• «AstraZeneca» atsaukusi savas Covid-19 vakcīnas. Ko tas nozīmē tev?

  Aktuāli
  Arta Lāce
  17. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Ravipat/Shutterstock.com
  Covid-19 vakcinācijas pretinieki sociālajos tīklos sacēla īstu gaviļu vilni, ka viņiem tomēr bijusi taisnība: zāļu ražotājs AstraZeneca atzinis, ka vakcīna pret kovidu var izraisīt nāvi. Ko tas maina cilvēkiem, kas potējušies?

  Par ko vispār ir šis stāsts?

  Maija sākumā farmācijas gigants AstraZeneca Eiropas Savienībā oficiāli atsauca savas pretkovida vakcīnas Vaxzevria (līdz 2021. gada aprīlim pazīstama ar nosaukumu AstraZeneca) reģistrācijas apliecību, un tas nozīmē, ka arī Latvijā šo vakcīnu vairs nedrīkst izmantot un izplatīt.

  Vakcinācijas pretinieki jautā: kura būs nākamā?!

  Pieteikumu par reģistrācijas atsaukšanu AstraZeneca iesniedza dažas dienas pēc tam, kad Lielbritānijas Augstākajai tiesai iesniegtajos dokumentos bija atzinusi, ka tās ražotā vakcīna pret Covid-19 var izraisīt ļoti retas, bet dzīvībai bīstamas blaknes – trombozes un trombocitopēnijas sindromu, kad vienlaikus veidojas asins recekļi un pārmērīgi nokrītas par asins recēšanu atbildīgo trombocītu līmenis.

  Kas notiek Latvijā?

  AstraZeneca ražoto vakcīnu valsts dāsni iepirka un potēja mums, Latvijas iedzīvotājiem. Saskaņā ar Veselības ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Oskara Šneidera sniegto informāciju, kopumā tika iegādātas 1 273 400 devas, izlietotas – 260 154, ziedotas – 404 400, bet pārējās – norakstītas.

  Valsts tēriņi par Vaxzevria vakcīnu netiek atklāti, jo, saskaņā ar līgumu, tā esot konfidenciāla informācija.

  Līdz šī gada 15. maijam Zāļu valsts aģentūra bija saņēmusi un izvērtējusi 59 ziņojumus par cilvēku nāvi vairāku dienu vai mēnešu laikā pēc potēšanās pret kovidu. Dita Okmane, aģentūras Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, norāda, ka letālā iznākuma ticama saistība ar potēšanos konstatēta tikai vienā gadījumā, un tajā pie vainas bijusi Vaxzevria.

  Krietni vairāk ziņojumu – 231 – Zāļu valsts aģentūra saņēmusi par kovidvakcīnu blakņu radītu smagu vai vidēji smagu kaitējumu veselībai.

  Vienpadsmit no šiem cilvēkiem ir izmaksātas kompensācijas; saistībā ar Vaxzevria blaknēm – diviem, septiņiem par Comirnaty (Pfizer-BioN Tech) radītajiem veselības traucējumiem un pa vienam – saistībā ar Spikevax (iepriekš Moderna) un Jcovden (iepriekš Janssen) vakcīnām. Kopumā kompensācijās no valsts maka izmaksāti 349 580 eiro.

  Var pretendēt uz kompensāciju

  Vakcīnas Vaxzevria reģistrācijas atsaukšana gan nenozīmē, ka tu vairs nevari pretendēt uz kompensāciju, ja potēšanās pret kovidu nodarījusi vidēju vai smagu skādi tavai veselībai un iespējamās blaknes minētas vakcīnas aprakstā. Trombozes un trombocitopēnijas sindroms ir minēts Vaxzevria lietošanas instrukcijā. Ko tas īsti nozīmē?

  • Par vidēju kaitējumu veselībai tiek uzskatīts tāds, kas izraisījis vismaz 26 nedēļas ilgu ārstēšanos vai pārejošu darbnespēju un paģērējis medicīniskās manipulācijas, ķirurģisku iejaukšanos un/vai rehabilitāciju.

  Ja tiek pierādīta traucējumu saistība ar pretkovida poti, kompensācijas apmērs ir 5000 eiro.

  Ja ir bijusi nepieciešama arī neatliekamā medicīniskā palīdzība vai dakterēšanās slimnīcā un nepieciešams lietot zāles, bez kurām tiktu apdraudēta dzīvība vai pazemināta dzīves kvalitāte, iespējamās kompensācijas apjoms ir divtik liels – 10 000 eiro.

  • Smagos gadījumos kompensācijas apjoms ir no 50 000 eiro, ja cilvēks pēc potes attopas intensīvajā terapijā, viņam bijusi nepieciešama augsta riska operācija vai procedūras un smagu funkcionēšanas apgrūtinājumu dēļ noteikta otrā invaliditātes grupa.

  Ja šīm pazīmēm pievienojas arī fiziskās vai garīgās veselības traucējumi, kas apgrūtina ikdienas pašaprūpi, un atkārtoti nepieciešama ilgstoša vai augsta riska operācija vai procedūras un rehabilitācija, kompensācijas apmērs sasniedz 75 000 eiro.

  • Ja cilvēks pēc vakcinācijas nomirst vai izdzīvo, taču iegūst 1. grupas invaliditāti un vairs nespēj gādāt par sevi bez citu palīdzības ikdienas aktivitātēs, valsts var izmaksāt 142 290 eiro.

  Ne pirmo reizi

  Informācija par trombozes un trombocitopēnijas sindromu, ko mēdz dēvēt arī par vakcīnas izraisītu imūntrombotisku trombocitopēniju, pēc potes saņemšanas nav gluži jaunums. Jau iepriekš, 2021. gada aprīlī, Eiropas Zāļu aģentūra ziņoja par šīm blaknēm, skaidrojot, ka ļoti reti (mazāk nekā 0,01 procentā gadījumu jeb mazāk nekā vienam cilvēkam no 10 000) pēc potēšanās ar AstraZeneca ražoto vakcīnu parādās asins trombi komplektā ar ļoti zemu trombocītu līmeni un reizēm – asiņošanu.

  Šīs blaknes caurmērā parādījās dažu dienu vai nedēļu laikā pēc potes.

  Trombi veidojās smadzeņu vai vēdera dobuma vēnās un artērijās, galvenokārt apdraudot par 60 gadiem jaunākas sievietes. Taču šīs blaknes bija tik retas, ka zāļu uzraugi uzskatīja – vakcīnas ieguvumi joprojām pārsniedz kaitējumu.

  Par bīstamo sindromu liecina elpas trūkums, sāpes krūtīs, kājās un/vai nepārejošas sāpes vēderā, kāju tūska, neiroloģiski simptomi, piemēram, apjukums, redzes traucējumi vai krampju lēkmes, kā arī neparasti asins izplūdumi vai apaļi punktveida izsitumi vietās ārpus potes vietas.

  Pēc vakcinācijas gan smadzeņu vēnu un sinusa tromboze, gan pārmērīgi zems trombocītu līmenis un asiņošana novēroti arī atsevišķi, viens bez otra.

  Lielākoties trombozes un trombocitopēnijas sindroms parādījās 4–42 dienu laikā pēc vakcinēšanās, un tas nozīmē, ka tad, ja esi potējusies ar AstraZeneca vakcīnu un joprojām dzīva, satraukumam tagad, kad šī vakcīna oficiāli atsaukta, nav pamata.

  Ko saka ārsts?

  «Gan trombozi, gan trombocitopēniju mēs redzam ikdienā.»

  Ainis Dzalbs, ģimenes ārsts, internists, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents:

  «Tromboze un trombocitopēnija ir pretēji procesi – pirmajā gadījumā veidojas asins recekļi, kas var iestrēgt asinsvados un izraisīt skābekļa apgādes traucējumus, piemēram, smadzenēs, sirdī vai plaušās. Otrajā – asinīs ir pārāk maz par asins recēšanu atbildīgo šūnu – trombocītu. Dzīvībai bīstama asiņošana var rasties tad, ja to daudzums ir 30 000 vienā kubikmilimetrā (norma: 150 000–410 000/mm3).

  Joprojām līdz galam nav skaidrs nevēlā notikuma rašanās mehānisms, kas izraisa trombozes un trombocitopēnijas kombināciju.

  Viena no versijām ir, ka pie vainas ir vakcīnas vektors jeb informācijas nesējs – modificēts adenovīruss. Tas bija pārveidots tā, lai nespētu vairoties, taču, iespējams, retos gadījumos var izraisīt imūnsistēmas reakciju, kas līdzinās trombocitopēnijai, ko izņēmuma reizēs mēdz radīt asins šķidrināšanas zāles heparīns.

  Jāteic, ka atsevišķi trombozi vai trombocitopēniju – pārāk zemu par asins recēšanu atbildīgo asins šūnu daudzumu – ikdienā mēs novērojam samērā bieži.

  Kritisku trombocītu skaita samazināšanos var izraisīt vīrusi, tas pats kovids, arī Epstaina–Bāras vai C hepatīta vīruss.

  Tāpat – bakteriālas infekcijas vai dažādas zāles un vielas – ne tikai heparīns, bet arī antibiotikas, piemēram, vankomicīns, ko izmanto zelta stafilokoka ārstēšanai, vai plašāk lietotais biseptols, pretsāpju līdzeklis diklofenaks un citi medikamenti, saldinātājs aspartāms un pārmērīga alkohola lietošana.

  Pie vainas var būt arī autoimūnas kaites, piemēram, Verlhofa slimība – imūnā trombocitopēnija, ko iepriekš dēvēja par idiopātisko trombocitopēnisko purpuru.

  Tādā gadījumā imūnsistēma iznīcina veselos trombocītus, kas nepieciešami, lai veidotu recekļus un apturētu asiņošanu.

  Zems trombocītu līmenis novērojams arī dažādu onkoloģisko slimību gadījumā, piemēram, ja ir limfoma vai leikēmija un kaulu smadzenes un/vai liesa nespēj ražot veselus trombocītus.

  Arī tromboze ģimenes ārsta praksē nav nekāds retums. To var izraisīt asinsvadu sieniņu bojājumi, ko rada holesterīna izgulsnēšanās, iekaisums vai trauma, asins plūsmas ātruma samazināšanās, piemēram, pie dziļo vēnu nosprostošanās vai sirds mazspējas. Risku palielina arī palielināts holesterīna daudzums asinīs, ķirurģiska iejaukšanās, dažādas traumas, dzemdības un asins pārliešana.»

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē