• Kāpēc mazulim var būt aizlikts deguns?

  Slimības
  Elīna Kondrāte
  22. oktobris, 2018
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Aizlikts deguntiņš zīdainim ne vienmēr nozīmē, ka mazajam ir vīrusu izraisītas iesnas. Kādi vēl var būt iemesli aizliktam degunam un kā bērniņam palīdzēt, stāsta pediatre, ģimenes ārste Sandra Bērziņa.

  Dzemdību sekas

  Ja bijušas straujas dzemdības ar lielu bērnu, slīdot cauri dzemdību ceļiem, bērna sejiņa, deguna un deguna saknes rajons bieži tiek saspiests, kam sekas var būt šķība deguna starpsiena un gļotādas tūska. Līdzīgas sekas novērojamas arī pēc traumatiskām dzemdībām, piemēram, ja mazulis izvilkts ar vakuuma sūkni.

  Kā palīdzēt? Ja mazulim ir grūtības elpot un ēst, var vērsties pie osteopāta, kas palīdzēs novērst kaulu nobīdes, kas veidojušās dzimstot. Sekas uz kādu laiku mazinās arī fizioterapeiti uz sejiņas uzlīmējot mazus krosteipus. Tie atvieglos elpošanu un būs daudz piemērotāki jaundzimušajam, nekā spēcīgi deguna pilieni.

  Piens deguntiņā

  Ir mazuļi, kas krūts pienu vai piena maisījumu ēd intensīvi, pirmos malkus mutē iesūc ļoti strauji un dažkārt ēdot aizrijas. Attālums no rīkles līdz aizdegunei ir ļoti mazs un, strauji ēdot, piena piles var nokļūt aizdegunē. Tur tās apvilksies ar gļotām un degunā būs redzams kā mazs balts puņķis, ko vecāki mēdz jaukt ar iesnām.

  Kā palīdzēt? Var iepilināt Hummer jūras ūdeni un nogaidīt, kamēr mazulis piena pilīti izšķaudīs un deguns atkal varēs brīvi elpot. Ja pili izšķaudīt neizdodas, var iepilināt jūras ūdeni un degunu iztīrīt ar sarullētu vates gabaliņu vai deguna aspiratoru jeb atsūcēju.

  Pārlieku mitrs vai sauss gaiss

  Pārlieku mitrs gaiss telpās veicina pelējuma veidošanos, kas ļoti negatīvi ietekmē deguna gļotādu un elpceļu veselību. Tāpat gļotāda tiks kairināta, elpošana kļūs smagāka un radīs aizlikta deguna sajūtu, ja gaiss būs ļoti sauss, kas īpaši izplatīts mājokļos, kur ir plastikāta logi un slikta ventilācija.

  Kā palīdzēt? Ieteicamais gaisa mitrums telpā, kurā uzturas zīdainis, ir 40 līdz 50 procenti. Ja mājās ierīkota centrālā vai gāzes apkure, gaisā mēdz būt tikai 20 līdz 25 procenti mitruma. Palīdzēs gaisa mitrinātājs, kas regulēs gaisa mitrumu, bet gadījumos, ja mitruma ir par daudz, tas jānovērš.

  Mājdzīvnieku spalvas

  Ja mājās ir kaķis, suns vai putni būrītī, īpaši karstā un sausā gaisā, to spalvas var ļoti kairināt deguna gļotādu. Spalviņām nonākot degunā vai aizdegunē, mazulis bieži šķaudīs. Jāatceras, ka šķaudīšana nav saaukstēšanās pazīme, bet gluži normāla organisma aizsargreakcija.

  Kā palīdzēt? Zīdainim degunā var iespiest pilīti mammas piena, kas pirmajās nedēļās ir īpaši piesātināts ar aizsargājošām un imunitāti stiprinošām vielām. Tas mitrinās deguna gļotādu. Rūpēties par tīrību un svaigu gaisu telpā. Kopt mājdzīvniekus un to būrus.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē