• Šobrīd

  weather img

  Rīga +3°C Mākoņains, ZR vējš, 3.6 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Meitas pirmā reize pie ginekologa. Kad tā jāplāno?

  Intīmā higiēna
  Santa.lv
  Santa.lv
  16. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: shutterstock
  «Cik gados meitenēm tagad sākas mēnešreizes? Kādā vecumā pirmoreiz jāapmeklē ginekologs? Gribu sagatavoties,» – kāda mamma raksta – «lai nav kā man pusaudžu gados, kad neko nezināju un biju ļoti sabijusies.»

  Ginekoloģe ārstu praksē Quartus un Medicīnas centrā ARS Dr. Daiga Baranovska norāda, ka mūsdienās vairākumam meiteņu mēnešreizes sākas no 10 līdz 16 gadu vecumam, bet visbiežāk – 12–14 gados. Protams, reizēm tas notiek arī agrāk vai vēlāk, bet tad parasti ir runa par kādu novirzi no normas.

  «Mēs, ginekologi, par pubertātes sākumu uzskatām vecumu no astoņiem gadiem. Tātad, ja mēnešreizes sākas astoņos gados, to var uzskatīt par normu, lai gan, protams, tā notiek reti. Tu brīnies – vai tad astoņi gadi tomēr nav ļoti agri?! Vairākums meiteņu šajā vecumā mācās tikai otrajā vai trešajā klasē… Tomēr šādas ļoti agrīni sākušās mēnešreizes, pirmkārt, saistītas ar mūsdienās novērojamo akcelerāciju – ar katru nākamo paaudzi meitenes nobriest arvien žiglāk. Viens no hormonālās nobriešanas kritērijiem ir ķermeņa svars, un arī tas mūsdienu bērniem mēdz būt diezgan liels jau agrā vecumā,» norāda ārste.

  Agrāk nekā citām vienaudzēm mēnešreizes parasti sākas augumā garākām, apaļīgākām meitenēm, kuras sasniegušas apmēram 45 kilogramu svaru.

  Ja šāds svars viņām ir jau astoņu vai deviņu gadu vecumā, pastāv iespēja, ka mēnešreizes sāksies jau tad, bet no 10 gadu vecuma tas būs vēl daudz ierastāk. Savukārt pēc uzbūves smalkajām, tievajām meitenēm ar nelielu svaru mēnešreizes visdrīzāk sāksies vēlāk, pat 15–16 gados.

  Kas notiek

  Hormonālās izmaiņas meitenes organismā patiesībā sākas jau agrāk – apmēram divus gadus pirms pirmajām mēnešreizēm. Šajā periodā parādās arī citas dzimumnobriešanas pazīmes – apmatojums intīmajā zonā, krūšu aprišu veidošanās.

  Tomēr nav arī tā, ka, sākoties mēnešreizēm, organisms ir pilnībā nobriedis. Tas jaunai meitenei hormonāli veidojas un sakārtojas līdz pat 18–20 gadu vecumam.

  Visticamāk, tu taču pati atceries, ka pirmos divus gadus pēc mēnešreižu sākšanās cikls bija neregulārs, jo hormonālajai sistēmai funkcionāli jāstabilizējas.

  Ja mēnešreizes ir saprātīgas, bet neregulāras, par to šajā vecumā nevajadzētu satraukties. Un nav arī jācenšas ciklu kaut kādā veidā mākslīgi regulēt – tam jāļauj regulēties pašam! Šajā pusaudžu, jauniešu vecumā ļoti svarīga ir sabalansēta, pilnvērtīga diēta (jaunai meitenei noteikti nevajadzētu badoties!), tāpat arī saprātīga fiziskā un psihoemocionālā slodze. Tas viss ietekmē menstruālo ciklu arī pieaugušā vecumā, bet jaunām meitenēm jo īpaši.

  Pati pirmā vizīte

  Vai mēnešreižu sākums ir iemesls, lai pirmo reizi dotos pie ginekologa? Manuprāt, viss atkarīgs no tā, vai mamma ar meitu var par šiem jautājumiem sirsnīgi un atklāti izrunāties. Ja mamma pati ir gana zinoša un ja meita viņā ieklausās, ginekologs neko vairāk pastāstīt nevarēs.

  Savukārt, ja mamma saprot, ka viņai ar meitu tādu vai citādu iemeslu dēļ attiecības nav izveidojušās gana labas, iespējams, ir vērts aiziet pie ginekologa. Konsultācijā, kas saistīta ar mēnešreižu sākšanos, nekādas ginekoloģiskas pārbaudes parasti netiek veiktas.

  Tā ir saruna par to, kas ar meiteni notiek, ko viņa var turpmāk sagaidīt, kā ievērot personīgo higiēnu, kā arī – kādās situācijās meklēt palīdzību, padomu.

  Brīdis, kad pilnīgi noteikti vajadzētu apsvērt pirmo vizīti pie speciālista, ir tad, kad meitene drīzumā grasās vai jau ir uzsākusi dzimumdzīvi. Meitenes ir dažādas – kādai pirmā seksuālā pieredze ir jau 12 gados, citas par to vēl 16 gados nedomā.

  Ja vecāki redz, ka meitene ir klusa, mierīga un viņai šis jautājums nav aktuāls, ar vizīti pie ārsta var nesteigties. Nav, kā bija agrāk ierasts – obligāti jāved pie ginekologa noteiktā vecumā (savulaik 9. klasē). Savukārt, ja ir redzams, ka meitene kļūst seksuāli aktīva, viņai interesē puiši, vizīte būtu ļoti ieteicama.

  Sākoties mēnešreizēm, ļoti svarīgi sākt pierakstīt savu menstruālo ciklu, iepazīt ķer­meņa sajūtas dažādās cikla dienās.

  Mūsdie­nās, kad jaunieši lieto viedtālruņus, ir iespēja lejuplādēt ērtas lietotnes, kas paredzētas tieši šim nolūkam. Lietotņu veikalos tās meklē zem nosaukuma Period Tracker.

  Labi, ja pirmā reize pie ginekologa noritētu kopā ar mammu vai kādu citu uzticības personu. Un pirms tam, lūdzu, izstāsti savai meitai, kā vizīte notiks. Ka būs jāizģērbjas, jākāpj uz speciālā ginekoloģiskā krēsla, ka dakteris veiks, iespējams, ne visai patīkamu pārbaudi, ka iztaustīs arī krūtis. Pirmajai reizei jāizvēlas arī pareizais speciālists, jo ne visi pieaugušo ginekologi prot prasmīgi strādāt ar jauniešiem. Svarīgi, lai pirmā reize meitenei ir iespējami patīkama un nenobiedē viņu nākotnē apmeklēt ginekologu.

  Meita pie ginekologa jāved arī, ja:

  • viņai vēl nav 8 gadi un ir sākusies asiņošana;
  • meitenei 14–15 gadu vecumā vēl nav novērojamas NEKĀDAS dzimumnobriešanas pazīmes. Mēnešreizes šajā vecumā vēl var nebūt, bet jābūt novērojamām pazīmēm, ka meitene lēnām pieaug par sievieti;
  • meitenei jau ir 17, 18 gadi, un vēl nav sākušās mēnešreizes;
  • mēnešreizes ir spēcīgas, un intensīva asiņošana ilgst ilgāk nekā 7–10 (maksimums!) dienas pēc kārtas;
  • neliela smērēšanās pēdējās dienās var turpināties arī ilgāk, bet intensīva asiņošana noteikti ne, nevienā vecumā. Jaunai meitenei šāda ilgstoša asiņošana, kurai netiek meklēts risinājums, var atstāt nopietnākas sekas samērā ātrāk nekā pieaugušai sievietei;
  • divus gadus pēc pirmajām mēnešreizēm cikls joprojām ir pilnīgi nesaprotams, neregulārs un neprognozējams;
  • mēnešreižu laikā meitenei ir ļoti spēcīgas sāpes, un parastie pretsāpju medikamenti nepalīdz;
  • meitenei novēro dīvainus izdalījumus, neierastas sāpes vēdera lejasdaļā, kas nav saistītas ar mēnešreižu sākumu.

  3 SVARĪGI JAUTĀJUMI

  1. Vai jaunām meitenēm, sākoties mēnešreizēm, arī var būt pirmsmenstruālais sindroms (PMS) un citas pazīmes, kuras ir pieaugušā vecumā?
   Klasiskās garastāvokļa svārstības šajā vecumā ir novērojamas retāk. Tomēr citas PMS un menstruāciju pazīmes var būt. Piemēram, sāpes. Ja vēders sāp mēnešreižu sākumā, par to satraukties nevajadzētu. Var lietot paracetamolu vai ibuprofēnu, lai sāpes atvieglotu un mazinātu slikto pašsajūtu.
  2. Vai mēnešreizes ir pamats atbrīvot meiteni no dalības sporta stundās?
   Īsā atbilde – nē! Esmu novērojusi, ka šis ir tas vecums, kad liela daļa meiteņu meklē iemeslus, kāpēc neiet uz sporta stundām. Tas vēl varētu būt saprotams pirmajā mēnešreižu dienā, ja sāpes un diskomforts ir ļoti izteikti, bet tāpēc būtu svarīgi meklēt risinājumu, kā to mazināt, lai mēnešreižu dēļ sports nebūtu jākavē. Galu galā ir meitenes dejotājas un sportistes, kurām tās nav šķērslis. Turklāt fiziskā aktivitāte neitralizē sāpes izraisošās bioloģiski aktīvās vielas un patiesībā pat novērš diskomfortu. Ne velti arī pieaugušām sievietēm PMS terapijā iesakām jogu un fiziskas aktivitātes.
  3. Vai nevainīga meitene drīkst lietot tamponus?
   Jā. Ja jādejo vai jāpiedalās sportiskajās aktivitātēs un šķiet, ka pēc tā ir vajadzība, arī pavisam jaunas meitenes var lietot mini izmēra tamponus, tie nekādā veidā netraumē intīmo zonu. Gan tamponus, gan paketes vajadzētu mainīt ne retāk kā ik pēc 4 stundām. Mēnešreižu beigās var lietot biksīšu ieliktnīšus, bet ne ikdienā, lai gan tos reklamē kā ikdienas produktu.

  Bieži vien no biksīšu ieliktnīšiem rodas vairāk sliktuma nekā labuma, jo tie kavē gaisa piekļuvi intīmajai vietiņai, kas jau tā apsegta ar bikšelēm, legingiem, zeķbiksēm vai džinsenēm.

  Tas savukārt var veicināt mikrofloras izmaiņas. Vēl viena būtiska nianse – nepārspīlēt ar intīmo zonu mazgāšanu un šim nolūkam lietot tikai tīru ūdeni vai intīmās ziepes. Mazgāties vajadzētu ne biežāk kā divreiz dienā, arī mēnešreižu laikā.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+