• Šobrīd

  weather img

  Rīga +22°C Skaidrs, D/DA vējš, 2.57 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Vairāk nekā 35% bērnu Latvijā dzīvo veselībai kaitīgās mājās

  Slimību ABC
  13. decembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Freepik
  Dzīvojot mājās, kurās ir pelējums, nepietiekama dienasgaisma, pārmērīgs troksnis un aukstums, rada augstu risku bērniem iegūt veselības problēmas. Veselīgo māju barometrs 2019 – piektais ikgadējais VELUX Group veiktais pētījums – liecina, ka vairāk nekā 35% Latvijas bērnu dzīvo neveselīgās mājās jeb mājās, kuru iekštelpu klimats negatīvi ietekmē veselību. Ja bērnu ietekmē visi četri faktori, pastāv četrreiz lielāka iespēja, ka pasliktināsies bērna veselība un pavājināsies sekmes skolā.

  Neveselīgo māju upuri – 26 miljoni bērnu

  Lielākais vairums bērnu Eiropā ir labā vai ļoti labā veselības stāvoklī. Taču viņu veselību var apdraudēt mājsaimniecībās bieži sastopamās problēmas – tekošs jumts, mitrums, pelējums, dienasgaismas trūkums, slikta izolācija.

  26 miljoni jeb kopumā 33% bērnu sadzīvo vismaz ar vienu iepriekš minēto būvniecības trūkumu, daudzi no viņiem dzīvo mājās, kurās ir novērojami vairāki trūkumi. Vidēji 11,5 miljoni bērnu dzīvo mājsaimniecībās, kurās ir tekoši jumti, mitras sienas un pelējumi uz logu rāmjiem vai grīdām. Aptuveni 4,2 miljoni bērnu dzīvo mājās, kur trūkst dienas gaismas, gandrīz 6 miljoni – mājās, kurās nav pietiekami silti, savukārt vairāk nekā 13 miljoniem traucē kaimiņu vai satiksmes radītais troksnis.

  Prognozes liecina, ka mazāks mitrums un troksnis, kā arī vairāk dienas gaismas iekštelpās varētu Eiropas Savienībā uzlabot veselības stāvokli 1,2 miljoniem bērnu vecumā līdz 15 gadiem.

  Latvijā tādiem ēku trūkumiem, kas iekštelpās rada sliktu klimatu, ir pakļauti vairāk nekā 35 % bērnu. Visvairāk bērnus Latvijā ietekmē mitrums un pelējums (vairāk nekā 40%), nepiemērota gaisa temperatūra (vairāk nekā 20%), kā arī pārmērīgs troksnis un nepietiekama dienasgaisma (mazāk nekā 10%).

  Bērni, kas dzīvo neveselīgā iekštelpu vidē, ievērojami biežāk sūdzas par ekzēmu, klepu, sēkšanu, astmu, alerģiju vai sliktu elpceļu veselību. Tās ir veselības problēmas, kas bērniem bieži vien saglabājas arī pieaugot.

  Kavējumu skaits skolās palielinās

  Bērni zaudē ne tikai veselīgas dzīves gadus – dzīvojot neveselīgās mājās palielinās arī skolas kavējumu skaits, kas ietekmē izglītību un sekmes. Kopumā Eiropā apstākļi, kas saistīti ar dzīvi neveselīgās mājās, vainojami pie aptuveni 1,7 miljoniem kavētu dienu skolās, bet Latvijā šis skaits sasniedz 6 078 dienas. Bērni Eiropā elpceļu slimību dēļ kavē vairāk nekā 250 000 mācību dienas, aptuveni 365 000 dienas viņi zaudē astmas dēļ un gandrīz 1 100 000 dienas tādu problēmu dēļ, kas saistītas ar ekzēmu. Vidēji gadā tās ir aptuveni 2,5 kavētas dienas skolā uz vienu slimu bērnu. Salīdzinājumam: pieaugušie Eiropā slimības dēļ vidēji kavē mazāk par 12 dienām gadā.

  Skolu iekštelpu klimats – neveselīgs

  Viens no bērnu veselības traucējumu iemesliem ir arī neveselīgas skolas. Ik gadu bērni vidēji 170–190 dienas pavada skolā. Lielākā daļa no laika (70%) tiek pavadīta iekštelpās – klasē. Dati liecina, ka galvenā problēma skolās ir gaisa kvalitāte. Gaisa kvalitāte ietekmē ne tikai kopējo veselības stāvokli, bet arī skolēnu sekmes. Prognozes liecina, ka uzlabojot gaisa kvalitāti un ventilāciju skolās, par 15% uzlabotos skolēnu sekmes, uzmanība un koncentrēšanās spējas.

   

   

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+