• «Došos pie ārsta, kad sāpēs» — 5 aplamas pārliecības, kā dēļ vīrieši var nokavēt iespēju izārstēties un dzīvot

  Vīrieša veselība
  Santa.lv
  Santa.lv
  29. oktobris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  „Problēmas zem jostas apšauba manu vīrišķību”, „Iešu pārbaudīties tikai tad, kad sāpēs” – šādi un līdzīgi aizspriedumi attur vīriešus no vizītes pie urologa. Taču pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistikas prostatas vēzis ir slimība, kas desmit gadu laikā paņem vairāk kā 3000 vīriešu dzīvību.

  Par stereotipiem, kas kavē vīruešus vērsties pie ārsta, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesord un vīru grupu kustības veicinātājs Vents Sīlis. 

  1. „Ar mani nekas slikts nenotiks”
   Ja vīrietis ir pārliecināts, kas nekas slikts ar viņu nevar un nedrīkst notikt, tas nozīmē, ka viņš nevēlas par to domāt un uzskata, ka ir tam par jaunu. Slimība neierakstās viņa dzīves plānos. „Šāda bērnišķīgas visspēcības pārliecība liecina par brieduma trūkumu”, skaidro Vents Sīlis. Ilgtermiņā šāda attieksme noved pie tā, ka kādu dienu sliktais tomēr notiek, bet ir jau par vēlu.
  2.  „Došos pie ārsta, kad sāpēs”
   „Vīriešiem ir grūtības aiziet pie ārsta, ja nav pietiekami svarīga iemesla. Piemēram, ir neērti traucēt dakteri, kuram, droši vien, ir smagāki pacienti. Tas ir stereotipisks uzskats par vīrieša dzimumlomu, kas cēlies no priekšstata par vīrieti kā skarbo cīnītāju, kuram raksturīga uzsvērta vienaldzība pret sevi,” stāsta filozofs.

   Viņš piebilst, ka vienā brīdī vīrietis tomēr aizmirst, ka skarbais cīnītājs asina zobenu, eļļo šauteni un kopumā rūpējas par sevi un savu ekipējumu – tāpēc viņš joprojām ir dzīvs. 
  3. „Man ir bail dzirdēt sliktu diagnozi”
   Bērnišķīgas bailes no sliktām ziņām neatceļ nelaimi, taču laupa iespēju to novērst, uzsver Sīlis. Kā vīrietis var apgalvot, ka rūpējas par ģimeni, ja viņš nespēj parūpēties par sevi? Viņš neiedomājas, kas tad rūpēsies par ģimeni, ja viņš pāragri nomirs. Šī vispārējā nesagatavotība saskarties ar dzīves realitāti nav savienojama ar pieauguša cilvēka atbildību.
  4. „Vizīte pie urologa ir fiziski un emocionāli nepatīkama – man ir bail un kauns"
   Kauns no urologa arī ir saistīts ar vīrieša dzimumlomas stereotipu – pārprastu lepnumu, aiz kura slēpjas jutīgums un viegla ievainojamība. Labā ziņa ir tā, ka urologs ir profesionālis, kurš lieliski saprot situācijas delikātās nianses un prot veidot sarunu tā, lai neaizskartu lepnumu. „Kā jau minēju, baidīties no ārstiem ir infantili. Iespējams, tās nebūt nav bailes, bet drīzāk grūtības lūgt un saņemt palīdzību,” skaidro filozofs.  
  5. „Problēmas zem jostas apšauba manu vīrišķību”
   „Ja vīrietis ir tik ļoti norūpējies par savas vīrišķības ārēju demonstrāciju, tad viņam tās noteikti pietrūkst,” pārliecināts V. Sīlis. Viņš skaidro, ka vīrišķība ietver sevī spēju adekvāti izvērtēt savus spēkus, tai skaitā savu veselības resursu. Tā ir drosme dzīvot saskaņā ar savām pamatvērtībām, starp kurām ir adekvātas rūpes par sevi, nevis tas, ko “citi padomās”.

   

  Arī partnere var iedrošināt vīrieti un iejūtīgi atgādināt, cik svarīgi un atbildīgi ir rūpēties par sevi, ka bezatbildīga attieksme pret savu veselību var atnest ģimenei daudz lielākas bēdas. „Tā viņa sniegs papildu ārējo leģitimāciju, lai vīrietis justos tiesīgs vērsties pēc palīdzības pie ārsta,” saka filozofs.

  06.11.2020 15:00

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+