• Kādas ekstras piedāvā, kā pieslēgt un cik maksā modernā viedā māja

    Māja
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    28. novembris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Par gudro māju konsultē LINDA KOVAĻEVSKA, Latvenergo Produktu vadītāja, ILZE ŽUKOVA, Tele2 zīmola vadītāja, ANDREJS BALODIS, Tele2 inovatīvo produktu vadītājs.

    Ja esi jau izlēmis ierīkot viedo māju!

    Katra ierīce kalpo savam mērķim, tāpēc uzreiz nav jāpērk viss – var sākt ar ierīci, kura šajā brīdī noderēs visvairāk. Izvēloties Elektrum, izejas punkts vienmēr ir bāzes stacija – neliela kārbiņa, kas iekļaujas interjerā, bet pārējās ierīces komplektē pēc izvēles un vajadzībām.

    Ja vēlas samazināt temperatūru mājās, iegādājas viedo apkures regulatoru; ja svarīgāk ir regulēt elektroierīces, iegādājas gudro rozeti – iespējamas dažādas kombinācijas. Reizēm cilvēks nevēlas lauzīt galvu, kādu iekārtu viņam vajag un cik daudz. Tad iespējamas arī klātienes vizītes mājās ar konsultantu, kas visu izstāsta un izveido optimālo paku.

    Izvēloties Tele2, mājas asistents nav obligāts, jo katra ierīce darbojas gan kopā ar asistentu, gan bez tā. Līdz ar to var iegādāties tikai gudro rozeti vai gudro atslēgu, vai viedo actiņu – visu, ko sirds kāro un kas konkrētajā brīdī ir aktuāls.

    Piemēram, cilvēks audzē vistas, un viņam ziemā agri no rīta jāiet uz kūti ieslēgt tām gaismu. Ar viedo ierīci pietiek istabā siltumā paņemt telefonu un attālināti ieslēgt gaismu.

    Vistām labi un gailītis nodzied – diena ir sākusies! Varbūt citam aktuāla ir īpašuma attālināta pārraudzīšana. Tad iegādājas gudro videozvanu un vienmēr var redzēt, kas mājā notiek. Ja pie durvīm pienācis sliktais ar saviem ļaunajiem nodomiem, kamera viņu nofotografē, un ne tikai – sliktajiem nepatīk, ka viņus identificē, tāpēc viņi šādai mājai metīs līkumu.

    Cik izmakās gudrās mājas ieviešana?

    Ja ierīces iegādājas uzreiz par pilnu cenu, nevis uz nomaksu, pārējo lietošanas laiku par tām var aizmirst – nav jāmaksā ne abonēšanas maksa, ne par aplikāciju lietošanu. Piemēram, Elektrum bāzes stacija maksā 99 eiro, gudrā rozete – 75 eiro, apkures regulators – 95 eiro. Tele2 gudro rozeti piedāvā par 39 eiro, bet gudro atslēgu – par 299 eiro.

    Google gudrais asistents ir vienīgais, kas nav pieejams īpašumā, bet to Tele2 iznomā (lielais asistents maksā 5,99 eiro mēnesī, mazais – 2,99 eiro, abi atšķiras ar skaņas kvalitāti). Daži ražotāji piedāvā iegādāties papildu pakalpojumus ar abonēšanas maksu. Piemēram, durvju actiņai ir iespēja ilgāku laiku saglabāt ierakstu. Vai daudziem vajag zināt, kas notika pie viņu ārdurvīm pirms trim mēnešiem? Diez vai, līdz ar to par ierīcēm ir vai nu vienreizēja maksa, vai līgums uz noteiktiem mēnešiem un ierīce uz nomaksu.

    Kā tad ar ekonomiju?

    Gudrā māja ir piemērota ikvienam, tomēr tās galvenais uzdevums nav palīdzēt ieekonomēt naudu, bet gan sniegt komfortu.

    Diemžēl precīzi nevar aprēķināt, cik eiro var izdoties ietaupīt, bet, runājot par apkuri, ir divi pasaulē atzīti radītāji – samazinot apkuri par vienu grādu, var ieekonomēt 5% enerģijas (tos var pārrēķināt naudā). Vai arī situācijā, ja māja nemaz nav efektivizēta, uz siltumu var ietaupīt vidēji 30% (līdz pat 70%), bet tas jāvērtē individuāli – cik daudz virina logus, kāda ir mājas siltuma izolācija. Tāpat ietaupīt izdosies tiem, kas elektroenerģiju izmanto tad, kad biržā tās cenas ir zemākas, un tas ir naktī. Vai naktī kāds vēlas celties un iet ko slēgt? Nē, un tad iegādājas viedo rozeti un ierīces strādā pēc iepriekš iestatīta grafika.

    Būtībā lielākais ieguvums ir iespēja automatizēt procesus un ieekonomēt laiku, kā arī sirds miers, kad, sēžot teātrī, nav jāuztraucas par mājās aizmirstu gludekli vai sildītāju.

    Ko darīt, ja pārtrūkst sakari?

    Ja internets uzkaras mājās, kā tas šad tad mēdz notikt, visas iekārtas paliek ieslēgušās vai izslēgušās, atkarībā no tā, kādā režīmā tajā brīdī tās atrodas. Taču, piemēram, istabas temperatūru var iestatīt uzreiz – ja atslēdzas internets, lai mājā ir 20 grādu silts. Tāpat vienmēr pastāv iespēja pieiet un ieslēgt vai izslēgt ierīci ar roku.

    Ja internets pazūd telefonā, mājās viss turpina darboties pēc pēdējiem iestatījumiem, tikai zūd iespēja ko mainīt caur telefonu (taču var ņemt datoru, ieiet Elektrum mājaslapā un regulēt šādi). Praktiski tas notiek tā – ja beidzas telefons, strādā tikai tas, kas bija iestatīts, un pēkšņi atbraukušai draudzenei durvis atvērt attālināti nevar. Tāpēc telefonam jābūt uzlādētam, bet, ja kaut kas sāk nedarboties, vērts nomainīt ierīci.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē