Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kādiem dokumentiem jābūt līdzi, bērnam nododot analīzes?

    Slimības
    23. oktobris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Louis Reed, Unsplash
    Kopš Vispārīgās datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā, dažās situācijās dzīve ir sarežģījusies. Piemēram, nepilngadīgam bērnam nododot analīzes, var tikt pieprasīti noteikta veida personu apliecinoši dokumenti. Konsultē SOLVITA OLSENA, zvērināta advokāte, pacientu tiesību eksperte un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore.

    Situācija – vecāki pavada 13 gadus veco bērnu uz laboratoriju, kur tam jānodod ārsta noteiktās asins analīzes. Labo­rants atsakās tās pieņemt: lai gan vecākiem un bērnam ir līdzi identifikācijas (ID) kartes, ar to nepietiek. Derot tikai kāda no šīm kombinācijām: bērna dzimšanas apliecība un vecāka pase vai ID, vai arī – bērna pase vai ID un vecāka pase ar ierakstu par bērnu. Tobrīd uz laboratorijas infor­mācijas dēļa informācija bijusi tikai par personu apliecinoša dokumenta nepieciešamību. Ne vārda par dzimšanas aplie­cību vai ierakstu pasē!

    Kādas ir tavas tiesības un kā rīkoties, ja ārsts atsakās pieņemt bērna analīzes?

    Bērna intereses ir primāras! Ja bērnam vajadzīga ārstēšana vai izmeklējumi, papīru trūkuma dēļ to nedrīkst atteikt.

    Prasība uzrādīt dzimšanas apliecību ir adekvāta, tomēr tās trūkums ne­drīkst būt par pamatu atteiku­mam sniegt palīdzību bērnam. Var taču izdarīt ierakstu, ka dokuments nav uzrādīts, un lūgt to parādīt, saņemot rezultātus. Tāpat var pieņemt analīzes ano­nīmi, vienīgi tad par pakalpo­jumu jāmaksā pašam, nevis to darīs Nacionālais veselības die­nests vai apdrošinātājs. Turklāt ID karte ir pilnvērtīgs personu apliecinošs dokuments! Ja bērnam ir ārsta nosūtījums, tas jau liecina, ka acīmre­dzot vecāki ir informēti un piekrituši izmeklējumam. Jebkurai ārstniecības iestā­dei, ne tikai laboratorijai, ir iespēja pajautāt pašam bērnam (ja vien viņš nav pārāk mazs), kas tas ir par cilvēku, ar ko kopā viņš atnācis. Ja vecāki aizņemti darbā, bērnu uz ārstniecī­bas iestādi drīkst vest arī māsa, brālis, auklīte vai vecmāmiņa, se­višķi, ja tās ir rutīnas procedūras un neprasa pieņemt lēmumus. Tādā gadījumā vecāki uzraksta pilnvaru, nosakot, ko tās uzrādī­tājs drīkst darīt un lemt. Turklāt - pilnvarai nav jābūt notariāli apstiprinātai! Pietiek, ja pilnvaru ārstniecības iestādei iesniedz vienu reizi, tās izdevējam ierodoties klātienē un apliecinot savu identitāti.

    Jaunajā regulā teikts, ka «personas datu apstrāde būtu jāveido tā, lai tā kalpotu cilvēkam».

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē