Lasītājas jautājums: Pirms 20 gadiem man miomas dēļ izoperēja dzemdi un arī olnīcas, jo bija cistas. Pašlaik man ir 65 gadi. Šogad, veicot kārtējo veselības pārbaudi, daktere konstatēja maksts noslīdēšanu un izteica prognozi, ka ar laiku maksts varētu izkrist. Daktere ieteica makstī ievietot gumijas riņķīti. Ko varu darīt veselības labā?
Vaginālais gumijas riņķis
Ja nav iespēju izmantot citas, mūsdienīgākas, metodes pret maksts noslīdējumu, tas ir, ķirurģiju, tad, protams, var lietot vaginālo gumijas riņķi. Kaut arī tā skaitās novecojusi metode, tomēr – labāk nekā nekas. Ar šo riņķi var mēģināt noslīdējumu mehāniski pacelt uz augšu un noturēt vietā. Pašu problēmu gan tas neatrisinās, jo noslīdējuma rašanās iemesls ir iegurņa audu elasticitātes zudums. Svarīgākais šajā situācijā ir nevis pats maksts sieniņu noslīdējums, bet saprašana, vai tas nebojā blakus esošos iegurņa orgānus.
Problēmas, ko rada maksts noslīdēšana
Vispirms jānoskaidro, kura maksts sieniņa ir noslīdējusi. Ja pie vainas maksts priekšējā sieniņa, tas ietekmē urīnceļus, ja noslīdējusi tās mugurējā sieniņa – taisno zarnu. Sievietes visbiežāk kautrējas par to runāt, bet parasti, ja maksts noslīd, pievienojas sūdzības arī par blakus esošajiem orgāniem: ir vai nu urīna nesaturēšana, vai arī – gluži otrādi – sieviete nevar izčurāt visu urīnu līdz galam. Vai arī ir problēmas ar taisno zarnu – nevar iztukšot zarnu pilnībā, jo fēču masas ieslīd maisā (noslīdējumā).
Citi lasa
Lai to saprastu, jāveic izmeklējumi – ar parasto ginekoloģisko apskati vai parasto ginekoloģisko ultrasonogrāfiju tas var diezko labi neizdoties – īpaši, ja noslīdējums ir liels, jo tas var traucēt saskatīt, cik nopietni noslīdējums bojā blakus esošos mazā iegurņa orgānus. Šajā gadījumā nepieciešama iegurņa pamatnes ultrasonogrāfi ja, kad ārsts cauri mazajām kaunuma lūpām skatās, kas notiek ar šiem orgāniem. Minētā izmeklēšanas metode Latvijā tikai tagad sāk attīstīties. Protams, var veikt arī magnētiskās rezonanses izmeklējumu, kas visu labi parādīs, bet – tas ir daudz dārgāk.
Kādas ārstēšanās metodes var pielietot?
- Lāzerprocedūras No mūsdienīgām ārstēšanas metodēm var izmantot lāzerprocedūras, bet tas jādara, kamēr noslīdējuma problēma ir tikko parādījusies.
- Hormonus aizstājošā terapija Hormonus aizstājošā terapija (HAT) arī var būt risinājums. To lietojot, uzlabotos audu elasticitāte, trofi ka (audu barošana) un apasiņotība. Tas ir svarīgi, jo sievietēm ar maksts noslīdējumiem parasti ir arī ginekoloģisks iekaisums (apsārtums, nieze, nepatīkams aromāts), savukārt HAT lietošana palīdz nozīmīgi uzlabot dzīves kvalitāti (izārstēt to gan nevarēs).
- Iegurņa muskulatūras vingrinājumi Diemžēl iegurņa pamatnes muskulatūras vingrinājumi maz palīdzēs, jo problēma vairs nav muskuļu spēka, bet gan audu elasticitātes (kolagēna) zudumā.
Kur meklēt palīdzību?
Vispareizāk būtu konsultēties ar speciālistiem par šādu veselības problēmu ķirurģisku ārstēšanu. Piemēram, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Dr. Nellija Lietuviete), Jura Vītola ginekoloģijas privātklīnikā (īpaši laba sadarbība ar proktologiem) vai Latvijas Jūras medicīnas centrā (Dr. Dace Melka).
Svarīgi, lai ārstam ir ļoti liela pieredze maksts noslīdējumu ārstēšanā un pēc operācijas nerastos nevajadzīgas problēmas.
Ne velti pat ginekologu kongresos runā par problēmām, kādas rodas, ja, piemēram, maksts saites nostiprinātas par augstu vai par zemu, un līdz ar to sievietei jo projām ir sūdzības par urīna nesaturēšanu vai pat viņa vispār nevar pačurāt.