• Veselīgs uzturs grūtniecei. Ko drīkst un ko nekādā gadījumā nevajadzētu ēst?

    Grūtniecība
    Tīna Sidoroviča
    Tīna Sidoroviča
    23. decembris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vai tiešām visi produkti, kurus uzskata par grūtniecei kaitīgiem, tādi arī ir? Kā ēst pilnvērtīgi, bet pārlieku nepieņemties svarā? Vai ar uzturu pietiek, lai uzņemtu visu vajadzīgo? Konsultē uztura speciāliste veselības centrā Vivendi un klīnikā EGV, lektore Rīgas Stradiņa universitātē Eva Kataja.

    Uztura speciāliste Eva Kataja kopā ar studentiem analizējusi pētījumu par grūtnieču uztura ietekmi uz viņu bērniem tad, kad viņiem jau ir septiņi gadi. Pētījumā tika salīdzināta rafinēto (baltmaize, smalkmaizītes) un pilngraudu (auzu pārslas, rupjmaize) ogļhidrātu lietošana uzturā. Atklājās, ka tad, ja grūtniece vairāk lietojusi uzturā rafinētos ogļhidrātus, bērnam ir lielāks liekā svara un aptaukošanās risks septiņu gadu vecumā. Protams, bērns nepiedzimst jau aptaukojies, bet viņam ir lielāka tendence šo slimību iegūt. (Un, protams, liela ietekme ir arī videi, kādā bērns aug, un tam, kā viņš ēd.) Galvenā doma, ko apliecina šis pētījums, – grūtniecības laikā jāēd pēc iespējas daudzveidīgi un pilnvērtīgi, paturot prātā, ka ietekmējam ne tikai savus veselības rādītājus (cukura līmeni, svaru), bet arī gaidāmā bērniņa veselību. Svarīgi ir sev nevis aizliegt ēst, bet domāt līdzi. Uzturā jābūt gan pilngraudu produktiem, gan dārzeņiem un augļiem. Ja uznāk liela kāre pēc kaut kā konkrēta, piemēram, saldumiem, nevajadzētu pārtikt tikai no tiem.

    Produkti, kurus neiesaka grūtniecēm

     

    Sieri ar pelējumu

    Noteikti ir dzirdēts, ka siers ar pelējumu grūtniecei nav vēlams. Patiesībā ne jau par pelējumu ir satraukums, bet gan visi mīkstie sieri, kas gatavoti no nepasterizēta piena (piemēram, fetas siers). Tieši nepasterizētais piens ir riska faktors, jo no tā gatavotajos produktos var slēpties listērijas – baktērijas, kas var izraisīt dažādas grūtniecības komplikācijas, arī spontāno abortu un priekšlaicīgas dzemdības. Tāpēc, ja tev ir kāda iecienīta mīkstā siera šķirne, pirms ēšanas der noskaidrot, vai tas gatavots no pasterizēta vai nepasterizēta piena. Arī citi nepasterizēti piena produkti (mājās gatavots jogurts, kefīrs) vai vienkārši svaigs piens var slēpt sevī listērijas. Savukārt cietos sierus var ēst pavisam droši, jo tajos ir stipri mazāk ūdens, kas padara tos mazāk pievilcīgus baktērijām.

     

    Svaigas olas

    Gogelmogels (sakulti olu dzeltenumi ar cukuru), mājas saldējumi, paštaisīta Cēzara salātu mērce, majonēze un citi ēdieni, kam pievienotas svaigas olas, grūtniecei nav ieteicami, jo tur var būt ieperinājušās cita veida baktērijas – salmonellas. Salmonelozei raksturīga stipra vemšana, krampji vēderā un caureja, kas mazuli, visticamāk, neskars, taču pamatīgi novājinās pašu grūtnieci.

    Nemazgāti dārzeņi

    Grūtniecēm iesaka neaizrauties ar nemazgātu augļu, ogu un dārzeņu ēšanu. Augsnes daļiņas, kas palikušas, piemēram, uz nemazgāta burkāna, var būt inficētas ar toksoplazmām, kuras apēdot iespējams inficēties. Toksoplazmozi izraisa parazīts Toxoplasma gondii, kas pēc bērna piedzimšanas var radīt redzes, dzirdes un uztveres traucējumus.

     

    Alkohols

    Alkoholu neviens speciālists visā civilizētajā pasaulē neļaus grūtniecei lietot. Tajā pašā laikā nevajadzētu celt paniku – pāris malku vīna vai alus grūtniecei un mazulim nekaitēs. Protams, no regulāras grādīgo dzērienu baudīšanas gan ir jāatsakās, lai neveicinātu bērna attīstības traucējumus. Jo alkohols ir toksisks – tā ir inde – un nav domāts ikdienas lietošanai grūtniecības laikā.

     

    Kafija

    Alkohols un kafija nereti tiek likti vienā maisā, tomēr tas nav gluži pareizi. Izdzert glāzi alus vai krūzi kafijas dienā nav viens un tas pats. Liels daudzums kofeīna tiek saistīts ar spontānā abortu risku, taču līdz 200 mg kofeīna dienā grūtniecei ir atļauts lietot. Tādēļ, ja dzīvot bez kafijas šķiet neiespējami, krūze dienā ļaunumu nenodarīs.

     

    Termiski neapstrādāti dzīvnieku valsts produkti

    Lai mazinātu jebkādus riska faktorus, grūtniecēm iesaka izvairīties no neapstrādātiem (jēliem) produktiem1 Nepietiekami izcepta gaļa un svaigi jūras produkti ir potenciāls koliformo baktēriju, toksoplazmu un salmonellu avots, kas saindēšanās gadījumā var kaitēt gan grūtnieces, gan mazuļa veselībai. Mūsdienās pārtikas kontrole ir diezgan augstā līmenī, tāpēc, ja, iegādājas produktus no drošiem avotiem, nevis Taizemē no ielu tirgotājiem, risks saindēties ir minimāls. Likteni izaicināt noteikti nevajadzētu, svaigas lašmaizes, tartarus un pusjēlus steikus ēdot katru dienu, bet, ja ļoti sakārojas suši vai laša tartara, savu kāri drīkst apmierināt. Galvenais – pievērst uzmanību produkta kvalitātei un tam, vai ir ievērotas visas higiēnas prasības.

     

    Lielās zivis

    Haizivs, zobenzivs, tintes zivs un karaliskā skumbrija – šīs zivis grūtniecēm neiesaka, jo to sastāvā ir samērā daudz dzīvsudraba. Tas iejaucas augļa smadzeņu un nervu sistēmas normālā attīstībā. Tiesa, šīs zivis nav pārāk iecienītas mūsu uzturā, tāpēc grūtniecēm par tām nebūtu jāsatraucas. Arī citas zivis, piemēram, tuncis un lasis, satur smagos metālus, tomēr nelielās devās tās riskus nerada.

     

    Aknas

    Aknas satur daudz A vitamīna, tāpēc grūtniecēm neiesaka ēst aknu pastēti, aknu plācenīšus, stroganovu un citus aknu ēdienus. Arī dzert pārmēru daudz burkānu sulu, jo arī tajā ir A vitamīns – ūdenī nešķīstošs vitamīns, kura pārlieku augsta koncentrācija organismā var kļūt kaitīga grūtnieces un mazuļa veselībai. Tikai ar pārtikas produktiem vien vitamīnus gan ir grūti pārdozēt, arī A vitamīnu, ja vien aknas neēd katru dienu. Tāpēc galvenais, ko vajadzētu ievērot, mērenību. Ja apēdīsi vienu pastētes maizīti vai ceptu aknu porciju, nekas slikts nenotiks. Vairāk ar pārdozēšanu jāuzmanās tām grūtniecēm, kuras lieto kompleksos vitamīnus, kas jau satur A vitamīnu.

     

    Dīgsti

    Kas to būtu domājis, ka veselīgie dīgsti un kreses ir potenciāli bīstams produkts grūtniecei! Tas ir tāpēc, ka dīgstu sēkliņās nemanītas var iedzīvoties baktērijas. Arī tad, ja dīgstus noskalo, daļa baktēriju var palikt uz produkta. Ja dīgsti tiek termiski apstrādāti, tos var droši ēst. Savukārt svaigā veidā iesaku labāk mieloties ar kresītēm jeb zaļajām dīgstu daļām un pirms lietošanas tās noskalot.

     

    Saldumi un cukurs

    Saldumus un augļus, kas satur daudz cukura (vīnogas, banānus u. c.), neiesaka lietot tām māmiņām, kam konstatēts gestācijas jeb grūtniecības diabēts. Līdzīgi ieteikumi var būt, ja ultrasonogrāfijas izmeklējumi apliecina, ka bērns jau izaudzis gana liels. Te gan svarīgi atcerēties, ka nevar tikai kaut ko izslēgt no uztura, jādomā arī, ar ko to aizstās. Piemēram, ja grūtniece augļus neēd, bet saldo garšu gribas tik un tā, būtu pilnīgi nepareizi to aizstāt ar kūkām, bulciņām un konfektēm.

    Strikts augļiem nē! var radīt pretēju efektu, proti, neēdot ne augļus, ne ogas, grūtniece neuzņem vajadzīgos vitamīnus, minerālvielas, antioksidantus, bet, iespējams, cukurus uzņem ar citiem produktiem – daudz nevērtīgākiem un neveselīgākiem. Augļi tomēr ir veids, kā uzņemt C vitamīnu un citas bioloģiski aktīvas vielas, nelietojot kapsulas, tādēļ pilnībā atteikties no visiem augļiem un ogām nevajadzētu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē