Satraucoši — 2,2 miljardiem pasaules iedzīvotāju novērota vājredzība vai aklums

Veselība
Santa.lv
Santa.lv
21. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (World Health Organization, PVO) datiem vājredzība ir novērota 2,2 miljardiem zemeslodes iedzīvotāju, no kuriem aptuveni pusei nepieciešama optiskā korekcija vai ķirurģiskā ārstēšana. Redzes veselības traucējumi ir nozīmīga problēma, kas skar ne vien pasaules, bet arī Latvijas iedzīvotājus. Šobrīd Latvijā ir reģistrēti aptuveni 9000 redzes invalīdi, kam pieejama valsts atbalsta sistēma tehnisko palīglīdzekļu iegādei un dažādām rehabilitācijas programmām.

Vājredzība ir redzes funkcionāls traucējums, ko nevar novērst ar optiskajām brillēm, kontaktlēcām, medikamentozi vai ķirurģiski. Vājredzība un aklums būtiski pieaug vecuma grupā virs 75 gadiem, kam par iemeslu visbiežāk ir vecuma radītā makulas deģenerācija, diabētiskā retinopātija, glaukoma un katarakta.

Turklāt, ņemot vērā, ka cilvēka mūža ilgumam ir tendence pieaugt, paredzams, ka attiecīgajā vecuma grupā cilvēku ar redzes problēmām kļūs arvien vairāk. Savukārt jaunākā gada gājuma cilvēkiem biežākie vājredzības cēloņi ir acu traumas, optiskā atrofija, pigmentozais retinīts, diabētiskā retinopātija, augstas pakāpes patoloģiska miopija, acu iekaisumi un vājredzība no bērnības.

"Ja runājam par Latvijas situāciju, tad papildu reģistrētajiem redzes invalīdiem, ir cilvēki, kuri valsts reģistrā nav iekļauti un apmaksātu palīdzību nesaņem. Viņi visbiežāk palīdzību meklē optikas salonos. Šajā gadījumā ir būtiski rīkoties laikus – ja tiek konstatētas redzes problēmas, pārbaudi nepieciešams veikt savlaicīgi.

Precīza redzes traucējumu diagnostika, kā arī redzes uztveres novērtēšana, sniedz iespēju izzināt un saprast, kādas iespējas efektīvāk palīdzēs pacientam adaptēties palīglīdzekļu lietošanā.

Optometrists izvērtēs redzes funkcionālās izmaiņas dinamikā, piemēram, pēc nozīmētās terapeitiskās, fizikālās vai ķirurģiskās acs ārstēšanas. Papildus klasiskajai funkcionālās redzes izvērtēšanai, novērtēs arī redzes asumu tuvumā, veiks ametropijas korekciju, izpētīs pacienta kontrastredzes, kopredzes, binokularitātes, krāsu redzes, stereo un redzes lauka stāvokli, kā arī veiks virkni citu mērījumu," uzsver optometriste ar specializāciju vājredzības korekcijā Evita Kassaliete.

Optiskie palīglīdzekļi, kurus parasti nozīmē speciālists var būt: augsta stipruma brilles, rokās turamās lupas, statīvlupas, telestopiskās sistēmas gan tālumā, gan darbam tuvumā, elektroniskie palielinātāji – digitālās lupas, planšetdatori ar atbilstošu programmatūru. Savukārt, izplatīti neoptiskie palīglīdzekļi ir apgaismojuma kontrole palīglīdzeklī un aktivitātes laikā, gaismas absorbējošie filtri, cepures ar nagu, taktili atbalsta spieķi u.c.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+