• Mezgli vairogdziedzerī — ko tas nozīmē?

    Jautājumi un atbildes
    Ginta Auzniece
    17. janvāris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Vairogdziedzera pārbaudē atklāti mezgli – vai tas jau ir pamats uztraukumam un jāgatavojas operācijai? Konsultē vairogdziedzera ārste Ilze Konrāde, endokrinoloģe Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Stradiņa universitātes profesore.

    Lasītājas jautājums: Man kakla rajonā pēkšņi parādījās sāpīgs bumbulis. Ģimenes ārste ieteica veikt asins analīzes un vairogdziedzera ultrasonogrāfiju. Analīzēs viss labi, izņemot iekaisuma rādītāju CRO – tas ir 24,5 mg/l. Tireotropais hormons – 1,176 µIU/ml, AV pret TPO – 0,13 IU/ml, brīvais tiroksīns FT4 – 10,95 pmol/l. Ultrasonogrāfijas izmeklējuma slēdzienā rakstīts: vairogdziedzeris asimetrisks, parastas lokalizācijas, kreisā daiva līdz 1,4 × 1,2 cm. Labā daiva palielināta izmērā, visā daivā vizualizējas liels mezgls ar 2 koloidāliem, labi norobežotiem, sadalītiem dobumiem ar septu un makrokristāliem, lielākais mezgla izmērs – 3,5 × 3,5 × 2,6 cm. Epitēlijķermenīšu tipiskajās vietās patoloģiskus veidojumus nevizualizē. Patoloģiski palielinātus limfmezglus kakla mīkstajos audos abpusēji nevizualizē. Secinājums: liels mezgls vairogdziedzera labajā daivā, pēc TIRADS klasifikācijas – 3. Ko tas viss nozīmē, un ko tālāk darīt? Man ir 27 gadi, citu hronisku slimību nav. Ilona

    Mazs ieskats vairogdziedzera uzbūvē… Vairogdziedzera šūnas veido tādus kā daudzskaitlīgus, noslēgtus riņķus, kuru vidū ir koloīds, kurā uzkrājas vairogdziedzera hormoni. Visu to kopā sauc par vairogdziedzera folikulu. Lai nepieciešamības gadījumā hormoni ātri nokļūtu mērķaudos, vajadzīga laba asinsrite, tāpēc starp folikuliem ir daudz asinsvadu.

    Ģenētiskie faktori, organisma nodrošinājums ar jodu un dažādi ārējās vides apstākļi dažkārt veicina vairogdziedzera folikulos mezglu veidošanos.

    Bet, tā kā mezgla šūnas dalās ātrāk, bieži vien vairāku folikulu sieniņas plīst, veidojot sīkas koloīdu saturošas cistiņas. Ilonas gadījumā starp divām lielākām cistām, plīstot sieniņai, pārplīsa arī asinsvadiņš. Tas radīja saasiņojumu mezgla cistā, strauji palielinot mezgla tilpumu – tas kļuva redzams un iestiepa kapsulu, radot sāpīgumu.  Lai mazinātu diskomfortu kaklā, vari lietot vieglus pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, paracetamolu vai ibuprofēnu.

    Par laimi, šādi mezgli lielākoties ir labdabīgi. Arī vairogdziedzera funkcija Ilonai ir pilnībā normāla, un nav nekādu datu par autoimūnu procesu. Lai gan ne visi eksperti to iesaka, es tomēr uzskatu par lietderīgu veikt šāda mezgla aspirācijas biopsiju (ar tievu adatiņu tiek paņemts mezgla saturs un vēlāk laboratoriski pārbaudīts), lai pilnībā apstiprinātu mezgla labdabīgumu. To var veikt gan kādā no abām universitāšu slimnīcām, gan privātajās medicīnas iestādēs, piemēram, Teikas klīnikā.

    Lai gan, saturu atsūcot, mezgla tilpums samazinās, tomēr tas ātri atjaunojas, tādēļ punkcija parasti nav ārstnieciska. Bieži cistu saturs pakāpeniski tomēr uzsūcas un mezgls samazinās, tāpēc operācija nepieciešama tikai dažos gadījumos.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē