Pašreizējā kārtība
Astoņus punktus sakrājušajam noteiktā termiņā jāapmeklē divi mācību kursi – gan par ceļu satiksmes drošību, gan arī par drošu transportlīdzekļu vadīšanu. Apmeklējot abus kursus noteiktajā sešu mēnešu laikā, vadītājs mazina uzkrāto punktu skaitu par diviem punktiem, savukārt, ja abi kursi noteiktajā termiņā netiek apmeklēti, vadītājs saņem papildus divus pārkāpuma uzskaites punktus. Jāpiebilst, ka vadītājam jāpiesakās kursu apmeklējumam divu mēnešu laikā kopš brīža, kad saņemts brīdinājums.
Ja vadītājs savācis 12 pārkāpumu uzskaites punktus, viņam jākārto īpašs teorētiskais eksāmens par ceļu satiksmes drošības jautājumiem, kā arī jākārto transportlīdzekļa praktiskās vadīšanas eksāmens. Ja tas netiek izdarīts, vadītājs saņem vēl divus punktus.
Jāatgādina, ka, sakrājot 16 pārkāpumu uzskaites punktus, tiek piemērots transportlīdzekļu vadīšanas tiesību lietošanas aizliegums uz vienu gadu.
Tātad pēc astoņu punktu savākšanas autovadītājs tiek aicināts apmeklēt teorijas un braukšanas kursus. Mācību kursus ceļu satiksmes drošības jautājumos organizē CSDD, nodarbības notiek divas dienas, kopumā 10 akadēmiskās stundas. Šie kursi maksā 36,81 eiro.
Praktiskās nodarbības jeb drošas braukšanas kursi mācību poligonā notiek vienu dienu, to ilgums ir viena diena. Kursus organizē divi uzņēmumi – SIA Drošas braukšanas skola un SIA SK 333, taču mācību vieta ir viena – īpaši izbūvēts drošas braukšanas poligons sporta kompleksa 333 teritorijā Rīgas rajonā, netālu no Zaķumuižas. Maksa par šīm nodarbībām ir 128,06 eiro.
Kursanti parasti izmanto savas automašīnas, taču nepieciešamības gadījumā skola var piedāvāt savus braucamos, kuri gan attiecīgi arī maksā. Braukšanas kursi – tās ir divu stundu teorētiskās mācības turpat poligonā. Kursantiem tiek stāstīts par automašīnas tehniskā stāvokļa, ceļa apstākļu un vadītāja kondīcijas nozīmi. Papildu vērība tiek pievērsta ABS un ESP sistēmu izmantošanai, kā arī tiek sniegts neliels ieskats ekonomiskā braukšanā. Tālāk notiek četru stundu praktiskās nodarbības drošas braukšanas poligonā.
Tur tiek izdarīti atsevišķi vingrinājumi – bremzēšana un vadāmība uz slidena seguma, pēkšņi radušos šķēršļu apbraukšana, sānslīdes kontrole un novēršana, kā arī taisnvirziena kustības saglabāšana, ja mašīna saslīdējusi.
Ekspertu viedokļi
Juris Teteris, CSDD kvalifikācijas daļas vadītājs:
«Punktu dzēšanas teorētiskos kursus organizējam Rīgā, Bauskas ielā, katru sestdienu. Šīs nodarbības kursantiem ir tikai jānoklausās, nekādi eksāmeni beigās nav jākārto. Kursi ir no diviem blokiem. Tehniskajā daļā tiek stāstīts par drošas braukšanas nozīmi, ātrumu, drošības jostām un tamlīdzīgām lietām. Otrā daļa veltīta medicīnas jautājumiem – alkohola, medikamentu un noguruma ietekmei uz transportlīdzekļa vadītāju. Pēc mūsu novērojumiem, šos kursus apmeklē katrs desmitais, kurš savācis astoņus soda punktus.»
Andris Pļavenieks, Drošas braukšanas skolas apmācības direktors:
«Šajos punktu dzēšanas kursos esam izglītojuši vairāk nekā 500 cilvēku.. Parasti vienā dienā apmācām 8–10 cilvēku grupu. Lielākā daļa ir noskaņoti pozitīvi un beigās ar mācībām ir apmierināti – saprot, ka iemācījušies ko derīgu. Cenšamies mācību procesu individualizēt, novērtējot katra kursanta iemaņas un strādājot pie konkrētām niansēm, lai uzlabotu braukšanas stilu. Gadās arī kāds neapmierinātais, kurš uzskata, ka šādi tiek sodīts, un demonstratīvi izrāda savu vienaldzību, necenšas izbraukt figūras un ignorē instruktoru norādījumus.»