• Šobrīd

  weather img

  Rīga -6°C Mākoņains, A/DA vējš, 1.54 m/s

  Kā parūpēties par sava viedtālruņa iekšējo un ārējo drošību

  Zelta padomi
  Santa.lv
  Santa.lv
  19. marts, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Laikā, kad Covid-19 vīruss skāris arī Latviju, īpaši aktuāls kļuvis jautājums par netīrumiem un baktērijām, kas atrodas mums visapkārt – uz durvju rokturiem, iepirkuma groziņiem un sabiedriskajā transportā. Baktērijas nemanot tiek viegli pārnestas it visur, kur pieskaramies, turklāt nav šaubu, ka daļa no tām paliek arī uz mūsdienu cilvēka svarīgākā asistenta – viedtālruņa.

  Vairums no mums viedtālruni neizlaiž no rokas ne minūti, tādēļ tas tiek pakļauts dažādiem ārējiem faktoriem, tikmēr iekšēji glabājot personisku un svarīgu informāciju – attēlus, video, tuvinieku ziņas un pat ļoti sensitīvus datus. Tieši tādēļ laikā, kad īpašu uzmanību pievēršam higiēnas jautājumiem, ir svarīgi parūpēties arī par sava tālruņa tīrību un drošību ne tikai iekšēji, bet arī ārēji.

  Tālruņa tīrība pirmajā vietā!

  Svarīgi ir parūpēties gan par pašu viedtālruņa korpusu, gan par tā vāciņa tīrību. Vāciņiem, kas ir izgatavoti no tādiem droši mazgājamiem materiāliem kā, piemēram, plastmasa vai silikons, pietiks ar ziepēm un rūpīgu noskalošanu siltā ūdenī. Taču jāņem vērā, ka gadījumā, ja viedtālruņa vāciņš ir izgatavots no ādas vai citiem luksusa materiāliem, jāizmanto materiālam raksturīgos tīrīšanas līdzekļus.

  Ja nav pārliecības par to, kāds būtu efektīvākais vāciņa tīrīšanas veids, jāatceras, ka ražotāji bieži iekļauj noteiktus tīrīšanas norādījumus uz produkta iepakojuma vai savā tīmekļa vietnē.

  Savukārt ekrāna un tālruņa korpusa tīrībai noderēs ekrāniem paredzētās mitrās salvetes vai mikrošķiedras lupatiņas, kā arī specializēti tīrīšanas līdzekļi. Viedtālruņa tīrīšanā jāizvairās no sadzīves ķīmijas tīrīšanas līdzekļiem.

   “Mobilos telefonus nekādā gadījumā nedrīkst tīrīt ar produktiem, kas ir uz alkohola, balinātāja vai etiķa bāzes, jo viedtālruņa ekrāniem ir oleofobais pārklājums, kas neļauj uz virsmas veidoties pirkstu nospiedumu traipiem. Ķīmiskās vielas šo pārklājumu var sabojāt, tādēļ ieteicams izmantot datorvirsmām paredzētās mitrās salvetes, vienlaikus izvairoties no ekrāna noslaucīšanas ar papīra dvieļiem vai sūkļiem.” Izmantojot mitrus tīrīšanas līdzekļus, tāpat jāuzmanās, lai tie neiekļūtu tālruņa atverēs, piemēram, skaļruņos vai mikrofonā," norāda Huawei produktu apmācību vadītājs Latvijā Aleksandrs Jekimovs.

  Ārvalstu zinātnieku pētījumi rāda, ka Covid-19 vīruss uz tādām virsmām kā stikls, metāls un plastmasa var izdzīvot pat divas līdz deviņas stundas

  Tā iemesla dēļ telefona dezinfekcija ir svarīgs drošības pasākums, lai pasargātu savu veselību. Lai mazinātu risku pārnest vīrusu ar viedtālruni, tā virsmu būtu ieteicams dezinficēt ar 55 % izopropilspirta šķīdumu, taču jāizvairās no tieša kontakta ar ādu un jāizmanto mitrs auduma gabals. 

  Jāpatur prātā arī tālruņa izejas, kurās mēdz sakrāties putekļi un citi netīrumi. Lai tās iztīrītu, noderēs ikdienas preču veikalos nopērkamie vates kociņi, ar kuriem var viegli piekļūt un iztīrīt, piemēram, spraugas starp skaļruņiem, austiņu un citas izejas. Īpaši piesardzīgiem jābūt, tīrot USB-C izeju, tā kā tajā bieži aizķeras vates kociņa šķiedras. Lai tas nenotiktu, ieteicams izmantot nelielas mīksto sariņu zobu birstes.

  Droša lietotāja pieredze

  No sociālo tīklu pieejām līdz pat sensitīvai bankas konta informācijai – mūsdienās tālruņi sevī glabā vissvarīgāko lietotāju informāciju. Lai gan esam ieraduši rūpēties par datu drošību datoros, izmantojot dažādas antivīrusa programmas, bieži aizmirstam, ka šādā veidā iespējams pasargāt arī tālruņus.

  Tā kā viedtālruņi ir izkonkurējuši datorus to lietošanas biežumā, katram tālruņa lietotājam ir svarīgi veikt vajadzīgos drošības pasākumus savu datu pasargāšanai. Lejuplādējot antivīrusa programmas tālrunī, lietotājs var būt drošs par savu datu drošību un nebaidīties par to nokļūšanu nelabvēļu rokās.

  Šobrīd viedtālruņu lietotņu veikali piedāvā dažādas antivīrusu programmas. Dažas no atpazīstamākajām antivīrusa programmām ir Avira un Avast. Lietotāju datu drošība ieņem svarīgu lomu tālruņa lietošanas pieredzē, tādēļ lietotņu izstrādātāji ir parūpējušies, lai ikviens lietotājs spētu veikt vienkāršu soļus, lai panāktu pilnīgu savu datu aizsardzību.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+