• Šobrīd

  weather img

  Rīga +19°C Daļēji apmācies, D/DR vējš, 5.66 m/s

  Sekss grūtniecības laikā. Kas tev par to jāzina?

  Grūtniecība
  Dace Rudzīte
  Dace Rudzīte
  11. septembris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Freepik
  Mīlēties grūtniecības laikā ne tikai var, bet arī vajag, jo intīmā tuvība ir viena no svarīgākajām pāri vienojošajām saitēm. Konsultē Baiba Stikute vecmāte, dūla, auglības atpazīšanas metodes instruktore un ginekoloģe Daiga Baranovska.

  Līdz ar grūtniecības iestāšanos sievietes seksuālā vēlme mainās – daļai topošo māmiņu tā pieaug un mīlēties gribas vairāk un biežāk, citām vēlme pēc intīmās tuvības mazinās. Kā mainīsies seksuālā apetīte, prognozēt nevar, jo mēs katra esam citāda. Sievietes seksualitāti grūtniecības laikā ietekmē hormoni – estrogēns un progesterons –, kas kāpj un svārstās, un to ietekmē svārstās arī seksuālā apetīte. Kā stāsta Baiba Stikute, ir pētījumi, kas apliecina, ka sievietes seksualitāte mainās atšķirībā no tā, vai gaidāms puika vai meitene. Ja gaida puiku, seksualitāte palielinās, jo zēns, jau augot mammas vēderā, sāk izdalīt vīrišķos hormonus, kas ietekmē mammas seksuālo aktivitāti. Savukārt meitenītes var pazemināt mammas libido, bet, protams, ne visām tā tas ir.

  Atlaid bremzes!

  Sievietes seksualitāte un vēlme pēc intīmās tuvības var būt dažāda – atkarībā no tā, kurš grūtniecības mēnesis rit.

  • Pirmajā trimestrī daudzām ir slikta dūša, nogurums, un tad mīlēties, protams, negribas. Mīlēties grūtniecības sākumā var traucēt arī tas, ka krūtis kļūst ļoti, ļoti jutīgas un piebriest. Lielai daļai sieviešu pieskaršanās krūtīm rada nepatīkamas sajūtas. Taču daļai topošo māmiņu ir tieši pretēja reakcija – jūtīgo krūšu aizskaršana uzbudina vēl vairāk! Ir sievietes, kuras arī grūtniecības sākumā jūtas labi, nemokās ar nelabumu vai miegainību, atlaiž bremzes un seksu tiešām izbauda. Sevišķi, ja pirms tam sieviete raizējusies par to, lai nepaliktu stāvoklī. Tāpat seksualitāte atšķiras, ja bērniņš pieteicies viegli vai bijis ļoti ilgi gaidīts un plānots. Jo ilgāk gaidīts un lolots, jo lielākas bailes viņam nodarīt pāri, tāpēc – nekāda seksa!
  • Otrajā trimestrī sieviete parasti jūtas labi, vēders vēl tik daudz netraucē, un tad var mīlēties uz pilnu klapi. Bet atkal – katra esam individuāla, vienām ļoti gribas mīlēties, citām vēlme nav tik izteikta. Grūtniecības laikā reproduktīvie orgāni – dzemde, maksts audi – tiek bagātīgi apasiņoti un piebriest. Daļai sieviešu tas rada seksuālu uzbudinājumu, bet citām nepatīkamas sajūtas, un tad vēlme mīlēties var sarukt. Otrajā trimestrī pārim jākļūst arī izdomas bagātam, jo tas var būt brīdis, kad mīlēties kā iepriekš vairs nav ērti, tad jāpamaina pozas vai jāizmēģina citi intīmās tuvības veidi, kas abiem ir pieņemami un sniedz apmierinājumu.
  • Arī pēdējā grūtniecības trimestrī daļai sieviešu seksualitāte var mazināties, daļai – kāpināties. Reizēm sievietei pieaug nogurums, šķiet, ka lielais puncis traucē. Taču, kā atzīst Baiba Stikute, ja pārim patiešām visu grūtniecības laiku negribas intīmo tuvību, tam pamatā var būt attiecību problēmas un mazulis ir tikai iegansts, lai izvairītos no seksa. Tāpat jārēķinās, ka grūtniecības laikā sievietes emocijas lēkā te augšā, te lejā un svārstās no lielas eiforijas līdz bailēm, kā es ar visu tikšu galā. Visas emocionālās svārstības atstāj iespaidu arī uz seksuālo vēlmi.

  Baiba Stikute novērojusi, ka daļai sieviešu uz grūtniecības beigām libido tomēr pieaug, un tas ir ļoti vērtīgi, jo intīmā tuvība ne tikai vairo sievietes pozitīvās izjūtas, bet vīrieša sperma mīkstina arī dzemdes kakliņu un palīdz gatavoties, vērties vaļā dzemdībām.

  Pirmo grūtniecības laiku intīmā tuvība vairāk ir pāra labsajūtai un priekam, bet pašās grūtniecības beigās tā tīri fizioloģiski palīdz gatavoties dzemdībām.

  Ne velti mīlēšanās ir viens no dabīgākajiem dzemdību stimulācijas veidiem, kas labi nostrādā, taču tikai ar nosacījumu, ka mazais ir gatavs piedzimšanai.

  Auglības atpazīšanas metodes instruktore arī uzsver, ka grūtniecības laikā sievietei paaugstinās hormona oksitocīna līmenis – tas ir mīlestības un baudas hormons. Tad kāpēc tam neļauties un neizbaudīt? Pēc dzemdībām hormonu līmenis krītas, sieviete maksimāli koncentrējas mazuļa aprūpei, bieži ir neizgulējusies, un vismaz pirmās sešas nedēļas pēc dzemdībām nekāda mīlēšanās neiznāk. Tāpēc ir vērts intīmo tuvību izbaudīt grūtniecības laikā!

  Pozas un biežums – pēc katra izvēles

  Ja abi jūtas labi un ir iekāre, mīlēties var kaut katru dienu – galvenais, lai sieviete ieklausās savā ķermenī. Baiba Stikute pat iesaka intīmajai tuvībai gatavoties un to ieplānot, īpaši sievietei svarīgi sagatavoties emocionāli – izdomāt kaut ko skaistu, romantisku, lai gan reizēm nepieciešams tikai saņemties. Kādā pozā grūtniecības laikā mīlējas, arī atkarīgs no pašu sajūtām – kā abi jūtas labi, tā lai dara. Mazuļa gaidīšanas laikā var ļauties arī eksperimentiem, jo daudzas iepriekš izmantotās pozas vairs nav ērtas un tad jāmeklē citas. Daļai sieviešu grūtniecības laikā mainās arī orgasma sasniegšanas veids, bet citas to šajā laikā piedzīvo pirmo reizi, jo jūtas daudz brīvāk un neuztraucas par neplānotu grūtniecību.

  Ja ierastā tuvība vairs neuzrunā

  Intīmā tuvība nav tikai sekss un dzimumakts. Ja pāris kādu iemeslu dēļ nolēmis atturēties no seksa, arī skūpsti, glāsti, maigums un citi mīļuma izrādīšanas veidi gan paceļ oksitocīna līmeni, gan veicina dzemdību sākšanos. Ja partneri nejūtas neērti, grūtniecības laikā var nodarboties ar masturbāciju, var izmēģināt kādu seksa rotaļlietu. Grūtniecības laikā nav aizliegts arī orālais sekss, lai gan par to viedokļi dalās, jo mute ir viens no nehigiēniskākajiem orgāniem. Kā atzīmē Baiba Stikute, ja kāds no pāra ir saaukstējies, ja viņam ir herpesvīruss vai cita slimība, ar orālo seksu nodarboties nevajadzētu. Grūtniecības laikā nav ieteicams anālais sekss, jo tādējādi var pārnest zarnu trakta baktērijas uz sievietes maksti un iedzīvoties infekcijās, kas var radīt bēdīgas sekas. Turklāt sievietei grūtniecības laikā var būt palielināti hemoroidālie mezgli, un arī tie var sagādāt problēmas.

