• Kāpēc nemazinās sejas augoņi un nelabums pēc ārsta apmeklējuma?

  Slimības
  Ginta Auzniece
  27. jūnijs, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Ko darīt situācijā, kad izstaigāts pie ārstiem, bet ne tikai nav skaidrības par diagnozi, bet kļūst vēl sliktāk? Situāciju ar sejas augoņiem un citām sūdzībām komentē Ilona Hartmane, dermatoloģe Rīgas 1. slimnīcā un Rīgas Stradiņa universitātes profesore.

  Lasītājas jautājums: «Jau divus gadus vīram uz se­jas veidojas augoņi – sākumā bija uz vaigiem, bet pēdējā lai­kā ir arī uz kakla, auss, brīžiem tie niez, ir arī slikta dūša. Tika veikta ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem, slēdziens: aknu steatoze. Gastroskopi­jas slēdziens: erozīva ezofagī­ta remisija, gastroduodenopā­tijas nepilna remisija, kardijas nepietiekamība. Ģimenes ārsts saka, ka ar iekšējiem or­gāniem viss kārtībā. Izrakstīja antibiotikas Doxycyclin stada. Dermatologs izrakstīja Dala­cin un Rozex gelu. Diagnoze nav noteikta, zāles lieto, bet kļūst sliktāk. Lūdzu, palīdziet ar padomu, kas tā varētu būt par slimību un pie kāda daktera griezties, lai atrisinātu problēmu.»  Ar cieņu Mairita

  Atbild profesore Dr. Hartmane

  Lai spētu pilnvērtīgāk atbildēt uz šiem jautājumiem, man, protams, gribētos redzēt – kādi tieši veidojumi vīram ir uz sejas, kā tie izskatās šobrīd. Jo ar vārdu augoņi cilvēki mēdz apzīmēt ļoti dažādas lietas, bet medicīniski ar šo vārdu saprot furunkulus, strutainus ādas vei­dojumus.

  Bez paskatīšanās uz pacientu grūti precīzi rekomendēt labāko rīcības plānu.

  Nākamā galvenā lieta, kas būtu jāsaprot, – vai ārstēšana ir atbilstoša diagnozei, jo terapi­ja, kas Mairitas vīram piemērota līdz šim, vairāk atbilst rozācijai jeb sarkanai sejai ar komplikāci­jām – rozācijas papulopustulārai formai.

  Kādai diagnozei varētu atbilst sejas augoņu un nelabuma simptomi?

  Veidoju­mi uz ādas var būt gan pamat­slimības izpausme, gan kādas citas kaites komplikācija. Ir vismaz sešas diagnozes, kas var izpausties ar augoņveida izsitu­miem uz sejas, tai skaitā – ādas tuberkuloze, tāpēc to būtu ļoti svarīgi zināt – ko ārstē.

  Mairita vēstulē min, ka vīram izmeklēts kuņģis – jā, arī kuņģa vainas var būt par iemeslu problēmām uz ādas, tostarp strutainām, bet, lai saprastu, kas ir vainīgais tieši šajā situācijā, būtu jāveic vēl papildu izmeklējumi. Piemēram, biopsija jeb maza audu gabaliņa paņem­šana no veidojuma, lai izmeklētu to laboratoriski un izslēgtu kādas specifiskas slimības.

  Tāpat būtu iztaustot jāpārbauda, vai viņam nav palielināti limfmezgli. Vēl no veidojuma var paņemt tā saturu un izmeklēt mikro­bioloģiski – vai nav baktērijas, sēnītes, Demodex ērcīte, kas var radīt ādas niezi, dedzināšanu un strutainus izsitumus, kā arī var noteikt jutību uz antibiotikām.

  Kā rīkoties, lai saņemtu atbilstošu ārstēšanu?

  Lai to visu izdarītu, vispirms būtu jāpierakstās pie dermato­loga – Mairita var savu vīru pierakstīt arī pie manis vai kāda no ma­niem kolēģiem Rīgas 1. slimnīcas Dermatoloģijas un seksuāli transmisīvo slimību klīnikā, zvanot pa tālruni 67366323. Vizītes cena ar ģimenes ārsta nosūtījumu ir 4,27 eiro, bez nosūtījuma – 28 eiro (konsultācija pie dermatologa venerologa) vai 45 eiro (konsultācija pie docenta vai profesora). Dodo­ties uz konsultāciju, noteikti jāpaņem līdzi visi iepriekšējie izmeklējumi un iepriekšējās ārstēšanas rekomendācijas, lai ārsts, pie kura pacients aizies, var orientēties situācijā un labāk izprast to.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē