Uzzini, ko ir aizliegts darīt pie stūres!

Praktiski padomi
Auto Bild
Auto Bild
15. jūlijs, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Auto Bild
Vadīt auto, runājot pa telefonu, ir aizliegts. Tomēr izdzert vienu aliņu pie stūres ir atļauts. Kāpēc lai to netukšotu, izmeties kails? Noskaidrosim galu galā, ko automašīnā drīkst darīt, bet kāds sods pienākas par aizliegtajiem ieradumiem.

Desmit gadus attālā pavasarī policijas uzmanību izpelnījās kāds Dainis D. Nepilnus 40 gadus vecais vīrs ar savu Volkswagen Golf ap pusdiviem naktī brauca pa autoceļu A7 virzienā uz Bausku. Auto nepārsniedza atļauto ātrumu, gaismas bija ieslēgtas. Policisti, vēlīno braucēju apturējuši dokumentu pārbaudei, sākumā bija ļoti pārsteigti, jo vadītājs… bija pilnīgi kails.

Uzklausījuši Daiņa stāstu par draudzīgu izjokošanu un pārliecinājušies, ka vadītājs nav iereibis, viņi izteica kailajam lidonim brīdinājumu un ļāva ceļu turpināt. Latvijas likumdošanā faktiski nekur nav noteikts, ka cilvēks savā automašīnā nedrīkstētu atrasties kails. Tomēr, ja tas notiek sabiedriskās vietā – pilsētas centrā, sastrēgumos, krustojumos –, tad šādu ekshibicionismu var uzskatīt par sīko huligānismu. To nosaka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 167. pants.

Par lamāšanos necenzētiem vārdiem sabiedriskās vietās, apvainojošu uzmākšanos un citām tamlīdzīgām darbībām, kas traucē sabiedrisko mieru un kārtību, var piemērot naudas sodu no septiņdesmit līdz piecsimt euro.

Gadījumā, ja Dainis nebūtu bijis viens..? Sekss un autobraukšana ir nesavienojamas lietas! Ko par to saka Ceļu satiksmes noteikumi? 19. pantā teikts, ka ceļu satiksmes dalībniekiem jārīkojas tā, lai neradītu satiksmei bīstamas vai traucējošas situācijas un nenodarītu zaudējumus. Tātad sekss pie stūres neiet cauri. Un var tikt sodīts. To policija var traktēt arī kā agresīvu braukšanu, t.i., par tādu, kas apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus un var izraisīt avārijas situācijas, par ko var piespriest 70 – 280 eiro naudas sodu un 6 soda punktus.

Šajā gadījumā varam uzskatīt, ka mūsu pieminētajam Dainim D. diezgan paveicās, jo viņa kailums nebija tīša izrādīšanās un nevienu citu sabiedrībā nebija aizskāris. No jokiem pie realitātes. Kā izrādās, likums neaizliedz pie stūres darīt lērums lietu. Lielāko daļu no tām gan mēs ieteiktu izskaust vai nekad nemēģināt.

Autovadītāju ieradumi, kurus neiesakām izpildīt braucot

 • Dzert alu

Prozit, policista kungs! Dzert alu pie stūres nav aizliegts. Tomēr uzmanieties: ja iekļūsiet satiksmes negadījumā, policija un tiesa jūsu niekošanos ar alkoholu var uzskatīt par vainu pastiprinošu apstākli. Latvijā maksimāli atļautas ir 0,5 promiles. Par lielāku alkohola koncentrāciju draud atbildība par braukšanu dzērumā. Jaunajiem vadītājiem pieļaujamas tikai 0,2 promiles. Ja aizdzersieties kārtīgi, tā virs 1,5 promilēm – administratīvais arests no 10 līdz 15 diennaktīm, naudas sods no 1200 līdz 1400 eiro, kā arī tiek atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz 4 gadiem.

 • Vadīt navigāciju

Miljoniem autovadītāju brauciena laikā koriģē maršrutu, ievadot jaunus interesējošus punktus vai mainot galamērķi. To gan vēlams darīt automašīnai stāvot. Pirmkārt, braucot nevajadzētu novērsties no ceļa. Otrkārt, policija to var traktēt kā viedierīces lietošanu. Par to varat tikt sodīts – 25 līdz 100 eiro,

 • Mainīt CD

Mūzika radio par garlaicīgu? Kādēļ lai neizmantotu iespēju paklausīties savu iemīļoto CD – pavisam legāli. Tomēr disku maiņa nebūs attaisnojums avārijas gadījumā.

 • Braukt maskā

Doties uz karnevālu pilnā ekipējumā ir atļauts. Tomēr nebūtu labi, ja tas traucētu pārskatīt situāciju uz ceļa.

 • Runāt pa rāciju

Kravas auto šoferi to dara bieži. Beidzamā laikā to iecienījuši arī vieglo auto vadītāji. Turēt rokā rācijas mikrofonu nav aizliegts – nav jau telefons.

 • Apēst maizīti

Pabrokastot – tādēļ neviens policists jums pārmetumus neizteiks. Tomēr mēs iesakām: labāk paēst braukšanas pārtraukumā – lai izšļukusi desas šķēle nekļūst par draudu satiksmes drošībai…

 • Aizsmēķēt cigareti

Cigaretes aizsmēķēšanai nevajadzētu novērst uzmanību no ceļa. Sarežģītāk ir braucot piebāzt pīpi vai sagatavot uztinamu smēķi. Smird gan visi trīs vienādi, tādēļ pīpēt labāk būtu ārpus auto. Elektriskā cigarete ir vieglāk lietojama, taču tas ir traucēklis jebkurā gadījumā.

 • Dzert kafiju

Kāpēc ne! Tomēr, ja apturēsiet auto un mierīgi iemalkosiet kafiju, atpūtīsieties pilnvērtīgāk un neradīsiet arī draudu satiksmes drošībai.

 • Lasīt avīzi

Sastrēgumā tas ir atļauts. Normāli braucot, tas ir ļoti riskanti, turklāt jūs tiksiet atzīts par vainīgu, ja gadīsies kāda ķibele.

 • Cilāt kājas

Atpūtināt kreiso kāju, uzliekot uz paneļa – nav aizliegts. Tomēr šādi jūs nebūsiet gatavs reaģēt avārijas situācijā un atkal tiksiet vainots visās nelaimēs, ja kas atgadīsies.

 • Braukt ar nepiemērotiem apaviem

Avārijas gadījumā jūs var atzīt par līdzvainīgu vai piešūt paviršu braukšanu, ja būsiet vadījis auto ar nepiemērotiem apaviem (smagiem zābakiem, apaviem ar augstiem papēžiem, iešļūcenēm).

 • Lietot austiņas

Ja kāds gūs savainojumus tādēļ, ka jūs nedzirdējāt brīdinājuma signālu, tas var tikt klasificēts kā miesas bojājumu nodarīšana aiz neuzmanības! Ja sadursieties ar operatīvo transportu, daļa vainas būs jāuzņemas jums.

 • Runāt pa telefonu

Par šādu pārkāpumu šobrīd par to pienākas brīdinājums vai 15 eiro naudas sods, taču ministrija vēlas soda apmēru noteikt robežās no 25 līdz pat 100 eiro. Līdzīgi tiek klasificēta arī SMS lasīšana vai sērfošana sociālajos tīklos.

Rezumējums

Kā redzams – tiesības daudz, bet pienākumu maz… Mūsu ieteikums ir turēt abas rokas uz stūres, abas ausis vaļā un acu pāri vērst apkārtējam ceļam. Lai mums visiem drošs brauciens.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+