Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • 4 izplatītākās kļūdas dēstu audzēšanā

    Dārzs
    Mārīte Gailīte
    15. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: pixabay
    Centies un dari visu to labāko, bet dēsti neaug tik labi, kā gribētos? Te apkopotas četras biežāk pieļautās kļūdas, no kurām viegli izvairīties. Ņem to vērā, lai tavi stādiņi izaugtu spēcīgi un veselīgi.

    Visbiežāk pieļautās kļūdas, audzējot dēstus:

    1. Pārāk liels konteiners. Ļoti bieži, taupot laiku, amatieri uzreiz iesēj sēklas pārāk lielos podos. Lai sēkla uzdīgtu, nepieciešams mitrums, bet, stāvot uz palodzes, kur parasti velk aukstums no loga, mitra kūdra vai augsne ilgi neiesilst. Aukstumā saknes nespēj attīstīties un uzņemt barības elementus, augi nīkuļo, kļūst zilgani vai bāli. Audzētājs cenšas tos atbalstīt ar mēslošanu, atkal salej substrātu, bet tas tikai pasliktina situāciju. Racionālāk ir vispirms izaudzēt sējeņus nelielā substrāta apjomā, kas strauji iesilst līdz istabas temperatūrai. Šādus sējeņus pārpodo tikai tad, kad tie sāk cits citam traucēt.
    2. Aizmirst pievienot substrātam mikrobioloģisko līdzekli. Augsnes un kompostu maisījumi bieži vien ir patogēnu mikroorganismu piesārņoti. Lai aizsargātu jaunus augus – sevišķi to sakņu kakliņu un saknes –, ir svarīgi substrātu bagātināt ar derīgiem mikroorganismiem, piemēram, Trihodermīnu vai Biomiksu. Arī derīgām sīkbūtnēm nepieciešams laiks, lai tās savairotos pietiekamā daudzumā, tāpēc – jo agrāk pievienos, jo labāk. Tāpat sīkbūtnēm vajag siltumu (optimāli 15–22 grādus) un mitrumu.
    3. Nepieber podiņu pilnu ar substrātu. Jā, ļoti bieži, lai laistot ūdens netecētu pāri malai, podiņā atstāj brīvu vietu – 1–2 cm līdz augšējai malai. Bet aizmirst, ka podiņa malas met ēnu uz nupat sadīgušo asnu, tāpēc, tīkojot pēc gaismas, sējeņi izstīdz un izgāžas, rezultātā attīstās puve. Tā ļoti bieži notiek ar salātiem un balzamīnēm.
    4. Novieto sējumu uz apkures radiatoriem, bet nemēra substrāta temperatūru. Katrai sugai ir sava optimālā temperatūra uzdīgšanai, bet radiatori mēdz būt gan karstāki, gan vēsāki. Ir svarīgi līdz uzdīgšanai mērīt substrāta temperatūru, lai varētu laikus to koriģēt. Paaugstināt temperatūru ir grūti, toties to var pazemināt, novietojot starp sējumu un radiatoru kādu izolējošo materiālu: dēlīti, putuplasta plāksni vai ko citu. Izmērīt substrāta temperatūru visvienkāršāk izdodas ar digitālo termometru, kas rāda temperatūru ārā un iekšā. Sensoru ierok substrātā un jau pēc dažām minūtēm redz uz ekrāna aktuālo temperatūru.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē