Kā atturēties?
Uztura speciāliste ir pārliecināta, ka topošajai māmiņai ir jāseko līdzi savam ikdienas uzturam, un norāda, ka ir vairāki veidi, kā sevi palutināt veselīgi. «Protams, nav tādu brīnumlīdzekļu, kas topošo māmiņu atturētu no vēlmes apēst to, kā ļoti, ļoti kārojas. Un dažkārt sevi atturēt no našķošanās nemaz nevajag. Labāk vienu reizi pagrēkot nekā sevi ilgstoši mocīt ar domām par to, ka tik ļoti kaut ko gribas apēst, jo arī tas ne pie kā laba nenovedīs.
Katrai sievietei gaidību laikā kārojas ko citu: kāda gribēs burgeru, cita – saldumus, bet vēl kāda – marinējumus. Ja ļoti gribas burgeru, to var pagatavot arī pats. Pirmkārt, tas aizņems zināmu laiku, un, iespējams, apetīte būs jau samazinājusies. Otrkārt, burgeru gatavošana mājās dod iespēju pašai izvēlēties, kādas kvalitātes produktus izmantot. Un, treškārt, būs ne tikai garšīgi, bet arī aizraujoši!»
Ja ir vēlme ievērot veselīga un sabalansēta uztura pamatprincipus, jāatturas arī no ēšanas vēlu vakaros vai naktīs.
Kristīne Sekace norāda, ka vēlme pēc ēdiena vēlu vakaros ir cieši saistīta ar nepareizu uzturu dienas laikā. «Ja visu dienu nekas prātīgs nebūs ēsts, vakarā apetīte būs liela. Organisms pieprasīs uzņemt enerģiju. Tādēļ grūtniecības laikā īpaši jāseko līdzi tam, lai tiktu ievērotas biežas ēdienreizes, bet mazās porcijās.»
Ja ir vēlme pēc našķiem, uztura speciāliste iesaka izmēģināt, piemēram, pagatavot augļu salātus vai sajaukt biezpienu ar medu, dažādām ogām un kanēli. «Jāmeklē veselīgas alternatīvas, un šādu variantu ir patiešām ļoti daudz. Nereti mammas ir iegrimušas tik lielā rutīnā, ka neiedomājas par dažādām ēdienu variācijām,» atzīst Kristīne Sekace, mudinot topošās māmiņas uztura ziņā kļūt radošākām.
Optimāls svara pieaugums
Tas, cik daudz sievietei grūtniecības laikā būtu ieteicams pieņemties svarā, atkarīgs no viņas svara pirms grūtniecības iestāšanās. «Optimālais svara pieaugums grūtniecības laikā ir 11–16 kilogramu. Ja sieviete pirms grūtniecības svērusi maz, viņa var pieņemties vairāk nekā topošā māmiņa, kam jau sākotnēji bijis liekais svars.
Katrs liekais kilograms, ko māmiņa iegūst grūtniecības laikā, palielina risku arī bērnam pieaugušā vecumā iegūt lieko svaru,» norāda uztura speciāliste. Tāpat, jo lielāks būs topošās māmiņas svara pieaugums, jo lielāks risks, ka mazulis paaugoties var saskarties ar dažādām veselības problēmām. «Tas, ko māmiņa darījusi grūtniecības laikā, tiek ieprogrammēts bērniņam nākotnē. Nepareizs uzturs grūtniecības laikā var radīt risku bērnam saslimt ar sirds un asinsvadu kaitēm, otrā tipa cukura diabētu, kā arī atsaukties uz bērna smadzeņu darbību – veicināt hiperaktivitāti, depresiju un uzvedības traucējumus,» norāda speciāliste.
Izvēloties sabalansētu uzturu, topošā māmiņa rūpējas arī par savu labsajūtu un veselību.
«Sievietei gaidību laikā ir jāuzņem omega 3 taukskābes, kalcijs, jods, folijskābe, D vitamīns, C vitamīns, dzelzs. To visu var uzņemt, ievērojot pareiza uztura pamatprincipus. Ogļhidrāti ir enerģijas avots, olbaltumvielas rūpējas par muskuļu masu un imunitāti, eļļas – par matu veselīgumu un ādu, savukārt C un D vitamīns stiprina imūnsistēmu. Ja organismam kaut kā trūks, agrāk vai vēlāk tas liks par sevi manīt,» skaidro uztura speciāliste.
Ko ēst? No kā izvairīties?
Uztura speciāliste Kristīne Sekace ir pārliecināta – topošās māmiņas ir ļoti labi informētas par to, ka grūtniecības laikā nedrīkst ēst par diviem, tomēr ieradumiem ir liels spēks. «Zināms, ka jauni ieradumi nostiprinās vidēji sešu mēnešu laikā. Ja sieviete ir pieradusi pie neveselīgas pārtikas, no tā atradināties būs grūti. Cilvēks pēc dabas ir vājš, tādēļ ir labi, ja topošā māmiņa meklē kādu, kas sniegtu atbalstu, dalītos pieredzē un dotu padomus. Protams, jāatceras – ne visiem der viena un tā pati recepte.
Grūtniecības laikā ir jāēd tikpat veselīgi kā jebkurā citā dzīves posmā.
Tikai grūtniecības pēdējā trimestrī topošajai māmiņai ik dienu papildus vajadzētu uzņemt 300 kaloriju (tā var būt viena smalkmaizīte, bet var būt arī kārtīga salātu porcija un gaļas gabals). Lai saprastu, ko nozīmē ēst veselīgi un sabalansēti, jāatceras par veselīgā uztura šķīvja principu. Pusi šķīvja aizņem dārzeņi, viena ceturtā daļa – graudaugi, vēl viena ceturtā daļa – augu valsts vai dzīvnieku valsts olbaltumvielas, kā arī tauki. Ja dienas laikā tiek apēstas trīs šādas porcijas, vakaros nevajadzētu just izsalkumu.
Starp ēdienreizēm noteikti drīkst apēst kādu augli vai dārzeni, izdzert glāzi kefīra vai paniņu,» iesaka speciāliste. Topošajai māmiņai, tāpat kā ikvienam no mums, ik dienu nepieciešams dzert arī ūdeni, tomēr ar ūdens daudzumu nevajadzētu pārspīlēt.
«Ja pirms grūtniecības sieviete ikdienā ūdeni nav dzērusi tikpat kā nemaz, nebūtu prātīgi pēkšņi sākt dzert rekomendētos divus litrus dienā. Ūdens daudzumu vajadzētu palielināt pakāpeniski, vērojot ķermeņa reakciju. Ja sievietei rodas tūska, arī tad nedrīkst pārspīlēt ar izdzertā ūdens daudzumu, drīzāk jāpārskata ēdienkarte – vai ikdienā nelieto pārāk daudz sāls vai marinējumu.»