieriesās pumpuri šī gada ražai, jo mitruma un vēsuma dēļ bija traucēta bora uzņemšana. Augi palika pusbadā un tādā situācijā nespēja neko radīt. To var atrisināt, dāsni pamēslojot krūmus ar komplekso ūdenī šķīstošo krūmmelleņu mēslojumu, kura sastāvā ir bors.
 • Arī augsts gruntsūdeņu līmenis un tātad nemitīgs mitrums var likt krūmmellenēm nīkuļot. Citreiz dzeltē lapas, ir maziņas – tas var liecināt, ka krūmam vienkārši nepatīk pašreizējā vieta. Tad ir lielisks risinājums – pārstādīšana. Saskaņā ar visiem priekšnoteikumiem, kurus nupat izlasīji!

Kas jāzina, pērkot stādus!

 • Nevajadzētu pirkt no tādiem tirgotājiem, kas audzē un pārdod visu ko pa druskai, jo tie audzētāji, kas nespecializējas vienā vai dažās konkrētās kultūrās, mazāk zina par konkrēto augu īpatnībām un prasībām. Labāk dodies uz pazīstamām audzētavām, tādas būs uzticamākas.
 • Skaties, lai stādam ir vismaz 3–4 dzinumi, nevis viens garš zars, jo var gadīties, ka tādam vienzarim jauni dzinumi nemaz neveidosies.
 • Svarīgi, cik ilgi stāds turēts podā. Ja 2–3 gadus, tad krūmam reizēm ir izveidojies tik blīvs sakņu kamols, ka to nav iespējams atritināt. Bet, ja iestādīs neizplēstu, neizritinātu sakņu mučkuli, var gadīties, ka tas augsnē tāds arī paliks un neiesakņosies.
 • Stāda lapām jābūt lielām – kā ķiršiem –, un tās nedrīkst būt dzeltenas. Ja tā nav, visticamāk, augs nav labi mēslots, trūkst mikroelementu, un arī tad tas grūtāk ieaugs.
 • Lai būtu drošs, ka ogas būs, labāk pirkt 2–3 gadus vecus stādus, vislabāk tādus, kuriem jau var redzēt aizmetušos pumpurus, ziedus vai ogas. Ja pērkot tās ir, arī vēlāk būs!

Šķirnes, ko iesaka Māra Rudzāte

Agras

 • Duke – agrākā Latvijā audzējamā šķirne, sala izturīga. Krūms izaug ap 1,2–1,5 m augsts. Ražīga, ogas lielas un saldas, īpaši garša uzlabojas pēc ogu atdzesēšanas. Ogas sāk gatavoties jūlija vidū un ražo apmēram divas nedēļas. Krūmi rudenī krāsojas koši sarkani.
 • North Blue – krūms zems, ap 60 cm. Ogas lielas, garšīgas, ienākas jūlija vidū.
 • Patriot – pirmās ogas ienākas jūlija vidū un ražo apmēram 3 nedēļas. Ar labu kopšanu var iegūt pat 7–8 kg ogu no krūma. Krūma augstums 1,2–1,5 m, laba salizturība. Ogas lielas, ķekari līdzīgi kā vīnogām, nedaudz saspiesti, un pēdējā raža ir ar nedaudz mazākām ogām. Rudenī lapas krāsojas no koši dzeltenām līdz koši sarkanām, tāpēc piemērota arī apstādījumiem. Labi pielāgojas gan mitrākām, gan smagākām augsnēm.

Vidēji agras

 • Spartan – sala izturīga šķirne, ogas ļoti lielas un saldas. Krūms – vidēja auguma, ap 1,5 m.  Zied samērā vēlu, bet ogas ienākas agri. Ja laikus nenolasa, ogas birst.
 • Chippewa – izcilākā ziemcietība no visām šķirnēm. Krūms kompakts, līdz 1,2 m augsts, bet ogas nav no lielākajām. Toties ražīga! Blue Gold – ienākas apmēram nedēļu vēlāk nekā Patriot. Laba sala izturība, krūmi aptuveni 1,5 m augsti, aug spēcīgi, bet slinki, tāpēc zarus vēlams retināt. Ogas ļoti garšīgas (ar upeņu garšu), vidēji lielas, labi glabājas. Ražo aptuveni 3 nedēļas.
 • Bonus – izcili lielas un skaistas ogas, arī saldas un aromātiskas. Sāk ražot jūlija beigās un ražo līdz septembra sākumam. Krūms izaug liels – līdz 1,8 m. Labi pārziemo.

Vēlas

 • Blue Crop – vēla, bet izturīga šķirne. Spēcīgi augoši, lieli krūmi – līdz 1,8 m. Ogas saldas un lielas, ienākas augusta vidū un ražo 4 nedēļas. Var iegūt pat līdz 8–10 kg ogu no krūma. Rudenī lapas krāsojas koši sarkanas.
 • Polaris – vidēja augstuma, kompakts krūms līdz 1,2 m. Augsta ziemcietība, šķirne piemērota audzēšanai podos. Nepieciešama cita šķirne apputeksnēšanai.
 • Blue Ray – īpaši laba sala izturība, krūma augstums līdz 2 m, nepieciešama zaru retināšana. Ogas ienākas augusta vidū, ir lielas un saldas, labi glabājas, ražo apmēram 4 nedēļas, līdz 8–10 kg no krūma. Vasarā koši zaļa lapu krāsa, bet rudenī tās krāsojas tumši sarkanas. 

Vidzemē un Latgalē, kur ir izteiktākas ziemas, labāk stādīt Patriot, Chippewa, Polaris, North Blue vai Blue Crop.

Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+