• Šobrīd

  weather img

  Rīga +3°C Mākoņains, R/DR vējš, 3.09 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Biedrība Dzīvības koks plāno atsākt psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem

  Onkoloģija
  Santa.lv
  Santa.lv
  22. marts, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks ir atvērusi pieteikšanos psihosociālās rehabilitācijas programmām Spēka avots onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Pirmā programma paredzēta no 9.-15.maijam.

  Kopā šogad ieplānotas divdesmit programmas, kuru mērķis ir palīdzēt cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības pārvarēt tās radītās psiholoģiskās sekas. Psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem ir valsts programmas, kuras ar Labklājības ministrijas deleģējuma līgumu ievieš Dzīvības koks.

  Lai nodrošinātu pēc iespējas plašāku pacientu un viņu tuvinieku atbalsta mehānismu, programmas paredzētas gan dažādu diagnožu pacientiem, gan cilvēkiem ar konkrētāku diagnožu grupu, piemēram, onkohematoloģijas, krūts vēža un  ginekoonkoloģijas, gremošanas orgānu sistēmas audzēju u.c. pacientiem.

  Psihosociālās rehabilitācijas programmas pamatā ir grupu terapija, informācija par slimību un dzīvi pēc tās, fiziskās aktivitātes un individuālās konsultācijas. Tajā pašā laikā neatsverama ir programmas dalībnieku savstarpējā komunikācija, informācijas apmaiņa. Vislabāk viens otru saprot un var atbalstīt (arī pēc programmas) cilvēki ar līdzīgu pieredzi.

  Biedrība Dzīvības koks kopš 2009.gada īstenojusi 116 psihosociālās rehabilitācijas programmas. No 2018.gada onkoloģisko pacientu psihosociālā rehabilitācija iekļauta valsta apmaksāto pakalpojumu grozā. Palielinājās programmu skaits gadā (piemēram, laika posmā no 2009.-2017.gadam kopā tika īstenota 21 programma), šobrīd gadā tiek īstenotas no 24–30 programmām, kas ļauj īstenot specializāciju, atbilstoši diagnožu grupām.

  Speciālistu un lektoru sniegtā informācija par slimību ir mērķtiecīgāk virzīta uz konkrēto diagnozi. Vispieprasītākās līdz šim ir bijušas programmas sievietēm pēc krūts vēža un ginekoonkoloģijas, tāpēc arī šogad katra ceturtā būs programma sievietēm kopā ar tuvinieku. 

  Kā uzsver psihosociālās rehabilitācijas programmu koordinatore un fizisko aktivitāšu trenere Ināra Pomere, kopumā programmas ir cilvēkiem, kuriem vēzis jau ir pagātne, taču palikuši neatbildēti jautājumi, kas ik dienas liek dzīvot trauksmē un bailēs par rītdienu, vai arī prāts un emocijas ir iestrēguši pagātnes traumatiskos notikumos. Programmas laikā psihoterapeita konsultācijas, mākslas terapijas nodarbībās un komunikācija ar citiem pacientiem daudzas psiholoģiskas problēmas var atrisināt uzreiz. 

  Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.780. visas programmas pacientiem ir paredzētas kopā ar tuvinieku. Tuvinieks parasti ir pirmais, kuram būtu jābūt stabilitātes un drošības garantam, ka viss ir pārdzīvojams, ka vēzis ir ārstējams, ka nedrīkst nolaist rokas. Ir labi, ja tuvinieks tāpat kā pacients iegūst zināšanas no ārsta onkologa, kurš programmās Spēka avots nolasa lekciju un atbild uz tiem jautājumiem, kuriem dažkārt nepietiek laika, vai uztraukumā aizmirstas pajautāt ārstējošajam ārstam.

  Psihosociālās rehabilitācijas programmas vadītāja Gunita Berķe uzsver: “Visiem programmas Spēka avots dalībniekiem ir iespēja atgriezties mājās daudz zinošākiem, ar lielāku izpratni par atveseļošanās gaitu un ar to saistītajiem izaicinājumiem, bet pats galvenais, ko arī paši pacienti uzsver programmas noslēgumā, ka ir atgūta ticība sev, atbrīvots ceļš dzīves enerģijai un iegūta atziņa, ka tu neesi viens un pamests šajā grūtajā ceļā atpakaļ pie veselības”.

  Ņemot vērā esošo situāciju valstī, arī šogad psihosociālās rehabilitācijas programmas dalībniekiem un arī visiem pasniedzējiem būs jāievēro īpaši noteikumi (Covid-19 tests pirms programmas vai arī vakcinācija), lai mēs būtu droši, ka nepakļaujam riskam sevi un citus cilvēkus.

  Programmas apskatāmas šeit..

  Pieteikšanās programmām.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+