  Izplatītākie mīti, kāpēc pāri atturas no seksa

  • Gan sievietes, gan vīrieši mīlēšanās laikā baidās nodarīt pāri bērniņam. Taču mazo nav iespējams savainot! Mazulītis peld augļūdens pūslī, dzemdes kakliņš ir divus trīs centimetrus garš, un tas ir kā aizvērti vārtiņi. Vēl priekšā ir gļotu korķis, tāpēc līdz bērnam nekas nonākt nevar. Reizēm sievietei šķiet, ka vīrietis ieiet pārāk dziļi, tad to abi var pārrunāt un mazliet pakoriģēt, izvēlēties pozas, lai abi justos labi. Taču bērnam pāri nodarīt nevar. Tieši otrādi. Lai gan to gan grūti izmērīt, secināts: ja mammai ir pozitīvas emocijas, arī mazulītis to sajūt un arī jūtas labi. Reizēm topošās māmiņas atzīst, ka pēc tuvības bērniņš kļūst aktīvāks. Ko viņš ar to grib pateikt? Vai viņam patika vai nepatika? Bet mazais ir aktīvāks tāpēc, ka mammai seksa laikā paātrinās sirdsdarbība, viņa kļūst enerģijas pilnāka, to sajūt arī bērniņš, un tas nav nekas slikts. Orgasma laikā dzemde mazliet savelkas, bet arī tas ir normāli un nekādas problēmas bērnam nespēj radīt. Kā zina teikt Baiba Stikute, bērniņš drīzāk jūtas tā kā mazliet pamasēts no visām pusēm, turklāt šīs sajūtas ātri pāriet. Ja mammai ir liels vēders, bērns, vecākiem mīlējoties, nedaudz šūpojas un kustas līdzi, bet viņam droši vien tas ir patīkami – tā vismaz var domāt, jo piedzimstot bērniem arī patīk, ka viņus šūpo, tas viņus nomierina.
  • Grūtniecības pārtraukšanās risks ir vēl viens bubulis, no kā jaunie vecāki baidās. Taču, ja sieviete ir vesela, ja grūtniecība norit labi un nekādu risku nav, šīm bažām nav itin nekāda pamata. Protams, ja iepriekš piedzīvota neveiksmīga grūtniecība vai aborts, tad gan ārsts iesaka no intīmās tuvības atturēties, vismaz pirmajā trimestrī.
  • Daļa mammu baidās no intīmās tuvības, jo domā, ka viņas ķermenis vairs nav tik skaists un ka viņa nav tik iekārojama. Baiba Stikute skaidro, ka tas ir stāsts par sevis un savas sievišķības pieņemšanu un to, vai sieviete pieņem sevi arī kā mammu, ne tikai sievieti. Sabiedrībā valdošais skaistuma kults un vēlme izskatīties perfekti daudzas sievietes iedzen stresā, un arī tas ir stāsts par sevis pieņemšanu. Vai pieņemu sevi tāda, kāda esmu, vai esmu skaista tikai tad, ja atbilstu kaut kādiem standartiem. Grūtniecības laikā mainās arī dzimumorgāni, tiem vairāk pieplūst asinis, tie kļūst tumšāki, un daļa sieviešu uztraucas par to, kā izskatās tur lejā. Parādās arī vairāk izdalījumu, un, lai gan tuvībai tas ir labi, sievietes tas mulsina. Nereti arī vīrietis izmet kādu neveiklu vai kritisku frāzi par sievietes vizuālajām izmaiņām – tas viņas izjūtas tikai pasliktina un var būt pat traumējoši. Taču no dabas tā ielikts, ka gaidību laikā sieviete kļūst sievišķīgāka, skaistāka un no viņas nāk īpašs starojums.
  • Pastāv arī mīts, ka vīrieša spermas dēļ bērniņš var izslīdēt ārā. Tas gan nav iespējams, tāpat kā nevar otrreiz palikt stāvoklī. Tā kā dzemdes kakliņš ir slēgts, tas spermu tālāk nelaiž un mazuli nekādi nevar ietekmēt. Turklāt grūtniecības beigās sperma var lieti noderēt – proti, ar to sievietes organismā nokļūst prostaglandīni, līdzīgi tiem, ko izmanto dzemdību ierosināšanai un kas palīdz sākties dzemdībām. Bet tas strādā tikai tad, kad sievietes ķermenis ir gatavs dzemdībām – pašā grūtniecības beigu posmā. Tāpat spermā ir daudz vērtīgu vielu, kas sievietei dod enerģiju, dzīvesprieku, uzlabo ādu. Dabiska tuvība, kad vīrieša sperma nonāk sievietes organismā, svarīga arī pirms pāris ieņēmis mazuli, jo tā samazina preeklampsijas jeb vēlīnās toksikozes risku grūtniecības laikā.

  Kad no intīmās tuvības atturēties?

  Ginekoloģe Daiga Baranovska skaidro, ka mīlēties grūtniecības laikā nav ieteicams tikai atsevišķos gadījumos.

  • Ja ir nopietni grūtniecības pārtraukšanās draudi, piemēram, asiņošana hematomas dēļ vai placentas atslāņošanās neatkarīgi no grūtniecības laika. Hematoma biežāk mēdz būt grūtniecības pirmajā trimestrī, kad tā uzsūcas, apmēram pēc divām nedēļām var atsākt mīlēties.
  • Ja ir dzemdes kakla nepietiekamība un tas priekšlaicīgi sāk īsināties un vērties vaļā. Tad jādara viss, lai to noturētu ciet vai vismaz stāvoklī, kādā tas ir, un tas parasti nozīmē mierīgu režīmu, medikamentu lietošanu un nekādu intīmo tuvību.
  • Ja ir placentas daļēja vai pilnīga priekšguļa, tomēr šī situācija jāpārrunā ar savu ārstu vai vecmāti.
  • Reizēm ārsti sievietei iesaka atturēties no intīmās tuvības, ja ir dzemdes tonuss. Taču gan Daiga Baranovska, gan Baiba Stikute atzīst, ka 90% gadījumu dzemdes tonusu izraisa stress un tā drīzāk ir izdomāta diagnoze, nevis nopietns iemesls.
  • Parasti neiesaka mīlēties arī tad, ja iepriekšējā grūtniecība pārtraukusies, taču tas vairāk atkarīgs no spontānā aborta iemesla. Ja tas bijis, piemēram, ģenētiskas patoloģijas vai traumas dēļ, ar seksu tam nav nekāda sakara, taču tas jāpārrunā ar savu ārstu.
  • Visbiežāk sievietes nobīstas, ja pēc mīlēšanās sākas smērēšanās vai kaut kas sāk sāpēt. Kā atzīst Daiga Baranovska, smērēšanās pēc seksa visbiežāk mēdz būt, ja ir kāda dzemdes kakla problēma, piemēram, erozija vai infekcija, vai zemu guloša placenta. Taču parasti šādos gadījumos satraukumam nav pamata. Arī tad, ja sievietei sekss sagādā diskomfortu, tas uzreiz nenozīmē medicīnisku diagnozi. Taču, ja topošajai māmiņai mīlēties negribas, nevajag sevi mocīt, labāk meklēt citus tuvības veidus.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē