Vasarā, dienas stacionārā ļoti daudz pacientu nāk ar ādas iekaisumiem, kas radušies saules ietekmē. Cilvēks lietojis kādu medikamentu, izgājis saulē, un ir izteikti smaga ādas reakcija. Lai gan nereti instrukcijā rakstīts, ka, piemēram, fastumgelu nedrīkst smērēt uz sāpošās muguras, ja domā rādīties saulei, cilvēks rakstīto neizlasa vai neņem vērā: «Ai, ar mani nekas nenotiks!», bet – notiek.
Kopš seniem laikiem cilvēku zemapziņā ieprogrammējies izdzīvošanas instinkts – ja ir kaut kas uz ādas, tad tas ir lipīgs un jābēg prom!
Arī herpesvīrusa infekcija daudziem saules gaismas ietekmē mēdz saasināties. Karstums, svīšana, mitrā vide, aukstums, kondicionieris mašīnā un – lūdzu!
Pret psoriāzi – ar bioloģiskajiem medikamentiem
Nāk daudzi ar psoriāzi. Kāda ir pirmā kļūda? Cilvēkam uz elkoņiem ir daži perēklīši, kas netraucē un ko var pamanīt tikai tad, ja vērīgi ieskatās. Viņš aiziet pie ģimenes ārsta, kurš izraksta kortikosteroīdu ziedi. Taču, ja to nepareizi lieto, ziede veicina psoriāzes izplatīšanos, un tajā pašā laikā pacients nenojauš, ka viņam ir artrīts, kas progresēs, ja psoriāze netiks ārstēta.
Citi lasa
Pats galvenais, kas pēdējā laikā pierādīts, ka psoriāze nav viena slimība pati par sevi – tas ir sindroms, kas kombinējas gan ar paaugstinātu asinsspiedienu, gan ar lieko svaru, gan ar cukura diabētu, pat depresija var būt kā pavadslimība. Nevis tāpēc, ka pacientam ir psoriāze un viņš pārdzīvo par izsitumiem, bet depresija kā slimība, kas cieši saistīta ar psoriāzi. Proti, ir ģenētiski nosacīta iekaisuma reakcija visā organismā. Notiek iekaisuma citokīnu izdale, bet tie ietekmē ne tikai ādu – arī nervu sistēmu, asinsvadus, aizkuņģa dziedzeri, aknas, un rezultātā izpaužas visas šīs blakus slimības.
Diemžēl psoriāzi nevar izārstēt, bet iespējams mazināt paasinājumus.
Tagad pieejami valsts apmaksāti bioloģiskie medikamenti. Tās ir specifiskas, ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību sintezētas antivielu molekulas, kas nomāc un saista iekaisumu izraisošos mediatorus. Vai šīs zāles vajag, izvērtē dermatologs, bet, ja pacientam ir blakus slimības, ja viņam ir artrīts un smaga psoriāze, tad bioloģiskie medikamenti ir labākais risinājums. Tas nozīmē, ka cilvēks saņem injekciju vienu reizi mēnesī, un tādā veidā tiek mazināta gan ādas izsitumu, gan artrīta progresija. Vairs nevajag pastāvīgi lietot taukainās ziedes, uzlabojas pacienta dzīves kvalitāte.
Ārstu kompetences līmeņi Latvijā atšķiras, tāpēc pacientiem ieteicams – ja psoriāzes problēmas nemazinās, noteikti kāda diena jāveltī tam, lai dotos uz Rīgas 1. slimnīcas dermatoloģijas un seksuali transmisīvo slimību centru. Tā tomēr ir klīnika, kurā vēsturiski aizsākusies Latvijas dermatoloģija un no sākta gala strādājuši labākie ādas ārsti.
Liela nozīme arī emocionālajam stāvoklim
Lai noteiktu precīzu diagnozi, ādas ārstiem, jāprot saskatīt un atpazīt katrs sīkākais elements, jāatpazīst to kombinācijas un jāatrod to saistība ar vispārējiem slimību simptomiem. Dažreiz dažādas dermatozes izpaužas ar stipri līdzīgu klīnisko ainu. Bet, par laimi, var izmantot papildu izmeklēšanas metodes, piemēram, neliela ādas gabaliņa mikroskopisko izmeklēšanu un arī dermatoskopiju.
Tieši dermatoskopiju var pielietot ne tikai dzimumzīmju izmeklēšanā, bet labs ārsts ar to var atpazīt arī psoriāzi, mezgliņēdi, vaskulītus, kašķi, vilkēdi un daudzas citas slimības. Ādas slimības ir sarežģītas arī tāpēc, ka cilvēkam pašam ir ļoti smagi. Slimības skartā āda niez, sāp, ir kauna sajūta. Viņš tiek izstumts no sabiedrības. Es vienmēr saviem pacientiem saku: «Ejiet droši uz pludmali! Mēģiniet uzņemt vienaldzīgi, ko citi par jums saka. Neklausieties tajā!» Bet tik un tā viņiem ir kauns nopeldēties jūrā, kas šiem cilvēkiem ar psoriāzi ir absolūti nepieciešams. Vai arī – atnāk vecāka kundze ar psoriāzi un baidās, ka tā pielips mazbērniem. Kopš seniem laikiem cilvēku zemapziņā ieprogrammējies izdzīvošanas instinkts – ja ir kaut kas uz ādas, tad tas ir lipīgs un jābēg prom! Bet patiesībā psoriāze, tāpat kā citas hroniskās ādas slimības, nav lipīga.
Gribas sagrēkot – izlaist kādu ziedes smērēšanas reizi vai apēst to, kas nav atļauts… Un šis mazais gabaliņš – pat viena molekula vai divas – spēj izprovocēt atkal jaunus izsitumus.
Veci cilvēki ļoti bieži iestājas dienas stacionārā ar ekzēmu un niezi, bijuši pie dakteriem, lietojuši kortikosteroīdu ziedes, bet – izrādās, ka tas ir nediagnosticēts un neārstēts kašķis. Bet to problēmu var viegli atrisināt – nozīmē sēra ziedi, vai benzotāla ziedi, un izsitumi ātri pāriet. Lai nesaslimtu ar kašķi, svarīgi vienmēr pēc āra tūlīt nomazgāt rokas. Kašķa ērcīte ādā invadē, ielien piecpadsmit, trīsdesmit minūšu laikā. Ar kašķi var inficēties jebkur – sabiedriskajā transportā, no lielveikala ratiņiem…
Vēl man liekas, ka cilvēkiem ar ādas slimībām jābūt ļoti pacietīgiem. Jo āda atjaunojas mēneša, citam divu mēnešu laikā, un, galvenais, regulāri jālieto zāles, regulāri āda jākopj, regulāri jāievēro diēta. Bet cilvēkam ļoti viegli paslīd kāja. Gribas sagrēkot – izlaist kādu ziedes smērēšanas reizi vai apēst to, kas nav atļauts… «Dakter, es paņēmu tikai mazu, mazu gabaliņu…» Un šis mazais gabaliņš – pat viena molekula vai divas – spēj izprovocēt atkal jaunus izsitumus. Tu ej vizītē un skaties… No pirmdienas līdz piektdienai pacientam dienas stacionārā bija labi, un nākamās pirmdienas rītā slimība atkal uzliesmojusi. Dermatoloģijā emocionālais stāvoklis ļoti ietekmē ādas stāvokli.
Tvirtas ādas noslēpums – labs miegs, svaigs gaiss un aizsardzība no saules
Lai āda saglabātos tvirta, krēmi noteikti nav pirmajā vietā. Nu ko līdzēs, ka sieviete, kura regulāri neizguļas, smēķē, lieto alkoholu, ies pie kosmetologa un lietos visdārgākos krēmus? Rezultāts nebūs tik labs. Varbūt ārējos defektus var noslēpt, bet patiesībā viņai āda novecos ātrāk nekā sievietei, kura ēdīs sabalansētu uzturu un izgulēsies. Miegam ir ļoti liela nozīme. Miegā āda atjaunojas. Un vēl es ieteiktu gulēt pēc iespējas svaigākā gaisā, lai āda uzņemtu skābekli. Man dzīvoklī, piemēram, logs stāv kārtīgi vaļā. Gan vasarā, gan ziemā, tikai kārtīgi sasedzos. Tas man ir pirmais noteikums – astoņas stundas izgulēties un pietiekami daudz skābekļa nakts laikā.
Svarīgi pirms došanās saulē un pēc saules uzņemt dažādus dabīgos antioksidantus – zaļo tēju, Latvijas vietējās ogas, vīnogu kauliņu ekstraktu.
Bet – es arī izvairos no saules. Ja braucu peldēties uz jūru, tas noteikti nav laiks no divpadsmitiem līdz četriem, tas ir agrs rīts vai vakari, un – ko es arī saviem pacientiem iesaku – uz pludmali vajag paņemt ne tikai deķīti, bet arī poliestera telti jeb pustelti. Tā nesver daudz, toties lieliski pasargā no saules.
Saules sliktā iedarbība ādā akumulējas – krājas, krājas un krājas, un pēc 35 gadu vecuma saules sliktais efekts liks par sevi manīt. Parādās plankumi, veidojumi, pat ādas vēzis.
Protams, arī saules aizsargkrēmi jālieto, tikai jāskatās, kādi. Krēmi, kuros ir ļoti augsts aizsargfiltru faktors, uz ādas regulāri jāatjauno, jo organiskie komponenti, kas atrodas šajos aizsargfiltros, ātri sabrūk, un tad uz ādas veidojas vēl sliktāki brīvie radikāļi nekā saules staru ietekmē. Atkal nianse – par organiskajiem šos filtrus dēvē tikai tāpēc, ka tie iegūti organiskās sintēzes ceļā, nevis tāpēc, ka to pamatā būtu dabiskas sastāvdaļas… Līdz ar to labāk lietot krēmus ar aizsargfaktoru SPF līdz 30, kas ir ar dabiskajiem jeb minerālfiltriem. Kuros ir dažādi minerālsāļi, piemēram, cinka oksīds vai titāna dioksīds. Tie neiekļūst ādā, bet veido aizsargkārtiņu, kas fiziski atstaro ultravioletos starus. Svarīgi pirms došanās saulē un pēc saules uzņemt dažādus dabīgos antioksidantus – zaļo tēju, Latvijas vietējās ogas, vīnogu kauliņu ekstraktu.