Zāļu valsts aģentūra brīdina – Covid-19 vakcīnas internetā vispār netiek pārdotas

Veselība
Santa.lv
Santa.lv
26. februāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Zāļu valsts aģentūra sadarbībā ar Veselības inspekciju aicina būt piesardzīgiem un iegādāties zāles tikai licencētās interneta vietnēs, tostarp neriskēt, mēģinot iegādāties, iespējams, viltotas vakcīnas pret Covid-19 aizdomīgās interneta vietnēs, jo šīs vakcīnas internetā vispār netiek pārdotas.

Viltotas zāles ir neīstas zāles, kuras tirgotāji cenšas pārdot kā  īstas vai reģistrētas zāles. Tās var saturēt nepareizu aktīvo vielu, nesaturēt to vispār vai to saturēt nepareizā daudzumā. Šādu produktu lietošana rada nopietnus veselības traucējumus vai pasliktināšanos.

Lai pasargātu sevi no krāpniekiem, zāles drīkst iegādāties tikai vispārējā tipa aptiekās, kā arī tiešsaistes aptiekās (tikai bezrecepšu zāles), kuru darbībai Latvijā izsniegusi licenci Zāļu valsts aģentūra.

Visām Latvijā likumīgi strādājošām tiešsaistes aptiekām ir vienota pazīšanas norāde – logotips, ar kura palīdzību tiek apstiprināts, ka attiecīgā interneta aptieka darbojas likumīgi.

Šo logotipu jeb pazīšanās zīmi veido taisnstūris ar zaļām horizontālām svītrām un baltu krustu taisnstūra viduslīnijas kreisajā pusē. Zem šī taisnstūra atrodas tās ES dalībvalsts karogs, kurā attiecīgā interneta aptieka ir licencēta (Latvijā – mūsu valsts karogs).

Pirms zāļu iegādes internetā jāpārbauda, vai tīmekļvietnei, kurā zāles piedāvā iegādāties, ir attiecīgais logotips un uzklikšķiniet uz tā. Jūs pāradresēs uz nacionālās atbildīgās iestādes lapu – Latvijā uz Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietni, kur redzams visu likumīgi strādājošo tiešsaistes aptieku saraksts.

Ja apmeklētā interneta aptieka nav iekļauta sarakstā, neiegādājieties zāles no šīs vietnes.

Savukārt Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka šobrīd visas vakcīnas, kas ir paredzētas mediķu un sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19 visā pasaulē tiek izplatītas vienīgi valsts iepirkumu ietvaros un netiek izplatītas komerciālos nolūkus.

Visi piedāvājumi iegādāties vakcīnas sociālajos tīklos vai jebkurā tīmekļvietnē ir vai nu krāpšana, vai viltojuma izplatīšanas mēģinājums.

Veselības inspekcija aicina nepirkt zāles «no rokas» internetā vai no privātpersonām, kas izplata zāles! Lai arī cik kārdinoša šķiet iespēja lētāk iegādāties zāles, Veselības inspekcija norāda, ka tas nekādā gadījumā nav droši, jo nav iespējams izsekot zāļu izplatīšanas posmus.

Viltotu zāļu lietošana var radīt nopietnu apdraudējumu veselībai

Viltotas zāles pēc izskata var būt līdzīgas oriģinālām zālēm un var neizraisīt acīmredzamu nevēlamu reakciju, tomēr tās var arī neveicināt slimības ārstēšanu, vai neuzlabot veselības stāvokli, kādam tās ir paredzētas vai var izraisīt nopietnus apdraudējumus veselībai, tostarp nāvi.

Zāļu izplatīšana Latvijā ir atļauta tikai tad, ja saņemta speciāla atļauja (licence) attiecīgajam uzņēmējdarbības veidam. Tas nozīmē, ka nav atļauts izplatīt zāles ar tīmekļa vietņu vai sociālo tīklu, piemēram, Facebook, ss.com u.c., starpniecību. Arī pārdot sev nederīgas zāles nedrīkst!

Sodi par nelegālu zāļu izplatīšanu no 1 000 līdz 40 000 eiro.

Farmācijas likumā ir noteikts, ka par tādu darbību veikšanu, kurām nepieciešama speciālā atļauja (licence), bez šādas speciālās atļaujas (licences) piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 1000 līdz 4000 eiro, bet juridiskajai personai — 10 000 līdz 40 000 eiro.

Kā minēts, Latvijā internetā drīkst pārdot tikai bezrecepšu zāles. Licencēto aptieku saraksts, kuras veic bezrecepšu zāļu izplatīšanu, izmantojot internetu, ir pieejamas Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv sadaļā – “Pacientiem un sabiedrībai” – “Zāļu iegāde” – “Tiešsaistes aptiekas”. Savukārt Eiropas Savienībā  (ES) licencēto aptieku saraksts pieejams EZA tīmekļvietnē.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+