• Ļoti sāp mugura! Kā ar pretsāpju zālēm nesabojāt nieres? Varbūt palīdzēs zāļu tējas?

    Jautājumi un atbildes
    Indra Ozoliņa
    9. maijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Kaspars Grinvalds/Shutterstock.com
    Jebkuras ilgstošas sāpes ir nejaukas, sevišķi muguras sāpes, jo nereti tās līdzi nes citus simptomus, piemēram, tirpšanu, nejutīgumu rokās vai kājās. Lai situāciju atvieglotu, jāķeras pie pretsāpju zālēm. Taču tās ietekmē nieru veselību! Ko darīt, ja nierēs jau ir izmaiņas? Stāsta nefroloģe Ieva Ziediņa.

    Lasītājas vēstule: Man ir 66 gadi un izmeklējumi nu jau desmit gadus liecina par izmaiņām nierēs. 2020. gadā datortomogrāfijas slēdzienā rakstīts, ka manas nieres ir mazākas apjomā – labā niere 10,2 × 5,7 cm, kreisā 9,7 × 5,1 cm. Nieru parenhīma viegli plānāka, apmēram 1,2–1,4 cm slānī. Norādīts, ka ir virsnieru lapiņu hiperplāzija un hroniskas nieru mazspējas pazīmes. Pēdējās datortomogrāfijas slēdzienā, ko veicu 2022. gadā, rakstīts,

    ka ir virsnieru lapiņu hiperplāzija un iespējamas sīkas incidentalomas virsnierēs, hroniska nieru nepietiekamība ar nieru apjoma sarukumu.  

    Apmēram 15 gadus man ir izmaiņas mugurkaulā, protrūzijas jostas/krustu daļas un kakla skriemeļos. Iesaka operēt, bet es nevēlos. Vingroju un periodiski veicu saudzējošu masāžu mugurai. Protams, neiztieku bez pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļiem («Diclac» 150 mg 1x, «Ultracod» tabletes līdz 2x, «Neurontin» kapsulas 300 mg līdz mēnesim vai «Sirdalud» 4 mg 1/2 tableti uz nakti līdz 1–2 nedēļām, «Mydocalm» tabletes 150 mg 3x līdz 2 nedēļām). Zāles pret muguras un kāju sāpēm lietoju periodiski – pārsvarā «Diclac» tabletes 150 mg 1x un «Ultracod» tabletes 1x vai «Dicloberl» svecīti uz nakti.

    Saprotu, ka šie medikamenti nesaudzē nieres un aknas, bet citādi nevaru, jo sāp mugura un kājas, tirpst un ir nejutīgums vienā vai otrā kājā.

    Varbūt ir kādi varianti, kas būtu saudzējošāki nierēm? Varbūt palietot nieru tējas vai ko citu? Mirdza

    Mirdza, no vēstules noprotu, ka jūsu galvenā veselības problēma ir izmaiņas mugurkaulā un sāpes mugurā un kājās, kuru dēļ jums nākas ciest un lietot pretiekaisuma un pretsāpju medikamentus. Diclac pieder pie nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NSPL) grupas.

    Šie medikamenti, mazinot iekaisuma simptomus – tādus kā tūska un drudzis –, remdē arī sāpes.

    NSPL iedala neselektīvos (piemēram, ibuprofēns un diklofenaks) un selektīvos Cox-2 inhibitoros (piemēram, celekoksibs un etorikoksibs).

    NSPL ir trīs galvenās blakņu grupas:

    • nieru (nieru iekaisums, akūta nieru mazspēja, hroniska nieru slimība),
    • gremošanas sistēmas (erozijas un čūlas kuņģa un zarnu traktā)
    • sirds un asinsvadu sistēmas (nelabvēlīgi kardiovaskulāri notikumi).

    Nieru un gremošanas trakta orgānu bojājumi vairāk raksturīgi, ja lieto neselektīvos NSPL, savukārt par kardiovaskulārām blaknēm vairāk ir ziņots, kad cilvēks lietojis selektīvos Cox-2 preparātus.

    Diklofenakam no visiem neselektīvajiem līdzekļiem ir visizteiktākā pretsāpju darbība,

    taču tam ir arī vairāk blakņu nekā citiem šīs grupas medikamentiem.

    Ja tomēr nākas lietot nesteroīdos līdzekļus, tad ieteicams mazākā efektīvā devā un pēc iespējas īsāku laiku, lai izvairītos no blakņu rašanās. Ja runājam konkrēti par diklofenaku, tā maksimālā dienas deva ir 150 mg un to nevajadzētu pārsniegt, taču jārēķina kopā visas vienā dienā lietotās tabletes, svecītes, injekcijas un dažkārt arī ar medikamentu piesūcinātie plāksteri.

    NSPL radītu nieru bojājumu radioloģiskos izmeklējumos (ultrasonogrāfijā, datortomogrāfijā) apstiprina nevienmērīga nieru samazināšanās izmēros, nelīdzenas nieru kontūras un plānāka parenhīma, kā arī asimetriski medulāri (ar kaulu smadzenēm saistīti) kalcināti,

    tomēr ne visiem pacientiem vienmēr konstatē visas pazīmes.

    Tā kā jūs nevēlaties veikt mugurkaula operāciju, es jums iesaku konsultēties ar algologu jeb sāpju ārstu, lai atrastu tieši jums piemērotāko pretsāpju medikamentu kombināciju. Nieru tējām šajā situācijā nebūs nekādas nozīmes, jo tām, atkarībā no tējā iekļauto ārstniecības augu sastāva, ir urīndzenoša vai urīndezinficējoša iedarbība.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk