• Aukstums un koka logi. Kā saglabāt siltumu?

    Māja
    Ilze Klapere
    11. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shuterstock
    Mums visiem ir pazīstama sajūta, ka no loga velk. Jautājums ir, no kuras vietas tieši velk? Bieži vien cilvēks ierauga, ka starp aplodu un rāmi ir šķirba, un domā, ka tas ir iemesls, tomēr ne vienmēr tā ir. Iespējams, aukstums tiek iekšā vērtnes atdures vietā, kur tā saskaras ar aplodu, varbūt stikli vairs tik labi neturas rāmjos, varbūt vainīgas šķirbas starp aplodu un mūri… Pirms ķeries pie logu siltināšanas, jāatrod īstais cēlonis, citādi var nelīdzēt pat tik radikāla metode kā veco logu nomaiņa pret pakešlogiem. Pieņemot, ka logus tagad nemainīsim, bet mēģināsim samazināt siltuma zudumus esošajiem, noderēs daži praktiski padomi.

    Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva

    Konsultē Kārlis Zemītis, galdniecības Zaļās pēdas vadītājs, Oleru muižas saimnieks.

    Kā saglabāt siltumu?

    1. Papīrs un segas rullīši. Sarullēta vilnas sega starp logiem. Vai tā kaut ko palīdz? Kaut ko jau palīdz gan, īpaši kombinācijā ar logu aizlīmēšanu, kas savulaik bija ļoti populāra metode. Tomēr laiks iet uz priekšu, un papīra lentes nav tas praktiskākais veids.
      Ar papīru aizlīmējot logus, jārēķinās ar divām neērtībām – logu vairs nevarēs atvērt, lai izvēdinātu telpu, un pavasarī papīrs būs jāplēš nost, jātīra un jāmazgā rāmji.
    2. Blīvgumijas. Šī ir praktiskāka pieeja, turklāt atšķirībā no papīra lentēm kalpos vairākus gadus. Parastās blīvgumijas var vienkārši uzlīmēt tajās vietās, kur rāmim ir lielākās spraugas, vai arī pa visu perimetru. Blīvgumiju uzlīmēšana ir vienkāršākais veids, bet jārēķinās, ka tās būs redzamas, kad logs būs atvērts. Toties tas ir ātrāk un lētāk nekā otrs variants – blīvgumiju iefrēzēšana vērtnē. Iefrēzēt blīvgumijas mājās, pie loga stāvot, nevarēs, rāmji jāved pie meistara.
      Blīvgumijas iefrēzēšanu parasti veic tikai iekšējai vērtnei, lai logi nesvīstu.
    3. Stikla pakete vecajā rāmī. Vecās ēkās iekšējās vērtnes reizēm nemaz nav bijušas, tikai tā dēvētās dienas vērtnes, kas ieceltas iekšā loga ailā un iestiprinātas uz āķīšiem. Nereti šīs vērtnes laika gaitā gājušas zudumā, tāpēc jāizgatavo no jauna. Un šādā gadījumā iekšējām vērtnēm rāmī var ielikt stikla paketi, kas arī uzlabo siltuma saglabāšanu.
      Stikla pakete ir divi stikli, starp kuriem iepildīta inerta gāze, kas ir hermētiski noslēgta un nodrošina mazāku siltuma apmaiņu caur logu. Vai tas iespējams, atkarīgs no rāmja profilējuma – vēsturiskie stikli bija ļoti plāni, salīdzinot ar stikla paketi, tāpēc pakete var vienkārši neietilpt rāmja profilā.
    4. Noņemt krāsas kārtas. Padomju laika logu rāmji lielākoties ir pārāk daudz reižu pārkrāsoti – kolīdz rāmim krāsa bija nolupusi vai sadzeltējusi, to vienkārši pārkrāsoja, neko no iepriekšējiem slāņiem nost nekasot. Līdz ar to rāmji un aplodas kļuva tik biezi, ka īsti labi vairs netaisījās ciet, arī aizveramie mehānismi (eņģes u. c.) nereti ir pielijuši ar krāsu kārtām un izļurkājušies.
      Ja nolemts atjaunot šādus rāmjus, ieteicams ņemt talkā celtniecības fēnu un ar karstā gaisa palīdzību visus krāsas slāņus noņemt. Ja zem tiem koks kaut kad bijis apstrādāts, kā nākas, un uz tā vēl saglabājusies kāda nebūt eļļas kārtiņa, sildīšana ar karsto gaisu ir tikai vēlama, jo eļļas paliekas sasūksies kokā iekšā.
      Ja izmanto celtniecības fēnu, stiklus no rāmjiem pirms tam labāk izņemt, jo karstās gaisa plūsmas iespaidā rūtis var saplīst.
    5. Linu pakulas spraugās. Ja ap loga aplodu ir spraugas, nav prātīgākais risinājums aizpūst tās ar celtniecības putām. Tās ir lielisks materiāls ātrai fiksācijai, taču vairāk piemērots pagaidu darbiem logu iestiprināšanas procesā. Turklāt putas ir neelpojošs materiāls, tāpēc labāk lietot linu pakulas, ar rokām un koka klucīša palīdzību sabakstot tās iespējami blīvāk.
      Pakulas pirms tam var arī nedaudz izvārtīt kaļķa putrā. Pirmkārt, kaļķis ir antiseptisks materiāls; otrkārt, šādi pakulu blīvējums būs cietāks un noturīgāks. Vislabākais siltumizolators ir nekustīgs gaiss, piemēram, pakulas vada siltumu, bet gaiss, kas ir starp tām tajā murskulī, ir īstais siltuma izolators.

     

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē