• Šaubies, vai pareizi lieto kolagēnu un neizmet naudu vējā? Lūk, vērtīgi ieteikumi!

  Padomi
  Indra Ozoliņa
  22. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Kotin/Shutterstock.com
  Stāsta dermatoloģe Alise Balcere.

  Lasītājas vēstule: Jau gadiem lietoju kolagēna preparātus kaulu, matu un ādas veselībai. Uz glāzi ūdens ņemu mērkaroti pulverīša. Anotācijās nav norādīts, kad to lietot. Fizioterapeite ieteica to darīt pirms nodarbības, bet, iepērkoties specializētajā veikalā, man apgalvoja, ka kolagēns jādzer no rīta tukšā dūšā un pēc tam nedrīkst sēdēt vai gulēt 30 minūtes. Jākustas! Kā ir pareizi, lai kolagēns darbotos? Agita

  Agita, kolagēns ir nešķīstošs proteīns, kas atrodams kaulos, muskuļos, ādā un cīpslās. Šobrīd ir salīdzinoši daudz ražotāju, kas piedāvā kolagēnu saturošus uztura bagātinātājus. Katram no produktiem jābūt norādītam, cik gramu kolagēna satur viena kapsula, paciņa vai mērkarote. Atkarībā no tā katrs ražotājs arī norāda, cik daudz dienā to  ieteicams uzņemt.

  Pētījumos tiek minēts, ka 2,5–15 grami hidrolizēta kolagēna ik dienu būtu droši un sniegtu vēlamo efektu.

  Par dienas laiku, kad kolagēnu būtu labāk uzņemt, ir daudz diskusiju un viedokļu. Pētījumos, kuros ir pierādītas kolagēna pozitīvās īpašības, ne vienmēr norādīts uzņemšanas laiks. Pamatprincips ir regulāra un vienmērīga uzņemšana, nevis haotiska vai pēc principa kad atceros. Turklāt, lai sagaidītu kolagēna efektu, arī lietošanas ilgums parasti ir 3–9 mēneši un var būt ilgāks. Uzņemot no rīta tukšā dūšā, iespējams uzlabo kolagēna uzsūkšanos, bet pierādījumu tam ir maz, tādēļ nav pamata domāt, ka uzsūkšanās dienas laikā būtiski atšķiras.

  Turklāt jāņem vērā, ka daži ražotāji, sevišķi pie augstākām devām, iesaka kolagēnu lietot divas reizes dienā.

  Runājot par sportu… Jā, kolagēnam ir pierādītas pozitīvas īpašības, kā lielāks tauku zudums, augstāks kaulu blīvums un muskuļu spēks tiem, kas lieto kolagēnu, salīdzinot ar tiem, kas veic tā paša veida un intensitātes treniņus, bet papildus kolagēnu neuzņem. Ja kolagēna uzņemšanas mērķis ir šo minēto pozitīvo un ar fiziskajām aktivitātēm saistīto efektu sasniegšana, tad kolagēnu iesaka uzņemt pirms treniņa vai uzreiz, bet ne vēlāk kā vienas stundas laikā pēc tā. Savukārt atrašanās guļus stāvoklī pēc ēdienreizēm nav ieteicama, lai neveidotos atvilnis.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē