Jā, pareizi – dalīt drīkst tabletes ar dalījuma līniju, jo tad ražotājs paredzējis, ka noteikto medikamentu var lietot mazākā devā. Ja tabletei nav dalījuma līnijas, to nevajadzētu griezt vai smalcināt. Kāpēc tā? Tabletes pārsvarā ir apvalkotas, un apvalkam ir svarīga funkcija – pasargāt kuņģa un zarnu traktu no kairinājuma, nodrošināt pareizu zāļvielu uzsūkšanās laiku un vietu organismā, arī uzlabot garšu, atvieglot norīšanu.
Apvalks arī nosaka aktīvās vielas uzsūkšanās ātrumu. Dalot tableti, tā var iedarboties nekontrolēti ātri un spēcīgi, kas ir nevēlami un pat bīstami. Savukārt, ja dala tableti, kurai nav apvalka, tā var izšķīst jau barības vadā un to kairināt.
Taču – ja ārstam ir pieejama informācija, kas nav iekļauta zāļu aprakstā, viņam ir tiesības ieteikt lietot zāles pēc saviem ieskatiem atbilstoši pacienta veselības stāvoklim un analīžu rezultātiem.
Citi lasa
Lai tableti varētu labāk – ērtāk un precīzāk – sadalīt, aptiekās piedāvā iegādāties speciālu ierīci – tablešu dalītāju.
Tad tā nenoripos zemē vai arī nesašķīdīs smalkās drumslās, un tādējādi zāļviela neies zudumā. Sadalītās tabletes neizlietoto daļu var uzglabāt šajā noslēgtajā ierīcē līdz nākamajai lietošanas reizei.
Arī kapsulai ir apvalks, kas pasargā aktīvo zāļu vielu no kuņģa skābes iedarbības vai kairinošās ietekmes, bet nereti kapsulā esošās zāļvielas ir ieslēgtas speciālās mikroshēmās. Šādos gadījumos pēc ārsta ieteikuma kapsulas drīkst atvērt un devu sadalīt. Visbiežāk to iesaka maziem bērniem un veciem cilvēkiem.