• Šobrīd

  weather img

  Rīga +14°C Skaidrs, Z vējš, 3.6 m/s

  Apdrošinātāji: Vairākos Latvijas reģionos pieaugusi saslimšana ar Laimas slimību

  Laimas slimība
  Santa.lv
  Santa.lv
  22. septembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Matt Johnson, flickr.com
  Rudens ir kaislīgu sēņotāju mīļākais gadalaiks, teju katrās brīvdienās vilinot celties līdz ar gaismiņu un doties mežā meklēt labākās beku vai baraviku vietas. Diemžēl nereti no meža līdz ar sēnēm cilvēks pārnes arī ērces, kuru kodumi var izraisīt bīstamas saslimšanas.

  Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka visā Latvijā pieaug saslimstība ar ērču encefalītu un atsevišķos rajonos – arī ar Laimas slimību (laimboreliozi). Apdrošināšanas sabiedrība Balta pēdējos gados atlīdzībās par ērču izraisītām saslimšanām izmaksājusi teju 100 000 eiro. Apdrošinātājs atgādina: lai sēņošana sagādātu tikai prieku, viens no būtiskiem drošības aspektiem ir maksimāla aizsardzība pret ērču kodumiem un to izraisītajām sekām.

  Laimas slimība var neatgriezeniski ietekmēt veselību

  Ar katru gadu Latvijā pieaug to slimību skaits, kuras izraisījis ērces kodums. SPKC dati liecina, ka ik gadu Latvijā tiek vidēji fiksēts vairāk nekā 700 saslimšanu ar ērču izraisītām slimībām. Ērču kodumu izraisītu saslimšanu skaita pieaugums ir bīstama tendence, jo gan ērču encefalīts, gan Laimas slimība var atstāt smagas sekas un pat paliekošu invaliditāti.

  Turklāt jāatceras, ka pret Laimas slimību neveidojas imunitāte, un ar to ir iespējams saslimt atkārtoti.

  No ērču kodumu izraisītajām slimībām nav pasargāts neviens: apdrošinātāja pieredzē jaunākajam bērnam, kurš saslimis pēc ērces koduma, bijuši vien 4 gadi.

  Vislielākā ērču aktivitāte – Kurzemē

  Katru gadu SPKC publicē tā saukto endēmisko teritoriju sarakstu, kur ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju.

  Pēdējos četros gados tas reģistrēts Kurzemē: par bīstamākajiem rajoniem atzīti Pāvilostas, Alsungas un Dundagas novadi.

  Tas atspoguļojas arī statistikā: Kurzemē reģistrēts Latvijā lielākais ērču kodumu izraisītu saslimšanas gadījumu skaits. Pērn, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, saslimšana ar Laimas slimību Kurzemē pieaugusi par 50% un dramatiski pārsniegusi statistiku pārējos Latvijas reģionos: Kurzemē fiksēta ceturtā daļa no visiem Laimas slimības gadījumiem Latvijā.

  Savukārt Vidzemē pērn konstatēts viens no zemākajiem ērču encefalīta rādītājiem Latvijas mērogā, toties Laimas slimības gadījumu skaits salīdzinājumā ar citiem reģioniem ir viens no lielākajiem Latvijā, atpaliekot tikai no Kurzemes un Rīgas-Pierīgas reģiona.

  Arī Zemgalē, kur ērču aktivitāte ir salīdzinoši zema, pērn fiksēts vairāk Laimas slimības gadījumu nekā 2018. gadā. Latgale ir vienīgais reģions, kur kopš 2017. gada gandrīz trīs reizes ir mazinājusies saslimstība ar ērču encefalītu, tomēr laimboreliozes gadījumu skaits ievērojami pieaudzis arī šajā reģionā: salīdzinot ar 2018. gadu, tas palielinājies par 30%, atgriežoties 2017. gada līmenī.

  Vakcīna nepasargā no Laimas slimības

  “Kaut arī ērces nereti pieķeras pilsētā, lielākoties tās sastopamas mežā, brikšņos vai aizaugušās pļavās. Pavadot laiku brīvā dabā, noteikti jādara viss, lai pasargātu sevi no ērces piesūkšanās, īpašu uzmanību pievēršot arī mājdzīvniekiem, kas ērces var ienest mājā. Papildu drošībai iesakām vakcinēties, tomēr diemžēl arī vakcīna pasargā tikai no ērču encefalīta.

  Pēc pieredzes ar klientiem redzam, ka Laimas slimība izraisa smagas komplikācijas – ļoti bieži tie ir locītavu, sirds, nervu un citu orgānu sistēmu bojājumi.

  Ārstēšana ir ilgstoša un dārga, tādēļ finansiālais atbalsts, ko sniedz apdrošinātājs, ir īpaši noderīgs šādos gadījumos,” atgādina Balta Personu apdrošināšanas produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

  Ludmila Ščegoļeva norāda, ka iedzīvotāju interese par ērču izraisītu saslimšanu apdrošināšanu turpina pakāpeniski pieaugt, cilvēkiem arvien vairāk apzinoties augsto risku, ko ietver šī kukaiņa kodums. Iedzīvotāji izvēlas šo risku iekļaut gan savās nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs, gan iegādāties kā atsevišķu polisi. Apdrošināšanas summa atkarīga no izvēlēta polises veida un vidēji sasniedz 400 eiro par saslimšanas gadījumu.

  Par saslimšanu ar Laimas slimību var liecināt sekojoši simptomi (vairāk informācijas – SPKC mājaslapā vai konsultējoties ar ārstu):

  • izplatītākais simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1–4 nedēļām, izplatās 3–5 cm diametrā (un vairāk) un pēc kāda laika pazūd;
  • nervu sistēmas traucējumi, kas var parādīties pāris nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās: nogurums, galvassāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra, sāpes roku un kāju locītavās, pakausī vai mugurā, pieaugušajiem iespējama daļēja sejas paralīze;
  • periodiskas sāpju lēkmes un uztūkums atsevišķās locītavās, visbiežāk ceļu, potīšu, elkoņu un plaukstu locītavās;
  • pat vairākus gadus pēc inficēšanās uz ādas var parādīties sarkanzili laukumi, kas līdzinās veciem apsaldējumiem un visbiežāk sastopami uz rokām un kājām; to skartajās vietās iespējamas trulas sāpes vai nejutīgums.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+