• Šobrīd

  weather img

  Rīga +2°C Mākoņains, D/DR vējš, 8.23 m/s

  Eksperiments: meklējam labāko muguras jostu

  Padomi
  Gundega Gauja
  Gundega Gauja
  18. maijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Oskars Kupics
  Ak, šīs sasodītās muguras sāpes… Vairāk pastrādā dārzā vai ilgāk pasēdi pie datora, varbūt pacel ko smagāku – un te nu tās ir klāt. Kur un kā izvēlēties piemērotāko muguras jostu, un kāpēc ārsti ne vienmēr par tām ir sajūsmā? Skaidro Nataļja Lopatina, SIA Tehniskā ortopēdija pārdevēja konsultante, studējusi tehnisko ortopēdiju Rīgas Stradiņa universitātē.

  Guntis (53) ir rīdzinieks – taksometra šoferis. Tas nozīmē ilgstošu piespiedu pozu – sēdēšanu pie stūres, kas Gunti novedusi pie visai regulārām muguras lejasdaļas sāpēm. Turklāt taksometru bizness nosaka, ka izdevīgāk pie stūres pavadīt veselu diennakti, tāpēc viņš nereti ik pēc pāris die­nām pie taksometra stūres nosēž teju veselas 24 stundas no vietas. Veselībai tas par labu noteikti nenāk. Guntis vizīti pie ārsta atliek jau gadiem – vēl jau varot izturēt. Tad pamanījis, ka kolēģi lieto dažādas muguras jostas, kā arī nelielus spilventiņus, ko aizbāž starp sēdekli un muguras lejasdaļu.

  Sievas mudināts, Guntis internetā iegādājies muguras jostu pēc savas saprašanas – kādu Ķīnas ražojumu bez nosaukuma, cena – padsmit eiro. Uzvilkta tā atgādina savdabīgu Džeimsa Bonda stila uzparikti, pietrūkst tikai revolvera. Šad un tad lietojis jostu, pārsvarā pēc garajām piespiedu sēdēšanas stundām, roso­ties pa māju. Tomēr josta savu funkci­ju nav pildījusi – mugurai vieglāk nav palicis, pa vīli sācis līst ārā plastmasas stiprinājums, sēžot josta sākusi slīdēt uz augšu un spiest vēderu, tajā bija karsti un jāsvīst, tāpēc Guntis šīs jostas nēsāša­nai atmetis ar roku. Tiesa, vakara un rīta muguras sāpes gan nedomā atkāpties.

  Tāpēc tagad Guntis interesējas par sev piemērotāko jostu nopietnā, specializētā veikalā. Kā tad notiek iespējami labākās jostas izvēle un kas ir svarīgākie vērā ņemamie aspekti?

  Ja ārstējošais ārsts ir uzrakstījis oficiālu atzinumu apmaksāta tehniskā palīglīdzekļa saņem­šanai, vari pretendēt uz valsts kompensētu jostu/ortozi.

  Testējam muguras jostas

  Dienas vidū ortopēdisko preču veikalā, kas atrodas Trau­matoloģijas un ortopēdijas slimnīcas teritorijā, notiek visai aktīva rosība. Cilvēki pēta spieķus, zolītes, dažādas ierīces un, protams, muguras jostas, kuru apzīmēšanai tiek lietoti arī dažādi nosaukumi – ortozes, korsetes –, lai gan tas ir viens un tas pats. Veikala konsultante Nataļja profesionāli ķeras pie Gunta iztaujāšanas.

  Muguras jostu kā palīglīdzekli mēdz ieteikt gan neirologs, gan ķirurgs, traumatologs, reimatologs, algologs, ģimenes ārsts – faktiski jebkurš speciālists, jo muguras sāpēm var būt visai dažāda izcelsme.

  1. solis – saruna par muguras sāpēm

  Vispirms tiek noskaidrots, vai Guntis ieradies ar kādu no­sūtījumu vai slimības aprakstu, ko izsniedzis ārsts. Nereti ārsti nav snieguši nekādas sīkākas norādes par vajadzīgo jostu, ražotāju, tās veidu un kaut kādiem parametriem, tāpēc jebkurā gadījumā saruna sākas ar izvaicāšanu.

  Guntim norīkojuma nav, tā­pēc viņam jāatbild uz visiem tiem pašiem jautājumiem kā citiem. Nataļja noskaidro par viņa ikdienas slodzi – vai tas ir smags fizisks darbs, vai arī ilgstoša sēdēšana, stāvēšana, varbūt Guntim ir iedzimtas vai deģeneratīvas slimības, vai ikdienas plānā ir kādas sportiskas aktivitātes (te Guntis vainīgi rauc pieri). Viņam vissvarīgākais aspekts ir piespiedu sēdus poza, jo Guntis taču ir taksometra šoferis! Guntis stāsta, kur tieši jūt sāpes, kurās diennakts stundās, kādiem mērķiem viņš plāno jostu izmantot. ­

  2. solis – mēru noņemšana muguras jostas izmēra izvēlei18.05.2020 12:04

  Izrādās, pērkot jostu, tavam svaram nav nozīmes – būtisks ir apkārtmērs. Guntis uz vietas tiek nomērīts. Vienotas mēru sistēmas nav – daži ražotāji jostu izmērus apzīmē ar cipariem 1, 2, 3 utt., citi ar burtiem A, B, C utt., vēl citi ar apkārtmēra centimetriem. Situācija katrai jostai būs citāda.

  3. solis – muguras jostas piemērīšana

  Nataļjai tapis skaidrs, ka Guntim nepieciešama atbalstoša josta ikdienai, jo šis nav gadījums, kad cilvēks ir pēc operācijas vai lūzuma. Tā būs josta no kategorijas mīkstā josta ar stiprinājumiem jeb puscietā. Nataļja izņem četras kastītes ar jostām. Trīs no tām ir vietējās SIA Tehniskā ortopēdija ražojumi, viena – vācu firmas MEDI josta. Tām ir atšķirīgs materiāls, bet cilvēkam – atšķirīgas sajūtas, jostas uzvelkot, jo viena būs mīkstāka, cita stingrāka, viena liksies ērtāka, cita ne tik ērta. Svarīgi, lai nekur nekas nespiež, neduras, netraucē. Jostu cenu amplitūda ir 37–75 eiro. Guntis sāk mērīšanu.

  Jāatceras, ka josta nav ārstniecības līdzeklis, tas ir palīglī­dzeklis pie slodzes, pēc operācijas vai nopietnāku muguras problēmu gadījumā!

  Lūk, kādas muguras jostas Guntis izmēģināja:

  • Josta Lumbamed basic – vācu firmas MEDI ražojums.

  Tā ir vidēja augstuma josta – 26 centimetri –, kas ietver arī krustu daļu. Cena 75 eiro. Josta piemērota tiem, kas daudz sēž. Materiāls ir salīdzinoši mīksts, elastīgs, muguras daļā iestrā­dāti 4 kauliņi. Speciāliste Guntim palīdz aplikt jostu. Īpaša iezīme – īpašas ka­batiņas pirkstu ievietošanai, kas palīdz ērtāk aiztaisīt jostu. Tās materiāls sānos ir mīkstāks un labi piegulošs. Guntis izmēģina jostu sēdus stāvoklī un paziņo, ka jūtas drusku iežmiegts, tāpēc sēžot palaiž jostu vaļīgāk.

  Guntis: «Muguru satur, savelk labi, bet šķiet, ka man vēdera ir par daudz. Kad apsēžos, sajūta, ka aizmugurē ribiņas uzspiežas uz augšu. Jūtu, ka tās nepieguļ, kā nākas.»

  • Josta K-15 – vietējā ražotāja SIA Tehniskā ortopēdija modelis

  Jostas ir melnā vai bēšā krāsā, vidējais augstums – 26 centimetri. Salīdzinot ar vācu ražojumu, šī ir no dabiska ma­teriāla – kokvilnas –, ko konsultante vērtē augstāk. Muguras daļā iestrādātas planšetes. Šai jostai ir papildu stiprinājumi sānos – tādas kā virsmaliņas virs pamatstiprinājuma. Guntis gozējas spoguļa priekšā un izmēģina aizdari.

  Guntis: «Stāvot ir ērtāk, sēžot tas platums bišķīt spiež – kantītes rīvē gurnus. Šī ir stingrāka par vācu ražojumu, jo var vairāk savilkt ar papildu maliņām. Tas labi. Ja liekas par stingru, var atlaist virsējo stiprinājumu, bet joprojām esi korsetē ar pamataizdari. Laba kvalitāte, kokvilna, vietējais ražojums un laba cena.»

  • Josta Ortopēdiskā darba korsete DK-1

  Arī SIA Tehniskā orto­pēdija modelis, domāta fiziska vai sēdoša darba veicējiem. Šī josta ir vēl stingrāka par iepriekšējām. Arī darba korsetei ir dubultā aizdare. Priekšējā daļa šaurāka, bet muguras daļa tikpat plata, cik iepriekšē­jām – 26 centimetri. 

  Guntis: «Šī ir ērtāka, ja jālokās. Taksī es atgāžos, bet man ir arī jālokās – čeki, kase vienā sānā utt. Vēders jūtas iespiests. No viens puses – jūtu, kā mugura jostā tiek atslogota, bet ir arī atvieglo­jums, kad tiec no jostas ārā.»

  • Gunta izvēle – josta Ortopēdiskā darba korsete DK-2

  Šī josta ir atvasinājums no iepriekšējās darba korsetes. Mazāks augstums – 20 cm. Piemērota īsāka auguma vīriešiem un sievietēm, kā arī tiem, kam nevajag augs­tāku jostu, jo, piemēram, problēma ir tikai vienā skriemelī un tikai muguras jostas daļā.

  Guntis: «Šī man liekas visērtākā. Jūtu atvieglojumu mugurai, un vienlaicīgi malas nav vairs tik augstas, lai spiestu. Jūtu arī, ka joprojām varu visai brīvi pagrozīties un kustēties uz sāniem, kas taksī ir svarīgi. Metāla ribiņas nespiež. Josta ir mazāka, aizņems arī mazāk vietas somā. Es izvēlos šo!»

  Ilgstoša jostas lietošana, turklāt hronisku muguras sāpju gadījumā, galīgi nav atbalstāma.

  4. solis – rekomendācijas muguras sāpju mazināšanai

  Tālāk Nataļja Guntim izskaidro, ka josta vienlaicīgi ir laba un ne tik laba lieta. Tā neārstē – josta, no vienas puses, atbalsta muguru un to atslogo, bet, no otras puses, – padara muskuļus slinkus. Mūsu mugur­kaulu satur muskuļi, to stiprums un spēks.

  Ja Guntis maz kustēsies, tikai sēdēs, muskuļi kļūs vāji, un tad var notikt dažādas izbīdes mugurkaulā un parādīties sāpes.

  Tāpēc jostu drīkst aplikt tikai uz slodzes brī­žiem – apmēram 2 stundas dienā vai 4 stundas diennaktī. Kā tieši izvēlēties un sadalīt šīs stundas – tas Guntim jāsaprot pašam saskaņā ar savu noslodzi un grafiku. Vai nu tas ir pēc pāris stundām intensīvas auto vadīšanas, vai pirms garāka pārbrauciena, kad iespējas kustēties būs niecīgas, vai arī pirms smaga fiziska darba.

  Starp šīm stundām viņš muguru sēžot var balstīt arī ar nelielu lumbālo spilventiņu, jādomā par iespējami labi pielāgotu sēžamkrēslu. Prom Guntis dodas ar jauno jostu un vēl ar bukletu, kurā parādīts muguras vingrinājumu komplekss, un atziņu, ka līdzšinējā dzīvesveidā pienācis pēdējais brīdis ieviest veselīgākas pārmaiņas.

  Tā dēvētā džeimsa bonda muguras josta

  Nataļja kritiski novērtē Gunta veco, internetā pirkto sintētiska materiāla jostu. Aizmugurē ārā spraucas viens no kauliņiem. Tas ir no plastmasas un nelokās, līdz ar to josta nemaz nevar ieņemt attiecīgo mugurkaula formu. Šādu jostu nav ieteicams valkāt.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+