Kas ir atmosfēras spiediens?
Atmosfēras spiediens ir spēks, ar kādu Zemes gravitātes dēļ gaiss pievelkas pie Zemes virsmas. To mēra hektopaskālos (hPa), un normāls atmosfēras spiediens jūras līmenī ir apmēram 1013 hPa. Šis spiediens nemitīgi mainās atkarībā no laikapstākļiem – augsts spiediens parasti nozīmē saulainu un sausu laiku, bet zems – mākoņainu, lietainu vai pat vētrainu laiku. Atmosfēras spiedienu mēra ar barometru.
Kā spiediena izmaiņas var ietekmēt veselību?
- Galvassāpes un migrēna
Viens no biežākajiem simptomiem, ko cilvēki izjūt spiediena maiņas laikā, ir galvassāpes. Īpaši jutīgi ir migrēnas slimnieki – pēkšņas spiediena izmaiņas var provocēt migrēnas lēkmes. Tas saistīts ar to, ka atmosfēras spiediens ietekmē spiedienu galvas iekšienē un var ietekmēt asinsriti smadzenēs.
- Locītavu sāpes
Daudzi cilvēki ar artrītu vai citām locītavu problēmām stāsta, ka viņiem palielinās sāpes, kad tuvojas zema spiediena laikapstākļi vai lietus. Uzskata, ka spiediena kritums var izraisīt nelielu šķidruma tilpuma palielināšanos locītavās, izraisot spiediena sajūtu un sāpes.
- Asinsspiediena svārstības
Atmosfēras spiediens var ietekmēt arī asinsspiedienu. Cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām spiediena izmaiņas var izraisīt nelielas, bet jūtamas asinsspiediena svārstības, kas izpaužas kā reibonis, vājums vai nogurums.
- Elpošanas grūtības
Zems atmosfēras spiediens nozīmē arī zemāku skābekļa koncentrāciju gaisā. Cilvēki ar astmu, HOPS (hronisku obstruktīvu plaušu slimību) vai citām elpošanas problēmām šādos apstākļos var izjust elpas trūkumu un citas elpošanas grūtības.
Kas jūt visvairāk?
- Seniori. Ar vecumu organisms kļūst jutīgāks pret ārējās vides izmaiņām, tostarp spiediena svārstībām.
- Cilvēki ar hroniskām slimībām. Tie, kuri cieš no migrēnas, reimatisma, sirds vai elpošanas slimībām, biežāk izjūt nepatīkamus simptomus.
- Meteoroloģiski jutīgi cilvēki. Ir cilvēki, kuriem organisms spēcīgi reaģē uz jebkuru laikapstākļu maiņu – ne tikai spiedienu, bet arī temperatūru, mitrumu un vēju.
Ko darīt?
- Seko laikapstākļu prognozēm. Ja zini, ka esi jutīgs pret spiediena izmaiņām, vēro prognozes un laicīgi sagatavojies – atpūties, samazini fizisko slodzi un dzer vairāk ūdens.
- Stiprini organismu. Veselīgs dzīvesveids – sabalansēts uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes, pietiekams miegs – palīdz organismam pielāgoties apkārtējās vides izmaiņām.
- Lieto medikamentus pareizi. Ja tev ir hroniska slimība, pārrunā ar savu ārstu, kā laikapstākļu maiņa var ietekmēt tavu terapiju un kā rīkoties simptomu saasinājuma gadījumā.
- Izmanto laikapstākļu lietotnes. Ir speciālas lietotnes, kas brīdina par gaidāmajām atmosfēras spiediena izmaiņām. Tās var palīdzēt iepriekš paredzēt nepatīkamus brīžus un plānot dienas atbilstoši pašsajūtai.
Atmosfēras spiediens un tā izmaiņas patiešām var ietekmēt cilvēka veselību, īpaši tiem, kuriem jau ir veselības problēmas vai jutīgums pret laikapstākļiem. Zināšanas par to, kā organisms reaģē uz apkārtējo vidi, palīdz labāk saprast sevi un veikt pasākumus, kas mazinās diskomfortu.