Ja pārbauda vēdera dobuma orgānus
- 6–8 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst un dzert, arī kafiju ne, lai būtu labāka redzamība. Tas ir svarīgi, jo pilns kuņģis piesegs aizkuņģa dziedzeri, žultspūslis kontrahēsies jeb sarausies un nebūs redzams tā lūmena saturs, žultsakmeņi un sīki polipi.
- Iepriekšējās dienas vakarā pirms izmeklējuma ieteicams nevis pārēsties, bet ieturēt vieglas vakariņas, un ne pārāk vēlu.
- Izmeklējuma dienā nav liegts lietot medikamentus, kurus tu lieto pastāvīgi, uzdzerot ūdeni.
- Ja tev ir cukura diabēts, izmeklējumu nepieciešams veikt agri no rīta, lai pēc tam vari iešpricēt insulīnu vai iedzert tabletes.
- Ja zarnās pastiprināti veidojas gāzes, vēlams 3–5 dienas izvairīties no produktiem, kas veicina gāzu veidošanos, – kāpostiem, pākšaugiem, tomātiem, vīnogām, āboliem, rupjmaizes, piena produktiem un citiem. Ideāli būtu dažas dienas iepriekš palietot Espumisan, padzert ķimeņu vai fenheļa tēju, lai samazinātu gāzu veidošanos. Gāzes aiztur ultraskaņas viļņus, tāpēc traucē redzēt aizkuņģa dziedzeri un arī citus orgānus.
- Būtiski ir novērst aizcietējumu. Vēlams, lai iepriekšējā dienā būtu izgājis vēders. Domāju, ka nevajadzētu taisīt klizmu, kas ir antifizioloģiska procedūra, bet izmantot augu izcelsmes vēdera izeju veicinošus preparātus, piemēram, Mucofalk vai citus.
Ja skatās urīnpūsli
- Apmēram stundu pirms izmeklējuma jāizdzer 4–5 glāzes (ap 1 litru) istabas temperatūras negāzētu ūdeni, lai pūslis būtu piepildīts un tā sieniņas labāk saskatāmas.
- Vēlams, lai urīnpūslis nav piepildīts pārmērīgi, citādi var rasties tā dēvētais cistorenālais reflukss, kad paplašinās nieru izvadsistēma, kas var radīt maldīgu iespaidu par iespējamu nieres un urīnvadu patoloģiju.
Ja veic ginekoloģisko ultrasonogrāfiju
Izmeklējot ginekoloģiskos orgānus caur vēderu, svarīgi, lai urīnpūslis būtu piepildīts, taču zelta standarts sievietēm mazā iegurņa ultrasonogrāfiskai izmeklēšanai ir endovaginālā ultrasonogrāfija caur maksti. Agrāk, kad nebija endovaginālās zondes, nabaga sievietes mocījās ar pilnu pūsli, jo tikai tā varējām redzēt olnīcas un apskatīt dzemdes dobumu. Tagad izmeklējumus pārsvarā veic ar endovaginālo zondi, un tad nav nepieciešams, lai pūslis būtu pilns. Taču īsi pirms izmeklējuma nevajadzētu čurāt, lai pūslis nav pavisam tukšs – uz šķidruma fona ārsts tevi varēs labāk izmeklēt.
Ja vīrietim pārbauda prostatu
- Prostatu redzam, arī izmeklējot caur vēderu ar pildītu urīnpūsli, bet tā varam uzzināt tikai vispārēju informāciju. Detalizētākai izmeklēšanai jāveic transrektāla sonogrāfija caur taisno zarnu ar speciālu zondi, un tad nav nepieciešams, lai pūslis būtu pilns.
- Savukārt, meklējot atlieku urīnu pie prostatas kaitēm, jānāk ar pilnu pūsli. Tad mērām tā tilpumu, lūdzam aiziet iztukšot pūsli un pēc tam noskaidrojam, cik urīna palicis, tā secinot, vai vīrietim ir hroniska prostatas kaite.
- 4 stundas pirms transrektāla prostatas izmeklējuma caur taisno zarnu jāuztaisa mazā klizmiņa – aptiekās ir nopērkams mikroklizmas preparāts tūbiņās, kas jāievada taisnajā zarnā. Tas ir īpaši svarīgi, ja plānota biopsija, lai novērstu infekcijas draudus.