• Šobrīd

  weather img

  Rīga -1°C Migla, D vējš, 2.06 m/s

  Sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem pieaug, atlīdzībās izmaksāts jau tuvu miljonam eiro

  Aktuāli
  Auto Latvija
  Auto Latvija
  17. jūnijs, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Vidēji 100 atlīdzības pieteikumu ik mēnesi – tāda ir apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) šī gada pirmo piecu mēnešu KASKO atlīdzību statistika par negadījumiem, kurus izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši meža dzīvnieki. Atlīdzībās par sadursmēm ar meža zvēriem šogad auto īpašniekiem izmaksāti 800 000 eiro, kas ir par 15% vairāk nekā pērn.

  Saskaņā ar BALTA apkopoto statistiku kopumā atlīdzību pieteikumu skaits ir palielinājies par 10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Gada griezumā visvairāk negadījumu uz ceļa ar meža zvēriem notiek aprīlī un maijā, kā arī gada tumšajos mēnešos – no oktobra līdz janvārim.

  “Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad ne tikai ievērojami pieaudzis reģistrēto negadījumu skaits, bet tie ir arī krietni smagāki, automašīnām nodarot ievērojami lielākus postījumus un pamatīgus zaudējumus. Vidējā KASKO atlīdzība pēc auto sadursmes ar dzīvnieku ir 1515 eiro, bet kopumā šogad atlīdzībās par auto sadursmēm ar meža zvēriem izmaksātais jau tuvojas vienam miljonam eiro,” norāda Kristaps Liecinieks, BALTA Transporta produktu un riska parakstīšanas pārvaldes vadītājs.

  Visbiežāk – gandrīz divās trešdaļās gadījumu – auto saskrienas ar stirnām, retāk ar tādiem lieliem dzīvniekiem kā aļņi un brieži.

  Īpaši bīstams ir alnis, liels, smags un neizlēmīgs, līdz ar to arī visai neprognozējams dzīvnieks. Alnis var iziet uz ceļa un apjukt, nespējot izlemt, iet uz priekšu vai atpakaļ. Savukārt stirnas un mežacūkas var strauji izskriet uz ceļa; būtiski ņemt vērā, ka tām noteikti var sekot vēl citas.

  “Lai gan sadursmes ar dzīvniekiem notiek daudz retāk nekā transportlīdzekļu savstarpējās sadursmes, redzam, ka katru gadu ar meža zvēriem notikušo sadursmju skaits pieaug. Šādu negadījumu sekas parasti ir ļoti nopietnas, tāpēc arī zaudējumu apmērs – krietni lielāks. Atzinīgi vērtējama ir VAS “Latvijas Valsts ceļi” iniciatīva uz Latvijas ceļiem realizēt divus pilotprojektus: uz ceļa signālstabiņiem piestiprināt meža dzīvnieku atbaidītājus, kas varētu palīdzēt novērst autotransporta sadursmes ar dzīvniekiem, un izvietot dzīvnieku klātbūtnes noteikšanas ierīces, kas aktivizēs mainīgās ceļazīmes pirms dzīvnieku pārejas zonas, brīdinot autovadītājus un liekot samazināt braukšanas ātrumu,” stāsta K. Liecinieks.

  Lielākā KASKO atlīdzība, ko šogad izmaksājusi BALTA, sasniegusi 19 000 eiro, pēc kāda FIAT Ducato sadursmes ar alni. Taču nedrīkst novērtēt par zemu arī mazākus dzīvniekus – stirna, kas sver 20 kg, automašīnai braucot ar ātrumu 100 km/h, ielido logā ar vienas tonnas spēku. Diemžēl šajos negadījumos nereti cieš arī cilvēki, turklāt ne vien autovadītājs, bet arī pasažieri.

  “Ņemot vērā negadījumu skaita pieaugošo tendenci, auto īpašniekiem iesakām parūpēties ne tikai par KASKO apdrošināšanu savam spēkratam, bet arī auto pasažieru nelaimes gadījumu risku, jo diemžēl tieši pasažieri nereti gūst visnopietnākos savainojumus šādās sadursmēs,” skaidro K. Liecinieks.

  Lai pasargātu gan sevi un līdzbraucējus, gan savu spēkratu, BALTA atgādina:

  • bīstamākais diennakts laiks ir krēslas iestāšanās un agrs rīts;
  • ceļa posmos, kur izvietotās ceļazīmes norāda par iespējamu meža dzīvnieku klātbūtni un kuri ved caur mežu masīvu, ieteicams samazināt braukšanas ātrumu;
  • saskaņā ar likumdošanu neatkarīgi no tā, vai notikusi sadursme ar savvaļas dzīvnieku, vai mājdzīvnieku, par notikušo jāziņo policijai un atstāt notikuma vietu nedrīkst;
  • svarīgi atcerēties, ka traumēts dzīvnieks pēc sadursmes var uzbrukt, tāpēc vislabāk tam netuvoties. Policija par notikušo informēs attiecīgos dienestus, kas nepieciešamības gadījumā sniegs dzīvniekam palīdzību.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+