Zilākalna Marta. Savos paredzējumos viņa minēja, ka Latvijā līšot asinis

Viena no pasaulē spēcīgākajām dziedniecēm un gaišreģēm Zilākalna Marta jau 30 gadus atdusas Iecavas novada Sila kapos, taču atklātībā parādās arvien jaunas leģendas, teiksmas, atmiņu stāsti par viņas dzīvi un brīnumainajām spējām.
Kaija Zemberga
Foto: no Ata Silarozes un izdevniecības Žurnāls Santa arhīva

Atslepenoti Zilākalna Martas buramvārdi

Pret drudzi. Ņem septiņas maizes garoziņas un uz katras uzraksti pa vienam no vārdiem: Abraka; Abrak; Abra; Abr; Aba; Ab; A. Pēc tam apēd garoziņas septiņas dienas, katru dienu pa vienai.

Savos paredzējumos viņa minēja, ka Latvijā līšot asinis, taču līdz 2035. gadam, kad pasaules Olimpa kalnā notiks pārkārtošanās, mūsu zemē viss būs mierīgi. 

Jau drūmākajā padomju periodā – 1978. gadā – Zilākalna Marta pareģoja, ka Latvija atgūs neatkarību, bet 90. gadi būšot juku un plukatu gadi, tautas nesapratīsies savā starpā. Savukārt 1986. gadā viņa pravietoja – tēvzemei drīz būs saulainas dienas un saulains mūžs, lai cilvēki tikai sadodas rokās. Slavenā gaišreģe uzskatīja, ka pasaulē reizi simts gados ir lielas pandēmijas un kari. Viņa brīdināja, ka 2015. gadā sāksies karš un karā plosītā valsts tiks sadalīta pa apgabaliem. Šo pravietojumu apstiprina notikumi Ukrainā. Dziedniece savos paredzējumos arī minēja, ka Latvijā līšot asinis, taču līdz 2035. gadam, kad pasaules Olimpa kalnā notiks pārkārtošanās, mūsu zemē viss būs mierīgi. 

Marta Rācene dzimusi 1908. gada 30. martā Dauguļu pagasta Mazbrenguļos. Jaunību viņa pavadīja Dikļos, bet lielāko dzīves daļu aizvadīja Zilākalna Zažēnos. No vietvārda un netālās svētvietas – Zilākalna – dziedniece aizguva segvārdu, pēc kura viņu zināja Latvijā un tālu aiz mūsu zemes robežām. Kad Marta pārcēlās uz Raunu pie jaunības dienu draudzenes, garnadži Zažēnus nojauca dēli pa dēlim, domājot, ka ēkas pakšķos noslēptas bagātības. Dzīves beidzamos divarpus gadus zintniece pavadīja Iecavā, kur par viņu rūpējās Elza Skrodele. Marta Elzai bija daudz palīdzējusi.

Vairāki dziednieki, vārdotāji man stāstījuši, ka ir Zilākalna Martas skolnieki, savā praksē izmantojot slavenās dziednieces buramvārdus. Dziednieks Atis Silaroze, kas bieži tikās ar Zilākalna Martu un kura viņam deva savu svētību, pirms trīsdesmit gadiem, dibinot Latvijas Tautas dziednieku asociāciju, noliedz, ka Zilākalna Martai bijuši skolnieki.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
-50% visiem skolotājiem
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ
Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē