Kādas grāmatas pandēmijas laikā lasa Latvijas slavenības?

Privātā Dzīve
Evija Kalnbērza
Anastasija Kuzminova
Anastasija Kuzminova
Zane Piļka-Karaļeviča
7. maijs
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Laikā, kad daudzas izklaides ir liegtas, visvieglāk ir aizmirsties grāmatās. Lasot tās, fantāzijās tiek izdzīvoti krāšņākie ceļojumi un aizraujošākie notikumi. Šis ir īstais brīdis, lai notrauktu putekļus no grāmatplaukta vai nedēļas pirkumu sarakstam pievienotu kādu jaunu lasāmvielu.

Madara Botmane, Nacionālā teātra aktrise un tērpu māksliniece

 • Grāmata priekam

Alans Aleksandrs Milns, Vinnijs Pūks un viņa draugi

Tāpēc, ka šī tomēr nav bērnu grāmata. Tā ir savā tīrībā naiva, un tas noteikti ir atbruņojoši. Nenoliegšu, ka pašai šo grāmatu lasīt man tik ļoti gan nepatīk. Priekšroku dodu vakariem, kad Regnārs lasa priekšā, jo tad tiešām ir jautri, mājīgi un priecīgi.

 • Grāmata sirdij

Mihails Bulgakovs, Meistars un Margarita

Šo grāmatu var lasīt, pārlasīt un katru reizi tajā izlasīt ko jaunu. Tā, protams, ir ar daudzām grāmatām, bet šai redzu jēgu pārlapošanai, jo Bulgakova iekodētos slāņus ar vienu reizi grūti un gandrīz neiespējami izlasīt. Šajā grāmatā ir brīnišķīgas atsauces un transformācijas, aizskarot gan pasaules un reliģijas vēsturi, gan psiholoģiju. Vienvārdsakot, kopš pirmās reizes, kad izlasīju, tā ir mana iemīļotā grāmata.

 • Aktuālā grāmata

Uldis Pīlēns, (mans) uzņēmēja kods

Aktuālākā lasāmviela šobrīd noteikti ir pārbaudīti ziņu avoti. Bet citādi varu ieteikt Ulda Pīlēna grāmatu (mans) uzņēmēja kods. Tā ir labs iedvesmas avots domāšanai, redzēšanai, rīcībai. Ja runājam par manu aktuālāko lasāmvielu – tas ir žurnāls Rīgas Laiks. Šo izdevumu pērku katru mēnesi, ja arī neatrodu laiku to izlasīt. Tagad man beidzot tam ir laiks un ir iekrājusies jau kaudze pa šiem skriešanas gadiem. Pirmā sadaļa, ko izlasu šajā žurnālā, ir Īsumā par svarīgāko. Brīnišķīgākus paradoksus latviešu žurnālistikā vienuviet ir grūti citur atrast. Patīk mūzikas apskats. Intervijas – dievinu. Žēl, ka tās ir tikai divas katrā žurnālā…

Māris Zanders, politikas eksperts un žurnālists

 • Grāmata priekam

Astrida Lindgrēne, Grāmata par Pepiju Garzeķi un Tūve Jansone, Komēta nāk

Jāsaka, ka mani nedaudz izbrīna daudzu cilvēku mazohisms, kas vērojams ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē – pārlasīt, es atvainojos, absolūtāko depresņaku, piemēram, Kamī Mēri. Tiešām īsti nesaprotu to humoru. Šajā laikā tieši otrādi – jālasa literatūra, kas priecē sirdi. Katru cilvēku, protams, izlaidē un nomierina atšķirīgas lietas, bet es šajā pandēmijas laikā ieteiktu palasīt Grāmatu par Pepiju Garzeķi vai kādu no rakstnieces Tūves Jansones grāmatām par trollīša Mumina piedzīvojumiem. Un es tagad neņirgājos!

Vienkārši šie stāsti patiešām izklaidē un neprasa milzīgu piepūli, jo man šķiet, ka daudziem šobrīd ir grūti ar koncentrēšanos. Bet speciāli sevi noskaņot uz kaut kādām apokaliptiskām noskaņām, manuprāt, ir absolūts stulbums.

 • Grāmata sirdij

Mišels Fuko, Uzraudzīt un sodīt

Man nav vienas iemīļotas grāmatas, jo, gadiem ejot, gaume mainās. Man ir nedaudz citi kritēriji šajā sakarā. Proti, 70 procentu no tā, ko lasu, ir zinātniskā literatūra. Un man svarīgākais arguments ir – darbs ir labi nostrādāts vai nav. Jo ir bijis tā, ka izlasi grāmatu un saproti – cilvēks ir vienkārši halturējis. Nekad arī nepārlasu grāmatas, jo man tam vienkārši nav laika. Nedēļā izlasu vismaz septiņas jaunas grāmatas! Jā, ir grāmatas un autori, kas aktualizējas kaut kādos periodos. Piemēram, šodienas situācijā tas varētu būt Mišels Fuko, kurš rakstījis par valsts kontroli pār sabiedrību un valsts kontroles formām.

 • Aktuālā grāmata

Ilze Šarkovska-Liepiņa, Latvijas mūzikas renesansē: priekšvēstneši, briedums, konteksti

Esmu specifisks lasītājs tādā nozīmē, ka lasu visu aktuālo, ko izdod Latvijas vai Krievijas izdevniecības neatkarīgi no pandēmijas. Es cienu grāmatas. Tas, ko šobrīd lasu, kādam var šķist pilnīgs snobisms – tā ir Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieces Ilzes Šarkovskas-Liepiņas monogrāfija, kas ir ļoti specifiska literatūra. Pēc tam lasīšu apgāda Zinātne nupat izdoto Ievas Ančevskas grāmatu Latviešu dziedināšanas tradīcijas.

Aleksandrs Samoilovs, pludmales volejbolists

 • Grāmata priekam

Daniels Defo , Robinsons Krūzo

Pēc dabas esmu emocionāls cilvēks, un lasīšana man palīdz nomierināties un sakopot domas, lai emocijas neiet pa labi un pa kreisi. Īpaši tas palīdz, kad ir sacensības un liela fiziskā slodze. Arī miegs pēc lasīšanas ir labāks. Grāmatas reti pārlasu, jo uzreiz ķeru nākamo. Pārlasījis esmu vienīgi klasiķus, piemēram, Dostojevski, kas skolas laikā šķita kā īsts murgs. Visas izlasītās grāmatas pierakstu speciālā kladītē un turpat arī citātus.

Kad biju krietni jaunāks, varēju vairākas reizes pārlasīt piedzīvojumu grāmatas, piemēram, Žila Verna darbus vai Daniela Defo Robinsonu Krūzo.

 • Grāmata sirdij

Patriks Zīskinds, Parfīms un Teodors Dreizers, Amerikāņu traģēdija

Lieliski uzrakstīta grāmata par jaunieti ar pārdabisku ožu. Pēc romāna izlasīšanas šķita, ka vairāk pievēršu uzmanību smaržām sev apkārt! Reti, kad pēc grāmatu motīviem uzņemtās filmas ir labas, bet arī Parfīms: Stāsts par kādu slepkavu ekranizācija bija pārsteidzoši laba. Neaizmirstamas emocijas manī uzjundīja arī 1925. gadā izdotā Teodora Dreizera Amerikāņu traģēdija. Tur aprakstītā situācija ar dramatisku un reālistisku sižetu šķita tik smaga… Lasot romānu, iztēlojos sevi galvenā varoņa vietā, likās – drausmas, kā tā var? Tik reālistiski viss bija aprakstīts!

 • Aktuālā grāmata

Juvāls Noass Harari, Homo Deus: Rītdienas īsā vēsture

Šī ir otrā grāmata no profesora Juvāla Noasa Harari triloģijas. Domāju, ka visiem to vajadzētu izlasīt, jo rakstītais ir iederīgs laikmetā un situācijā, kādā dzīvojam. Tajā autors, zīmējot nākotnes scenārijus, pievēršas tādām tēmām kā pieredze, individuālisms, emocijas un apziņa, cilvēces sasniegumi.

Dace Rukšāne, rakstniece un Saeimas deputāte

 • Grāmata priekam

Anna Gavalda, Atzīšanās

Franču rakstniece Anna Gavalda raksta par draudzību, mīlestību un sāpēm tik dzīvi apliecinoši un gaiši, ka es viņā iemīlējos kopš pirmās grāmatas. Pat traģēdijas viņa prot pasniegt tā, ka dvēselē ieplūst gaisma. Es viņu dievinu, nudien, jo saule sirdī man ir tik ļoti nepieciešama.

 • Grāmata sirdij

Pēters Hēgs, Ziloņkopēju bērni

Man ļoti mīļš ir Pēters Hēgs, to skaitā viņa pēdējās divas grāmatas – Ziloņkopēju bērni un Sūzanas efekts. Hēgam ir nevaldāma fantāzija, kas rada supervaroņus, kuriem ļoti gribas līdzināties savos iedvesmojošākajos sapņos. Hēgs ir gudrs, inteliģents un ļoti cilvēcīgs, un viņa idejas mudina nodoties dzīvei ar sparu un misijas apziņu.

 • Aktuālā grāmata

Paolo Džordāno, Sērgas laikā

Aktuāla pašreiz ir Paolo Džordāno eseja Sērgas laikā, kuru šis itāļu rakstnieks un vienlaikus fiziķis ir sarakstījis 29. februārī – brīdī, kad Covid-19 uzņēma apgriezienus Itālijā. Šī ir reālistiska, tieša, eksakto zinātņu pārstāvja sniegta informācija par to, kas notiek izolēta cilvēka dvēselē – par to, kas ar mums notiek tagad un kas, iespējams, sagaida nākotnē.

Eduards Zilberts, Rīgas Doma kora skolas audzēknis, Valmieras Drāmas teātra direktores Evitas Sniedzes dēls

 • Grāmata priekam

Randals Monro, What If?

What If? ir viena no interneta komiksa xkcd autora Randala Monro pirmajām grāmatām. Tajā viņš ir sakopojis absurdus hipotētiskus jautājumus, kurus viņam uzdevuši fani, un tos cenšas atbildēt ar īstām zinātniskām atbildēm. Ļoti smieklīga grāmata!

 • Grāmata sirdij

Džons Ronalds Rūels Tolkīns, Silmarilions

Silmarilions ir domāts tiem, kuri ir skatījušies filmu Gredzenu pavēlnieks vai izlasījuši grāmatu. Silmarili ir maģiskie dārgakmeņi, un par tiem arī ir stāsts, pirms Gredzenu pavēlnieka notikumiem un Viduszemes rašanās, un tā ir ļoti interesanta grāmata visai ģimenei.

 • Aktuālā grāmata

Marks Hedons, Savādais atgadījums ar suni naktī

Grāmata Savādais atgadījums ar suni naktī ir par piecpadsmitgadīgu zēnu ar autisma pazīmēm, vārdā Kristofers, kuram ļoti labi padodas matemātika un fizika. Dienā, kad viņš cenšas noskaidrot kaimiņienes suņa mīklainos nāves apstākļus, viņš saņemas mainīt savu dzīvi. Šī grāmata ir domāta pusaudžiem, bet to vajag izlasīt arī vecākiem, jo tā varētu vecākiem palīdzēt saprast bērnus.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+