Protestējot pret nepietiekamo finansējumu un pārslodzi, mediķi novembrī pie Saeimas rīkos sapulci-piketu

Aktuāli
Ziņu aģentūra LETA
29. oktobris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Protestējot pret nepietiekamo finansējumu un pārslodzi, mediķi 7. novembrī pie Saeimas rīkos sapulci-piketu, šodien paziņoja Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.

Uz protesta akciju tiek aicināti visi ārsti, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus. Mediķi tiek aicināti vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu, lai varētu piedalīties piketā. Pēc Rāceņa teiktā, atbalstu protesta akcijai paudušas Rīgas un Latvijas reģionu lielākās slimnīcas.

Ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8. novembra līdz 14. novembrim visā Latvijā tiks īstenota akcija Nolaid karogu, iededz sveci!, kuras laikā pie veselības aprūpes ēkām nolaidīs pusmastā Latvijas valsts karogu un iedegs sveces.

Ja Saeima 14. novembrī nobalso par esošo budžetu, nepaaugstinot finansējumu veselības aprūpes nozarei, tiks sākta parakstu vākšanu par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu.

To atgādina Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris, piebilstot, ka parakstu vākšana notiks elektroniski.

Jau ziņots, ka, ka, protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, mediķi līdz 2020. gada valsts budžeta pieņemšanai apņēmušies rīkot protesta akciju Viena diena bez ārsta, aicinot visus ārstus, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus, vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu.

Ministru kabineta 11. oktobrī apstiprinātais likuma Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam projekts paredz, ka 2022. gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP). 

Salīdzinājumam – atbilstoši Veselības ministrijas (VM) sniegtajai informācijai, valsts budžeta izdevumi veselības aprūpes nozares finansējumam 2019. gadā ir 3,9% no IKP. Vidēji Eiropas Savienībā (ES) valsts veselības aprūpei atvēl 7% no IKP, bet Lietuvā un Igaunijā – vairāk par 5% no IKP.

Arodbiedrības uzsver, ka Eiropas Komisijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti, bet valdība to ignorē.

Valdības partijas ir atzinušas, ka finansējums veselības aprūpei nesasniegs cerēto proporciju no IKP, taču nozarei tiks nodrošināts pieaugums atbilstoši budžeta iespējām.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+