Vai tu spētu kļūt par olšūnu donoru?

Padomi
Santa.lv
Santa.lv
28. februāris, 2014
3 komentāri

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Viens no neauglības ārstēšanas veidiem ir ārpusdzemdes apaugļošana – nereti, lai to varētu veikt, ir nepieciešamas donoru dzimumšūnas. Mākslīgo apaugļošanu ar donora olšūnu izmanto, kad citi iespējamie risinājumi un procedūras nav palīdzējuši tikt pie bērniņa. Diemžēl daudziem pāriem donoru olšūnas nav pieejamas, jo Latvijā trūkst olšūnu donoru. Kāpēc? Skaidro reproduktīvās medicīnas centra Embrions speciālisti.

Par olšūnu donori var kļūt jauna sieviete, kura sevī jūt vēlmi palīdzēt piepildīt kādas citas ģimenes sapni par mazuli. Lai kļūtu par donori primārie priekšnosacījumi ir fiziskā, garīgā un reproduktīvā veselība, vecums un ieradumi, kā arī ieteicams, lai sievietei jau būtu vismaz viens bērns. Ja sieviete ir emocionāli gatava to darīt, potenciālajai olšūnu donorei ir pārrunas ar ārstu un iepazīstināšana ar procedūras norisi, kam seko rūpīgi izmeklējumi un tikai tad sieviete saņem apstiprinājumu, ka viņa var kļūt par olšūnu donori.

Mediķi uzsver, ka Latvijā trūkst dzimumšūnu donoru, ko ārsti skaidro ar faktu, ka publiski pieejamā informācija par olšūnu ziedošanu ir maz, kā arī nereti tā ir virspusēja un interneta vidē, kur neauglības un dzimumšūnas donoru tēma tiek ļoti plaši apspriesta, daudzi viedokļi ir nepatiesi.

Dr. Eva Barkāne, reproduktīvās medicīnas centra Embrions ginekoloģe-endokrinoloģe: „Nereti interneta forumos pieejamā informācija ir neprecīza un nepilnīga, tādēļ bieži sievietes, kuras gribētu spert šo cēlo soli, nobīstas. Plaši izplatīts ir viedoklis, ka visbiežāk sievietes ziedo olšūnas tikai naudas dēļ, jo par to saņem atlīdzību. Tomēr jāuzsver, ka šī atlīdzība kompensē izdevumus, kas rodas, kavējot darbu izmeklējumu un procedūru veikšanas laikā. Taču, uzzinot vairāk par olšūnu ziedošanas procesu, ir skaidrs, ka sievietes, kuras izvēlas to darīt, vada cita- cēla un bezgala empātiska motivācija, jo process kopumā nav ne ātrs, ne viegls, ne pieejams katrai sievietei.”

Sievietes lietderīgi izmanto tikai 1% no savu olšūnu rezervēm

Pretstatā vīriešiem, kas producē jaunus spermatozoīdus visu dzīvi, sievietes piedzimst ar visu savu olšūnu rezervi – aptuveni vienu miljonu olšūnas. Kaut arī negatavo olšūnu skaits ir ļoti liels, dabā iekārtots tā, ka olšūnas tūlīt pēc meitenītes piedzimšanas sāk atmirt. Meitenei sasniedzot pubertātes vecumu, abās olnīcās kopā ir palikušas „tikai” pusmiljons olšūnu. Auglīgajā dzīves periodā (no pirmās menstruācijas līdz menopauzei) sievietei olnīcās attīstās un izdalās aptuveni 400–500 olšūnas, pārējās diemžēl pakāpeniski atmirst un netiek izlietotas.

Olnīcas ir tas orgāns, kuru no visiem orgāniem izmantojam vismazāk racionāli: tikai 1%, atlikušos 99% neizmantojam. Sieviete, kas ir brīvprātīgi piekritusi ziedot savas dzimumšūnas, šajā gadījumā papildus iztērē tikai 15–30 olšūnas, kas pēc būtības viņas dabīgajā olšūnu ciklā būtiskus „zaudējumus” neizraisa, jo tik un tā tās būtu paredzētas bojāejai.

Neauglības problēma Latvijā ir aktuāla

Pacientu pieaugošais skaits klīnikās un rinda uz valsts apmaksātajām medicīniskās apaugļošanas procedūrām liecina, ka šī problēma Latvijā ir aktuāla.

Dr. Gints Treijs, ginekologs, klīnikas Embrions vadītājs: „ Eiropā vidēji 11–13 % pāru ir neauglīgi. Mūsu valstī nav oficiālu statistikas datu, bet varam teikt, ka ar neauglības problēmām Latvijā saskaras aptuveni katrs 10 pāris. Pēc pieredzes, no veiktajām 500–600 ārpusķermeņa apaugļošanas procedūrām gadā, apmēram 5% gadījumu ir nepieciešams izmantot donoru olšūnas.”

Kā zināms, 2012. gada rudenī tika uzsākta Valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma, kuras ietvaros no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana sievietēm līdz 37 gadu (ieskaitot) vecumam.

Dr. Eva Barkāne: „Olšūnu ziedošanā galvenais ieguvums ir apziņa, ka ir cilvēki, kuru lielākais sapnis- kļūt par vecākiem savam bērniņam – piepildījies pateicoties Jums. ”

Plašāka informācija par olšūnu ziedošanas procesu, zvanot pa telefonu: 67543350 vai pa e-pastu: info@embrions.lv.

3 komentāri

ievuskins
Tā īsti par to domājusi neesmu, taču nu tas lika man aizdomāties.. Un, lūk, pie kāda secinājuma nonācu!Man personīgi tas būtu vairāk pieņemams, nekā kļūt kādam pārim par surogātmāti.. Es uz to nebūtu spējīga (te iet runa par psiholoģisko pusi, ne fizisko- tur problēmu nebūtu). Iznēsāt mazuli (just viņa kustības, vērot viņu USG, dzemdēt galu galā un tad tā vienkārši atteikties...?)Tas tad nu tik tiešām būtu tā, kā Sindija raksta: "Es pēc tam nevarētu mierīgi dzīvot, zinot, ka kaut kur netālu aug bērns, kas ir daļa no manis, bet nav kopā ar mani..."

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+