No nākamā gada pensiju 2. līmeņa uzkrājumus varēs arī mantot

Aktuāli
Santa.lv
Santa.lv
1. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
2020. gada 1. janvārī stāsies spēkā grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, kas paredz tiesības pensiju otrā līmeņa dalībniekiem novēlēt savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu. 1 289 000 pensiju 2. līmeņa dalībniekiem būs iespēja izvēlēties, vai uzkrājumu novēlēt mantojumā, pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam, vai ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā, informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA).

“Mēs vēlamies, lai pensiju 2. līmeņa dalībnieki būtu ne tikai informēti par iespējām, bet arī motivēti veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas, kas var izveidot drošu pamatu nākotnei gan pašam Valsts fondēto pensiju shēmas dalībniekam, gan viņa tuviniekiem dzīves grūtajā brīdī,” saka Ramona Petraviča, Latvijas Republikas labklājības ministre.

 „Līdz šim gadījumos, ja cilvēks nomirst, nesasniedzot pensijas vecumu, viņa uzkrātais kapitāls tiek ieskaitīts sociālās apdrošināšanas budžetā un to izmanto pensiju izmaksai pašreizējiem pensionāriem, tai skaitā mirušā pensionāra apgādībā esošiem ģimenes locekļiem, kuriem ir tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju. Taču pēc būtības pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls ir cilvēka īpašums, un ir tikai loģiski, ka pats cilvēks var izvēlēties, kā ar uzkrājumu rīkoties viņa nāves gadījumā. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras uzdevums ir reģistrēt šo izvēli un cilvēka nāves gadījumā novirzīt uzkrāto naudu atbilstoši mirušā izvēlei,” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) direktore Inese Šmitiņa.

Pēc VSAA datiem, 2019. gada 30. septembrī gandrīz puse jeb 49% no visiem 1 289 547 pensiju 2. līmeņa dalībniekiem bija uzkrājuši līdz 2 tūkstošiem eiro, 29% no 2 līdz 5 tūkstošiem eiro, 16% 5–10 tūkstošus eiro, bet 6% – vairāk par 10 tūkstošiem eiro lielu kapitālu.

  • 2019.gada deviņos mēnešos miruši 4 130 dalībnieki, viņu uzkrātais kapitāls ir 8,5 miljoni eiro.

 

mirušo dalībnieku skaits

vidējais vecums, gadi

uzkrātais kapitāls, milj. eiro

vidēji uz 1 dalībnieku, eiro

Kopā

4 130

52,6

8, 54

2 068

vīrieši

2 912

52,3

5,82

1 998

sievietes

1 218

53,5

2,72

2 235

Finanšu nozares asociācijas finanšu instrumentu tirgus un ieguldījumu pakalpojumu komitejas līdzpriekšsēdētāja Kristīne Lomanovska pauž gandarījumu par likuma grozījumiem, jo diskusijas par to jau sen ir rosinātas, un beidzot atrasts, kā šīs izmaiņas īstenot. “Uzskatām, ka tās dos būtisku pienesumu valsts pensiju sistēmas stiprināšanai, jo pieaugs motivācija maksāt nodokļus,” viņa uzsver. 

Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš aicina iedzīvotājus aktīvāk iesaistīties lēmuma pieņemšanas procesā un veikt savu izvēli. “Turpmāk, kārtojot mantojuma lietas, notāri iekļaus pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu kopējā mantojuma masā, ja pensiju vecumu nesasniegušais cilvēks izvēlēsies novēlēt savu pensiju uzkrājumu mantojumā,” saka Jānis Skrastiņš.

Lai informētu iedzīvotājus par gaidāmajām pārmaiņām un uzkrājumu novēlēšanas iespējām, VSAA novembrī uzsāk  informatīvu kampaņu “Kam Pensiju?”, kuras laikā iedzīvotājiem tiks  skaidroti jaunie nosacījumi, kā arī varēs pieteikties atgādinājuma saņemšanai no VSAA, lai jaunajā gadā izmantotu iespēju veikt izvēli un paziņot par to VSAA.

Plašāk par izvēles iespējām var uzzināt kampaņas mājaslapā www.kampensiju.lv.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+