• Pirmā palīdzība, ja bērns apdedzinājies

    Slimības
    Madara Ozoliņa
    Madara Ozoliņa
    14. jūnijs, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Ko darīt, ja mazulis uzlējis sev virsū karstu dzērienu? Un ko noteikti nedrīkt darīt? Konsultē pediatrs un homeopāts Edgars Mednis.

    Pirmais, kas jādara, – jāatdzesē applaucētā (apdedzinātā) vieta. Tā jātur zem tekoša, vēsa (ne ledaina) ūdens vismaz 15 minūtes. Pārlieku auksts ūdens var veicināt ķermeņa atdzišanu un paaugstina šoka risku bērnam. Ja applaucējums ir vietā, ko sedz drēbes, tad ūdens ir jātecina uz drēbēm. Tās nedrīkst uzreiz vilkt nost, lai netraumētu apdegušo vietu. Dzesējot apdegušo vietu, lēnām, uzmanīgi var mēģināt novilkt drēbes, bet tā, lai netraumētu apdegušo vietu. Ja ir tulznas, tās nekādā gadījumā nedrīkst pārplēst, jo tās pasargā traumēto ādu no baktēriju piekļuves un iespējamas inficēšanās. Ja ir bijis liels apdegums un mazulis ilgāku laiku atdzesēts, pēc tam būtu jāpievērš uzmanība tam, lai mazuli sasildītu un pasargātu no atdzišanas. Galvenais – vecākiem vajadzētu būt pēc iespējas mierīgākiem, lai uztraukumā un steigā neizdarītu kaut ko, kas bērnam nāktu par sliktu. Ja esat nolēmuši saukt mediķus, laikā, kamēr gaidāt, nepārsieniet brūci pašu spēkiem. Tāpat uz apdeguma vietas nevajadzētu likt kāposta lapas, skābu krējumu vai kādas smēres, kas nav paredzētas apdegumu kopšanai. Aptiekās ir nopērkami speciāli pārsēji pret apdegumiem, kurus šādās situācijās drīkst izmantot un kuriem vajadzētu atrasties mājas aptieciņā. Jāatceras, ka pat maziem apdegumiem var būt nopietnas sekas un tālākā ārstēšanās un brūces dzīšanas ātrums ir atkarīgi tieši no pirmās sniegtās palīdzības.

    Kā zināt, vai jāsauc ātrā palīdzība?

    Neatliekamā medicīniskā palīdzība būtu jāsauc, ja apdegums vai applaucējums ir lielāks par bērna plaukstu vai ir apdedzināta seja, starpene, rokas un pēdas. Arī tad, ja apdegums ir noticis ar atklātu liesmu vai ir bijis piedūmojums, kā arī – ja tas ir ķīmisks apdegums (ar šķidrumiem). Ja vien nedzīvojat blakus slimnīcai, nevajadzētu bērnu uz turieni vest pašiem, jo neatliekamās medicīniskās palīdzības ārstam ir iespēja iedot cietušajam bērnam pretsāpju līdzekļus, lai mazinātu traumatisko šoku. Arī sīkākus applaucējumus vai apdegumus būtu labi parādīt savam ārstam, jo ne vienmēr sākotnēji ir iespējams novērtēt apdeguma dziļumu un smagumu.

    Kā ikdienā iespējams novērst situācijas, lai mazulis neapdedzinātos?

    Lai novērstu apdegumus un applaucējumus, nekad neatstājiet karstus šķidrumus vai priekšmetus bērniem pieejamās vietās. Arī turot bērnu klēpī vai uz rokām, nevajadzētu otrā rokā turēt minētās lietas. Pietiek pat ar nelielu, pēkšņu kustību, un bērns var apdedzināties. Tāpat neatstājiet bērniem pieejamās vietās kodīgus šķidrumus – skābes, etiķa esenci un citus, kā arī baterijas, sērkociņus un šķiltavas. Šādām lietām jābūt noliktām pašos augstākajos plauktos vai skapīšos, kas ir aizslēdzami. Diemžēl tieši pieaugušo neuzmanības dēļ mazuļi nonāk saskarsmē ar bīstamām lietām.

    Pievērs uzmanību!

    • Gatavojot mazulim vannu, vienmēr pirmo lej auksto ūdeni un tikai tad karsto.
    • Pannas un katlus centies turēt uz plīts tālākajiem riņķiem.
    • Vienmēr obligāti pārbaudi, cik karsts ir dzēriens, kuru dosi bērnam.
    • Izvairies no galdauta klāšanas uz galda, ja uz tā paredzēts likt karstus ēdienus vai dzērienus. Mazulis var paraut galdautu, tādējādi nodarot sev pāri.
    • Pat ja kādreiz gadās situācija, ka mazulis apdedzinās, nevajadzētu viņu par to vainot, jo atbildība jāuzņemas mums, pieaugušajiem.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē