Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • 12 vērtīgi padomi iesācējam tomātu dēstu audzēšanā

    Dārzs
    Agnese Ģērmane
    21. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Magdanatka / Shutterstock
    Rūdītam dārzkopim šie padomi visticamāk būs labi zināmi, bet iesācējam šīs zināšanas būs zelta vērtē! Īsumā par svarīgāko dēstu audzēšanu stāsta Elga Bražūne, ģimenes dārzniecības Neslinko saimniece, tomātu stādu audzētāja ar četrdesmit gadu pieredzi.
    1. Tomātu stādi izaug aptuveni sešās nedēļās. Ja tagad iesēsi, maija otrajā pusē jau varēsi stādīt siltumnīcā
    2. Sēt visdrošāk veikalā pirktā speciālajā kūdras substrātā dēstu audzēšanai, piemēram, Lafloras ražotajā KKS-1, jo tajā nav slimību izraisītāju, kas var apdraudēt jaunos audziņus, un ir barības vielas. Der arī smalkās frakcijas bagātināta kūdra.
    3. Substrātu samitrina – tik daudz, lai, saspiežot dūrē, no tā pil ūdens.
    4. Sēj koka vai plastmasas kastītē, pat saldējuma trauciņā, kas ir 8–10 centimetrus dziļš. Trauciņam dibenā izdur caurumu, lai notek liekais ūdens. Protams, var izmantot arī speciālo dēstu kaseti.
    5. Sēklas izvieto rindās vai izklaidus sējumā. Kasetē – pa vienai sēkliņai katrā ligzdā. Ieteicams apsmidzināt ar Vitmīna šķīdumu, kas stimulē dīgšanu. Ļauj apžūt, tad pārsedz ar puscentimetru biezu substrāta kārtiņu.
    6. Pārklāj kastītei polietilēna plēvi. Kastīti novieto vēsā telpā, tad sēklas dīgs vienmērīgi. Gaismu nevajag.
    7. Pēc 3–4 dienām kastīti pārvieto uz siltu telpu, kur ir 27 vai pat 30 grādu, un pāris dienās visas sēkliņas sadīgs. Tiklīdz parādās pirmie dīgsti, noņem plēvi. tagad vajadzīga arī gaisma.
    8. Pārvieto uz vēsāku telpu, kur dienā un naktī ir aptuveni 14 grādu, lai stādiņi neizstīdzē.
    9. Ja augsnes virspuse apžuvusi, aplaista, apsmidzinot ar tīru, siltenu ūdeni.
    10. Stādus, kam jau pilnīgi atvērušās dīgļlapas, pārstāda jaunā – plašākā – vietā jeb piķē. Piķējot augu ievieto līdz dīgļlapām augsnē. Ja uzreiz stāda podiņā, tā izmēram jābūt 7 × 7 × 8 centimetri.
    11. Aptuveni pēc divām nedēļām, kad izveidojies pirmais un sācis augt otrais īsto lapu pāris, dēstus atkal pārstāda 9 × 9 × 10 centimetru podiņā. Te tomāts var augt, līdz izveidos pirmo ziedpumpuru un tiks iestādīts īstajā vietā. Pirms pārstādīšanas noņem dīgļlapas un zemē liek līdz pirmajām īstajām lapām, lai veidojas jaunas saknītes un dēsts aug spēcīgāks. Lapas var noņemt jau iepriekšējā dienā pirms pārstādīšanas, bet, ja tas nav izdarīts, tad vismaz pusstundu vai 20 minūtes iepriekš, lai pagūtu izveidoties aizsargkārtiņa uz brūces un tajā no augsnes neiekļūtu mikrobi.
    12. Pirms piķēšanas un pārstādīšanas salaista. 10–12 dienas pēc pārstādīšanas stādam var dot šķidro komplekso papildmēslojumu.

    Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē