• Šobrīd

  weather img

  Rīga +4°C Daļēji apmācies, D vējš, 1.54 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Vērtīgi padomi, lai tavu ceļojumu nesabojātu negaidīti pārsteigumi

  Ceļošana
  Santa.lv
  Santa.lv
  15. augusts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Gadu mijā daudzi plāno doties ceļojumos – gan uz siltām zemēm baudīt sauli un peldes jūrā, gan gluži pretēji – veltīt laiku ziemas izklaidēm kalnos. Tomēr pirms došanās ceļā jebkurā gadījumā vajadzētu iepazīties ar informāciju par ceļošanas nosacījumiem un tam nepieciešamajiem dokumentiem.

  Pirms ceļojuma plānošanas svarīgākais ir pārbaudīt visu ceļotāju personu apliecinošo dokumentu derīguma termiņus un noskaidrot, vai, dodoties uz iecerēto galamērķi, ir nepieciešama pase vai pietiks ar personas apliecību (eID karti). Pirms ceļojuma ir lietderīgi sazināties ar konkrētās ārvalsts vēstniecību, lai noskaidrotu, kādam jābūt dokumenta derīguma termiņam, ieceļojot valstī, jo tie mēdz būt atšķirīgi.

  Ja dokumenta derīguma termiņš beidzies vai nav pietiekošs, dokumentu maiņu jāveic Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Informāciju par personu apliecinoša dokumenta saņemšanu, videopamācību par to, kā pieteikties dokumenta izsniegšanai elektroniski, kā arī par rīcību, ja dokuments nozaudēts, var lasīt vietnes mana.latvija.lv aprakstā «Personu apliecinošs dokuments».

  Pirms došanās ceļā, noteikti jānoskaidro, vai, braucot uz izvēlēto valsti, nepieciešama vīza.

  Ārlietu ministrijas (ĀM) tīmekļa vietnē ir pieejams valstu saraksts, uz kurām iespējams doties bez vīzas vai pirms ceļojuma saņemot elektronisko ieceļošanas atļauju. Ja vīza tomēr nepieciešama, vērsieties konkrētās valsts pārstāvniecībā, lai noskaidrotu pieteikšanās prasības, procesu un izmaksas.

  Arī bērniem nepieciešami dokumenti

  Ja ceļojumā plānots doties kopā ar bērnu, arī viņam līdzi jābūt derīgam ceļošanas dokumentam – pasei vai Latvijas pilsoņa personas apliecībai (eID kartei).

  Ja bērns ceļo viens (tas ir atļauts sasniedzot obligātās izglītības vecumu – 5 gadus), nepieciešams noformēt notariāli apstiprinātu pilnvaru.

  Tā ir obligāta, izbraucot no Šengenas zonas, tomēr arī zonas iekšienē ar tādu ceļot ir drošāk (kaut arī ne obligāti).

  Jāpārliecinās, vai valstī, uz kuru vai caur kuru ceļos bērns, kā arī kompānija, kas sniedz pasažieru pārvadājumus, nav noteikusi kādas papildu prasības, piemēram, citu dokumentu uzrādīšanu, saistībā ar bērnu ceļošanu. Pirms ceļojuma jāpārliecinās, vai Latvijā izdotiem dokumentiem (dzimšanas apliecība, pilnvara, bāriņtiesas lēmums u.tml.) uzrādīšanai ārvalstu amatpersonām nepieciešams tulkojums un dokumenta īstuma apliecinājums. Par šiem jautājumiem iespējams sazināties ar attiecīgās ārvalsts diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību.

  Palīdzība ārkārtas situācijās

  Reģistrēšanās ĀM Konsulārajā reģistrā sniegs iespēju nepieciešamības gadījumā operatīvi saņemt konsulāro palīdzību ārkārtas situācijās. Piemēram, ja notiek nelaimes gadījums (slimība, smaga trauma vai pat personas nāve), ceļojuma galamērķī ir pēkšņa dabas katastrofa vai cita veida krīzes situācija, kuras dēļ var būt apgrūtināta atgriešanās mājās.

  Reģistrēties iespējams portālā Latvija.lv, izvēloties e-pakalpojumu «Elektroniska reģistrēšanās konsulārajā reģistrā». Vienlaikus iespējams iesniegt informāciju par cilvēkiem, ar ko ceļosiet kopā, apmešanās vietām, kontaktpersonām, apdrošināšanu, utt. Vietnē mana.latvija.lv pieejama arī videopamācība, kā veikt reģistrēšanos.

  Neaizmirsti par veselības apdrošināšanu!

  Lai pasargātu sevi, savu mantu un veselību ceļojot, noteikti jāpadomā par apdrošināšanu. Ceļojumu apdrošināšanu plašā klāstā piedāvā daudzas apdrošināšanas kompānijas, un uz ceļojuma laiku to iespējams noformēt elektroniski kompāniju tīmekļa vietnēs vai uz vietas filiālēs. Ceļotājiem ieteicama apdrošināšana, kas sedz arī repatriācijas izdevumus uz mītnes zemi, personas nāves vai smagas saslimšanas gadījumā. Noteikti veselības apdrošināšana nepieciešama, ja plānojat sportiskas aktivitātes vai ekstrēmu atpūtu.

  Ceļojot Eiropas Savienības (ES) robežās noderīga ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK), kas apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. EVAK kartei elektroniski iespējams pieteikties portālā Latvija.lv – izmantojot e-pakalpojumu «Pieteikt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK)» vai E-veselības portāla sadaļā «Ģimenes ārsts un EVAK». EVAK tiek izsniegta bez maksas un ir derīga trīs gadus.

  Būtisks veselības garants ir vakcinācija. Vakcinācijas dienesta tīmekļa vietnē pieejams izsmeļošs vietu saraksts alfabētiskā secībā, kurā, izvēloties galamērķa valsti, iespējams uzzināt par nepieciešamajām vakcīnām valstī un reģionā.

  Ceļo droši!

  Ceļotāju ērtībām ir izveidota arī mobilā lietotne «Ceļo droši», kas palīdzēs sagatavoties braucieniem, brīdinās par iespējamiem riskiem, kā arī norādīs, kur meklēt palīdzību ārkārtas situācijās. Lietotnē, kuru uztur ĀM, atrodami ieteikumi ceļotājiem par nepieciešamajiem dokumentiem, drošību, apdrošināšanu, pieejami arī brīdinājumi par riskiem.

  Tāpat izveidota ceļojumu plānotāja funkcija ar atgādinājumiem par svarīgākajiem uzdevumiem, gatavojoties braucienam. Turpat atradīsi Latvijas pārstāvniecību un goda konsulu kontaktus un informāciju par palīdzību ārkārtas situācijās. Lietotne nodrošina ātras un ērtas saziņas iespējas ar Latvijas Ārlietu ministrijas Konsulāro dienestu ārkārtas situācijās 24/7 režīmā.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+