• Kādos gadījumos vajadzīga muguras josta un kā to pareizi izraudzīties?

  Slimības
  Gundega Gauja
  Gundega Gauja
  1. februāris, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: No izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
  Muguras josta reizēm ieteikta kā palīglīdzeklis muguras sāpju remdēšanai. Tomēr ne katra josta palīdzēs, turklāt to lietošanai ir zināmi nosacījumi! Konsultē Nataļja Lopatina, SIA Tehniskā ortopēdija pārdevēja konsultante, studējusi tehnisko ortopēdiju Rīgas Stradiņa universitātē.

  – Kā izvēlēties piemērotāko muguras jostu?

  – Muguras jostu kā palīglīdzekli mēdz ieteikt gan neirologs, gan ķirurgs, traumatologs, reimatologs, algologs, ģimenes ārsts – faktiski jebkurš speciālists, jo muguras sāpēm var būt visai dažāda izcelsme. Taču par konkrētām jostām bieži vien pašiem ārstiem ir visai maz spe­cifisku zināšanu. Nosūtījumā tik vien minēts, ka vajag muguras jostu.

  Tāpēc šādā gadījumā visi ceļi ved nevis uz Romu, bet – uz specializētu ortopēdisko pre­ču veikalu, kur veikala pārdevējs ar attiecīgu izglītību ir šajā jomā viszinošākais.

  Protams, būtu labi, ja ārsts pacientam iedotu līdzi vismaz slimības aprakstu, tomēr ļoti bieži cilvēki arī paši ir izlēmuši, ka viņiem vajag muguras jostu un ierodas pie mums bez jebkāda papīra.

  Tad mēs kā tādi izmeklētāji uzdodam daudz jautājumu, līdz top skaidrs, kas cilvēkam būs vispiemērotākais. Piemēram, ja vajadzīga mu­guras jostas daļas josta, rādu visus iespējamos veidus, lai cil­vēks izvēlas. Jo funkcijas visām jostām ir vienādas, atšķiras tikai ražotājs, kvalitāte, cietība, ērtība, dizains un, protams, cena. Jostai jāstāv stingri, jo savilkšanas princips nodrošina muguras atslogošanu – tad mugurai kļūst vieglāk. Cilvēki ir ļoti dažādi, tāpēc jostas izvēlē savu lomu spēlē arī gaumes faktors – ko nu kuram gribas.

  – Kam paredzēta muguras josta?

  – Teikšu tā: faktiski jebkurš Lat­vijas iedzīvotājs ir potenciāls muguras jostas nēsātājs. Savā praksē redzu, ka 70–80 procen­tiem cilvēku sāp jostas un krus­tu daļa.

  Vecākiem ļaudīm tipiski ir osteoporotiskie traucējumi. It īpaši sievietēm, jo tas saistīts ar organisma izmaiņām vecu­mā. Pie fiziskas slodzes josta būtu vajadzīga profilaktiskos nolūkos tiem, kas ikdienā nav fiziski aktīvi. Piemēram, cilvēks visu ziemu neko fizisku nav darījis un tagad pēkšņi sadomā uzrakt dārzu… Apliec muguras jostu, ja negribi pēc tam ātri vien nokļūt pie ārsta!

  Jostās ir metāliski kauliņi, ko speciālists viegli ielieks atbilstoši tava mugurkaula izliekumam.

  – Kā muguras josta var palīdzēt?

  – Jāatceras, ka josta nav ārstniecības līdzeklis, tas ir palīglī­dzeklis pie slodzes! Ir atsevišķa cilvēku kategorija, kam josta vajadzīga pēc operācijas – tad jostai ir cits nēsāšanas veids un periods. Bet cilvēkam bez izteiktām problēmām vai ar muguras problēmām pie slodzes ir jānēsā korsete, lai atslogotu muguru.

  Josta būs laba, ja tā ies kopā ar vingrošanu un tiks lietota tikai nepieciešamības brīžos.

  – Vai muguras sāpju mazināšanai iesakāt arī tā saukto kosmodisku?

  – Cilvēki nāk un vaicā, vai mūsu veikalā var iegādāties plaši reklamētos kosmo­diskus… Nē, specializētajos veikalos tos nepārdod. Cilvēki tos lieto paši uz savu atbildību, kosmodisks nav ortopēdiska ortoze, drīzāk tas darbojas kā pašmasāžas ierīce.

  – Vai muguras jostu var iegādāties par valsts apmaksātiem līdzekļiem?

  – Ir reizes, kad muguras kor­seti apmaksā valsts. Par valsts kompensēto palīglīdzekļu, arī mīksto un cieto ortožu, iegādi, atbild Vaivaru Tehnis­ko palīglīdzekļu centrs, kas noslēdzis līgumu ar vairākiem pakalpojumu sniedzējiem, kur iespējams saņemt vajadzīgo ortozi. Uz valsts kompensētu jostu/ortozi vari pretendēt, ja ārstējošais ārsts ir uzrakstījis oficiālu atzinumu apmaksāta tehniskā palīglīdzekļa saņem­šanai (tā dēvētā 89. forma) un šie dokumenti ir iesniegti gaidīšanas rindā. Šādu dokumentu tev var izsniegt dažādi ārsti, arī ģimenes ārsts. Šādos gadījumos valsts apmaksās ortozi, bet tev būs jāmaksā tikai vienreizējais pacienta līdzmak­sājums. ­

  Kādos gadījumos muguras jostu finansē valsts?

  Jūlija Vasiļevska, Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra galvenā ergoterapeite:

  «Nav konkrētu diagnožu saraksta, kad var pretendēt uz valsts apmaksātu muguras ortozi. Tas ir ārstējošā ārsta lēmums: ārsts apraksta pacienta funkcionālos traucējumus, no­rāda diagnozi un kurai muguras daļai nepieciešama ortoze – kakla, krūšu, jostas vai krustu – un izsniedz atzinumu tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai. Par tālāko jāinteresējas centra Rīgas nodaļā – tālr. 67552350, Rēzeknē – 26577364, Kuldīgā – 26479363, vai Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari

  Kur meklēt labu muguras jostu?

  • SIA Tehniskā ortopēdija ortopēdisko preču veikalos Rīgā, izbraukuma tirdzniecība Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Līvānos, Kuldīgā un Preiļos. www.ortopedija.lv.

  • Medicīnas preču veikals RAL Rīgā, Brīvības ielā 85 un Liepājā, Kuršu ielā 10, www.ral.lv.

  • Veikalā AT Latvija Rīgā, Brīvības ielā 180, www.labasortozes.lv.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē